bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

nawilżanie
Zdrowie i uroda

Nawilżanie skóry – o czym warto pamiętać

Nawilżanie jest zabiegiem, którego głównym założeniem jest spowolnienie ucieczki wody z wnętrza skóry. Produkty ku temu wykorzystywane, tworzą swego rodzaju barierę ochronną, która zapobiega wysuszaniu skóry i zatrzymuje jej wilgotność na odpowiednim poziomie.

Co daje nawilżanie skóry

Ciało ludzkie w 70% składa się z wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych, regeneracji naskórka i odpowiedniej pracy mięśni.

Skóra pozbawiona odpowiedniego nawilżenia staje się matowa i szorstka. Ponadto jest bardziej narażona na uszkodzenia a proces jej regeneracji przebiega w wolniejszym tempie. Na nawilżenie skóry ma wpływ wiele czynników: warunki pogodowe, hormony, przyjmowane leki, zmiany chorobowe czy tryb życia (np. palenie papierosów). Szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie skóry latem, kiedy to jesteśmy narażeni w większym stopniu na promieniowanie UV.

Wbrew powszechnym opiniom nawilżenia wymaga zarówno cera sucha jak i tłusta. O tym, że cera nie jest wystarczająco nawilżona świadczą objawy:

W przypadku cery suchej:

  • podrażnienia
  • zaczerwienienia
  • szorstkość
  • matowość
  • łuszczenie się

W przypadku cery tłustej:

  • błyszczenie się twarzy
  • nasilenie zmian trądzikowych
  • zapychanie się porów
  • nadmierna produkcja sebum

Jakie kosmetyki nawilżające wybrać

Najpopularniejszym składnikiem wykorzystywanym w kosmetykach mających właściwości nawilżające jest kwas hialuronowy, posiadający zdolność wiązania cząsteczek wody. Właściwości higroskopijne posiada również gliceryna. Żeby spełniać swoją podstawową funkcję, kosmetyki nawilżające powinny dodatkowo zawierać takie składniki jak ceramidy (działają jak bariera wodno-lipidowa), propanediol (chroni skórę przed utratą wilgoci), sorbitol ( wiąże i zatrzymuje wodę w skórze), kolagen ( właściwości nawilżające i ujędrniające), mocznik (pochłania wilgoć), a także naturalne oleje i woski ( poprawiają wygląd i koloryt skóry).

Wybierając odpowiedni kosmetyk trzeba pamiętać by wziąć pod uwagę swój typ cery. Krem nawilżający do cery tłustej powinien mieć dodatkowo działanie złuszczające oraz odblokowywać ujścia gruczołów łojowych. Brak tych właściwości spowoduje, że zwiększy się produkcja sebum (naturalny lubrykant skóry), a skóra nie poradzi sobie z samooczyszczaniem. Z kolei w przypadku skóry suchej, krem powinien dodatkowo budować warstwę ochronną i wzmacniającą, która poprawi jakość bariery ochronnej naskórka. Kosmetyki nawilżające pod różną postacią i do każdego typu skóry odnaleźć można w sklepie https://cuccio.pl/ a naturalne komponenty, z których powstały będą idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z alergiami.