bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

polisa pomoże bardziej od karty EKUZ
Biznes i finanse

Sytuacje, w których polisa pomoże bardziej od karty EKUZ

Wybierając się za granicę, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, również w kwestii zdrowia. Szukając różnych rozwiązań, które pozwolą ci na zapewnienie sobie opieki zdrowotnej w niespodziewanych sytuacjach, z pewnością trafisz na możliwość wyrobienia sobie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jest to dobra opcja z wieloma zaletami. 

Warto jednak mieć świadomość, że karta EKUZ działa nieco inaczej niż typowe ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli jesteś zainteresowany, czym różni się polisa od karty EKUZ, to na tej stronie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na ten temat – https://ekuz.com.pl/ubezpieczenie-turystyczne-a-ekuz/.

EKUZ — jaki zakres usług obejmuje?

 Najważniejsza jest świadomość, że karta ta pozwala na zabezpieczenie pobytu za granicą tylko w podstawowym stopniu. Jeżeli podczas przebywania za granicą zachorujesz lub będziesz miał jakiś wypadek, to karta EKUZ uprawnia cię do skorzystania z bezpłatnej lub częściowo refundowanej pomocy medycznej. Należy pamiętać, że EKUZ upoważnia wyłącznie do korzystania z państwowej opieki medycznej, w zakresie określonym przez lekarzy jako niezbędne z uwagi na stan zdrowia pacjenta. 

Karta EKUZ pokrywa następujące koszty:

  • opieki protetycznej oraz dentystycznej,
  • zakupu leków, znajdujących się na liście funduszu zdrowia (liście ustalonej przez fundusz kraju, w którym przebywasz),
  • związane z opieką specjalistyczną i szpitalną

EKUZ upoważnia do korzystania ze świadczeń medycznych:

  • w nagłych sytuacjach, wymagających interwencji medycznej,
  • w placówkach należących do systemu państwowej opieki zdrowotnej,
  • w zakresie podstawowym, do którego zalicza się opiekę specjalistyczną i specjalną, leki uwzględnione na liście funduszu zdrowia, opiekę dentystyczną oraz środki zaopatrzenia ortopedycznego

Wszystkie informacje na temat karty EKUZ można znaleźć tutaj https://ekuz.com.pl/.

Kiedy warto zainwestować w polisę?

Ubezpieczenie zdrowotne obejmuje zdecydowanie szerszy zakres usług niż karta EKUZ. Co więcej, decydując się na wykupienie ubezpieczenia, możesz dopasować jego zakres do miejsca, w które jedziesz. Jeżeli np. planujesz wyjazd na narty, to dobrym pomysłem może być wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które będzie pokrywało np. koszty górskich akcji ratunkowych. Polisa może obejmować również ubezpieczenie bagażu lub sprzętu narciarskiego, co może okazać się przydatne. Warto również pamiętać, że ubezpieczenie na podróż możemy wykupić niezależnie od miejsca, do którego się udajemy. EKUZ natomiast obowiązuje tylko w państwach europejskich oraz w państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Dla większego spokoju warto kupić ubezpieczenie zdrowotne obowiązujące za granicą. Zwykle nie jest to duży wydatek, a pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, związanych z koniecznością pokrycia różnego rodzaju świadczeń medycznych. Polisa będzie dobrym uzupełnieniem karty EKUZ, którą również warto sobie wyrobić (karta jest bezpłatna).