Powodów do zmiany pracy jest naprawdę wiele. Tylko nie zawsze chcemy je dostrzec, bo mamy obawy przed rewolucją w swoim życiu, boimy się podejmować ryzyko, brak nam pomysłu na nową ścieżkę kariery. Jednak, jeśli obecna praca przestała nas ciekawić, straciliśmy motywację do wykonywania codziennych obowiązków czy też nasze zarobki są dalekie od dobrych, to warto rozważyć poszukanie nowych ofert. Kiedy zmienić pracę? Oto najczęstsze powody.
Wypalenie zawodowe
Pracujemy w firmie od kilku lat, początek pracy był świetny – byliśmy w pełni zaangażowani w wykonywanie swoich obowiązków, a każdy dzień przynosił nowe wyzwania. Jednak po dłuższym czasie praca przestała nas ciekawić, a każdy kolejny tydzień zaczął się dłużyć bez końca? Jeśli tak, to czas pomyśleć nad zmianą. To normalne, że po wdrożeniu się w zakres swoich zadań przychodzi rutyna, a każdy dzień jest podobny do poprzedniego. Problem pojawia się, gdy zaczyna nam to na tyle przeszkadzać, że nie czujemy motywacji do przychodzenia do pracy. Wynajdujemy wtedy wymówki, aby zrobić sobie wolne, nie czujemy się odpowiedzialni za powierzone nam zadanie, nie ma w nas chęci do bycia dobrym pracownikiem. To znak, żeby zastanowić się nad poszukaniem nowej oferty pracy.
Kwestia finansowa
Jeśli jesteśmy nowym pracownikiem, to zazwyczaj na rozmowie kwalifikacyjnej oferta finansowa podana nam przez pracodawcę będzie nieco zaniżona, aby w przyszłości, np. po udanym okresie próbnym, móc dać nam podwyżkę. Tylko co w przypadku, gdy obiecanej lub zasłużonej podwyżki brak? Gdy nie jesteśmy zadowoleni z naszego wynagrodzenia, automatycznie motywacja do pracy spada i pojawia się frustracja. Taki stan prowadzi do rozchwiania emocjonalnego i poczucia wyzysku. Jeśli po rozmowie z przełożonym jesteśmy pewni, że nawet nasze zasługi, których dokonaliśmy w ostatnim czasie lub długi staż pracy nie są w stanie wpłynąć na polepszenie naszej sytuacji finansowej, to warto rozważyć zmianę posady na taką z lepszymi warunkami zarobkowymi.
Zła atmosfera w pracy
Nie ma co ukrywać, że w pracy spędzamy mnóstwo czasu. Nierzadko zdarza się, że ze swoimi współpracownikami widzimy się częściej niż z bliskimi nam osobami. Dlatego, jeśli atmosfera w pracy nam nie odpowiada, czujemy się przez dłuższy czas samotni, niedocenieni lub, co gorsza, obgadywani lub wyzyskiwani, to czas na krok do przodu i zmianę obecnego miejsca pracy. Trudno się ze wszystkimi przyjaźnić, ale zdrowe relacje między pracownikami są niezbędne do utrzymania zdrowia psychicznego i komfortu samej pracy.