bastiondialogu.pl

bastiondialogu.pl – biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

jak się przebranżowić
Lifestyle

W jaki sposób się przebranżowić?

Jak się przebranżowić to bardzo popularne pytanie w obecnych czasach. Jeżeli nasza praca od dawna nie sprawia nam satysfakcji, a myśl o codziennych obowiązkach doprowadza nas do łez, to warto pomyśleć nad przebranżowieniem się. Warto to wziąć pod uwagę, zanim będziemy chcieli rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady.

Jak się przebranżowić?

Przekwalifikować się można nawet po 30, 40, a nawet 50 rokiem życia. Badania naukowe wskazują, że blisko 52 procent Polaków na pewnym etapie swego życia doszło do wniosku, iż minęło się z powołaniem zawodowym. Znaczna większość, bowiem aż 42% z nich, w tego typu sytuacji postawiło na przekwalifikowanie zawodowe. Faktem jest to, że nie zawsze są to osoby młode. Warto podkreślić, że decyzję o przebranżowieniu do IT podejmują osoby także starsze wieko, które nie są zadowolone z obecnego etatu. Należy pamiętać, że przebranżowienie bądź przekwalifikowanie na inny zawód jest inwestycją, która powinna zaprocentować po miesiącach, a nawet i po latach pracy. Z tego powodu istotne jest to, żeby robić to z głową. Nie należy przede wszystkim rzucać pracy przed znalezieniem nowej. Jeżeli praca zaczyna nas męczyć, a perspektywa rozwiązania umowy o pracę może wydawać się bardzo kusząca, to warto rozważyć przebranżowienie się. Żeby skutecznie to zrobić trzeba trochę czasu oraz samozaparcia. Jeżeli nie mamy na koncie większych oszczędności, to bardzo szybko może się okazać, iż wkrótce będziemy zmuszony przyjąć pierwszą lepszą pracę. Z tego powodu nie ma sensu ryzykować.

Jak się przebranżowić z głową?

Warto podkreślić, że kluczem do sukcesu podczas zmiany zawodu będzie jasno sprecyzowany cel zawodowy. Dzięki niemu ustalimy, w jaki sposób przekwalifikować się krok po kroku. Oprócz tego brak szczegółowego planu na przebranżowienie może sprawić, iż będziemy działać na ślepo, a wszelki proces zajmie nam jeszcze więcej czasu. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że zanim zmienimy zawód, powinniśmy przeprowadzić dokładniejszą analizę swych mocniejszych oraz słabszych stron. Warto będzie przede wszystkim przeanalizować nasze sukcesy, porażki, cechy charaktery, zainteresowania, kluczowe kompetencje, a także wykształcenie. Z tego powodu najlepiej będzie przeprowadzić prawdziwy audyt zawodowy, a nie tylko pobieżne przeskanowanie swej sytuacji w naszej głowie. Trzeba też wspomnieć o tym, że kandydaci, którzy tego nie robią, o wiele dłużej będą szukać nowej pracy. Przebranżowienie się powinniśmy zrobić z głową – należy przeanalizować wszystkie za oraz przeciw.

Przeczytaj więcej na bello.com.pl