Zastanawialiście się kiedyś, jak w świetle prawa wygląda możliwość przedawnienia długu? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytania związane z tym tematem.
Czym tak naprawdę jest przedawnienie długu?
Przedawnienie długów jest terminem określającym ich ważność, który kończy się dla dłużnika w chwili nastąpienia określonej daty. Po wyznaczonej dacie, dłużnika nie ma prawa już rozliczać komornik, a jego dług ulega anulacji. Jednak w przypadku, gdy wierzyciel przed datą określającą przedawnienie zdąży na czas wystosować odpowiednie pismo do sądu, wtedy to automatycznie czas jaki pozostał dłużnikowi zaczyna być naliczany od początku.
W jaki sposób należy liczyć przedawnienie długów?
Datę tą ustala dzień w którym wierzyciel powinien otrzymać spłatę zobowiązania. Czas jaki musi upłynąć, by dług mógł się przedawnić to na chwilę obecną 6 lat. W przypadku kiedy przedawnienie dotyczy świadczeń okresowych czy jakiejkolwiek działalności gospodarczej czas ten skrócony jest do lat 3.
Co dzieje się z długami po przedawnieniu?
W chwili przedawnienia musimy pamiętać, że dług pozostaje cały czas. Wierzyciel po upływie terminu jego przedawnienia ma prawo wystosować do sądu odpowiednie pismo, a w naszym interesie leży, by dostarczyć wszystkie papiery, które wskazują na fakt, że dług został przedawniony. W innym razie jeżeli nie będziemy posiadać takiego dokumentu, sąd może wydać wyrok o zapłacie należnej kwoty wierzycielowi. Aby uchronić się od takiego postępowania, dłużnik powinien wznieść zarzut przedawnienia.
Jaki jest czas na przedawnienie poszczególnych długów?
Każdy rodzaj długu ma swój czas w jakim dochodzi do przedawnienia. W tych konkretnych przykładach przedawnienie następuje:
– dług z powodu niezapłaconego czynszu przedawni się po okresie 3 lat o ile wierzyciel nie będzie domagał się swoich roszczeń
– długi na kartach kredytowych przedawniają się po upływie 3 lat
– długi za bark płatności podatku od nieruchomości są liczone od końca roku i przedawniają się po 3 latach
– Dług w ZUS-ie przedawnia się po 10 latach w chwili, gdy powstał on przed 2012 rokiem, po tej dacie przedawnia się po upływie 5 lat
– niespłacony kredyt przedawnia się po 3 latach
– długi za jazdę bez ważnego biletu przedawniają się po 1 roku
– niezapłacone mandaty przedawniają się po okresie 3 lat
– długi alimentacyjne przedawniają się po 3 latach
Jeżeli posiadamy jakiekolwiek zadłużenie dobrze jest po otrzymaniu kolejnego wezwania do zapłaty, sprawdzić czy przypadkiem nasz dług nie uległ przedawnieniu, a wierzyciel bazuje na naszej niewiedzy.