W ciepłe dni bardzo chętnie wychodzimy na dwór, chcąc cieszyć się promieniami słońca. Choć sprawiają one, że nasza skóra nabiera pięknego wyglądu i blasku, jednocześnie mogą okazać się bardzo niebezpieczne, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę. W jaki sposób uniknąć poparzeń słonecznych letnią porą?
Odpowiedni krem z filtrem
Wychodząc na zewnątrz w porze letniej, zawsze powinniśmy zaaplikować na skórę krem z filtrem. W przeciwnym razie może dojść do poparzenia, na skutek którego nasza skóra stanie się czerwona i zacznie piec. Zwykle największy problem stanowi dobór odpowiedniego faktora. Zasada jest taka, że w bardzo ciepłe dni powinniśmy wybierać krem z filtrem 30, natomiast osoby z ciemniejszą karnacją mogą poprzestać na filtrze 20 bądź 15. Jeśli wybieramy się do ciepłych krajów, gdzie temperatura w ciągu dnia osiąga wartość +40 stopni, warto wybrać krem z faktorem 50. Pamiętajmy, że chroni on nie tylko przed poparzeniami słonecznymi, ale również przez czerniakiem. Zwróćmy uwagę na datę ważności kremu – przeterminowany kosmetyk nie będzie spełniał swoich podstawowych funkcji.
Unikanie słońca w godzinach szczytu
Chcąc uniknąć poparzeń słonecznych, powinniśmy unikać słońca w godzinach szczytu, to znaczy pomiędzy 12, a 16. Wtedy bowiem znajduje się ono najwyżej na niebie, przez co przygrzewa najmocniej. Spacer w południe czy opalanie się na plaży może nie skończyć się najlepiej dla naszej skóry, nawet jeśli zaaplikujemy na nią krem ochronny. Jeśli musimy wyjść z domu w godzinach szczytu, pamiętajmy o odpowiedniej ochronie. Zakrywajmy miejsca, które są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne – ramiona, plecy czy twarz. Przyda się więc czapka z daszkiem oraz koszulka zakrywająca ramiona. Jeśli chcemy spędzić czas na plaży bądź na basenie, zaopatrzmy się w namiot plażowy i leżakujmy w nim, gdy poczujemy, że jest nam za gorąco. Pamiętajmy, że małe dzieci oraz seniorzy powinni bezwzględnie przebywać w domu w godzinach szczytu, bowiem nawet małe dawki promieni słonecznych mogą okazać się dla nich bardzo niebezpieczne.
Dieta na lato
Przed poparzeniami słonecznymi pozwala uchronić się odpowiednia dieta, bogata w warzywa i owoce, zwłaszcza te, które zawierają beta karoten. Znajdziemy go na przykład w marchewce czy w owocach cytrusowych. Warto też spożywać duże ilości pomidorów, których latem mamy pod dostatkiem. Pamiętajmy, że w naszej diecie nie może zabraknąć witamin: C, E i A, które odpowiedzialne są między innymi za utrzymanie skóry w prawidłowej kondycji. Latem powinniśmy wypijać przynajmniej 2 litry płynów każdego dnia, tak aby odpowiednio nawodnić organizm, w tym także i skórę. Warto mieć na uwadze, że nawet stosując prawidłową dietę, należy unikać słońca w godzinach szczytu oraz właściwie przygotowywać się do wyjścia z domu.
Choć na ciepłe dni czekamy przez niemal cały rok, warto mieć świadomość, że nadmiar słońca zdecydowanie może nam zaszkodzić. Dlatego też warto chronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W innym przypadku narażamy się nie tylko na poparzenia słoneczne, lecz również na nowotwory skóry.