bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

Zdrowie i uroda

Palenie papierosów a aktywność fizyczna

Palenie nie tylko szkodzi zdrowiu, ale także pogarsza wyniki sportowe. Osoby palące szybciej tracą oddech, mają mniejszą siłę mięśni i wolniej reagują. Ponadto, osoby niepalące szybciej wracają do zdrowia niż palacze.

Palenie szkodzi wydajności i ciału

Organizm potrzebuje dużo krwi bogatej w tlen, aby osiągać lepsze wyniki sportowe. Jeśli jednak dym tytoniowy dostanie się do płuc, trujący dla układu oddechowego tlenek węgla wiąże się z czerwoną substancją krwi – hemoglobiną, która jest odpowiedzialna za transport tlenu do poszczególnych części ciała. Oznacza to, że dostępna jest mniejsza ilość hemoglobiny i organizm jest gorzej zaopatrzony w tlen. Palenie zmniejsza również zdolność do reagowania oraz pogarsza siłę mięśni i mobilność. Na dłuższą metę palacze budują mniejszą masę mięśniową, a rozpad mięśni jest znacznie szybszy.

Nikotyna obciąża również serce. Kiedy nikotyna dostaje się do krwiobiegu, organizm jest postawiony w stan gotowości. Dla organizmu oznacza to stres. Nikotyna oddziałuje na rytm serca. Po wysiłku fizycznym palacze osiągają swój puls spoczynkowy znacznie dłużej, niż osoby niepalące.

Oprócz zwiększonego ryzyka zachorowania na raka, palacze są również bardziej podatni na miażdżycę, osteoporozę i zwyrodnienie krążka międzykręgowego niż osoby niepalące.

Palenie zmniejsza chęć do ćwiczeń

Palacze odczuwają mniejszą chęć do uprawiania sportu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że palacze są mniej sprawni fizycznie niż osoby niepalące.

Według różnych badań, palący mężczyźni również mają problemy z potencją częściej niż niepalący. Dwie trzecie mężczyzn cierpiących na impotencję to palacze. Palenie prowadzi więc do utraty jakości życia, dobrym pomysłem może być zażywanie preparatu pomagającego rzucić palenie Recigar – https://recigar.pl/palenie-papierosow-a-aktywnosc-fizyczna/. Ci, którzy są aktywni, tracą ochotę na palenie. Osoby aktywnie uprawiające sport tracą ochotę na palenie. Nawet po niewielkich sesjach treningowych papierosy wydają się mniej atrakcyjne.

Ćwiczenia fizyczne to dobry sposób na utrzymanie w ryzach pragnienia zapalenia papierosa. Odrobina ruchu nie zakończy wieloletniego uzależnienia od nikotyny, ale aktywność fizyczna odbiera papierosom atrakcyjność. Nawet krótki spacer może pomóc oprzeć się głodowi papierosa. Wystarczy pięć minut, aby drastycznie zmniejszyć objawy odstawienia.

W każdym razie naukowcy radzą palaczom, którzy chcą rzucić palenie, aby regularnie spacerowali lub wykonywali lekkie ćwiczenia fitness. Pomaga to kontrolować pragnienia i objawy odstawienia. Ćwiczenia pomagają również zapobiegać przybieraniu na wadze i utrzymywać wagę na stałym poziomie. Zapobiega to zastępowaniu przez byłych palaczy papierosów, do których są przyzwyczajeni, na przykład słodyczami.

Artykuł sponsorowany