bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

oznaczenia na kosmetykach
Zdrowie i uroda

Co nam mówią oznaczenia na kosmetykach

Bez wątpienia jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem nie tylko jeśli chodzi o troskę o środowisko naturalne, ale przede wszystkim o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Kupując żywność coraz chętniej wybieramy produkty naturalne, pochodzące z upraw ekologicznych, które są oznaczone zielonym listkiem. Każdego dnia w sklepie zobaczyć można sporo osób skrupulatnie czytających etykiety produktów. Mamy coraz większą wiedzę na temat oznaczeń i symboli, które wskazują na użycie w produktach substancji niepożądanych.
Podobnie ma się sytuacja, jeśli chodzi o kosmetyki. W ostatnich kilku latach obserwujemy dynamiczny rozwój marek naturalnych produktów, które mają już swoich wiernych fanów. Wszechobecne w naszym życiu związki chemiczne, które znajdziemy w żywności czy tekstyliach sprawia, że na wszelkie możliwe sposoby staramy się redukować ich wpływ na nasze codzienne życie, również poprzez wybór naturalnych kosmetyków.

Co nam mówią oznaczenia na kosmetykach?

Należy pamiętać, że uzyskanie jakiegokolwiek kosmetyku, który będzie naturalny w 100% jest niemal niemożliwe. Dlatego warto nauczyć się interpretować oznaczenia jakie znajdziemy na kremach, szamponach czy podkładach, aby potrafić samemu ocenić czy jest to produkt jaki jesteśmy gotowi zaakceptować. Ponadto symbole umieszczone na opakowaniach dostarczają nam wielu cennych informacji.

Pierwsza grupa symboli to te, które nic nie mówią o składzie kosmetyków, ale informują o tym czy produkt był testowany na zwierzętach, czy jest łatwopalny, czy użyte do jego produkcji opakowanie pochodzi z recyklingu oraz czy jest wegański. Takie informacje są cenne dla osób, które sprzeciwiają się testom laboratoryjnym na zwierzętach czy tym, które przeszły na weganizm i nie akceptują żadnych produktów ani składników pochodzenia zwierzęcego. Coraz więcej znajdziemy symboli, które mówią o tym, że do produkcji kosmetyku użyto wyłącznie składników pochodzenia naturalnego pochodzących z certyfikowanych upraw ekologicznych.
Na opakowaniach kosmetyków znajdziemy również oznaczenia mówiące o tym, że do kosmetyku dołączona jest ulotka informacyjna lub że dany produkt nie jest polecany kobietom w ciąży.

Informacje o składzie

Ważną grupą symboli są te informujące o składzie kosmetyków. Ważna informacja jest taka, że składnik, którego objętościowo jest najwięcej (np. woda w szamponie) zawsze będzie otwierał listę składników. Warto na to zwracać uwagę, ponieważ często okazuje się, że listę otwierają składniki, które ze zdrowiem i naturalnością nie mają wiele wspólnego.