bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

Zdrowie i uroda

Ile można nosić maseczki KN95?

Jeżeli do chronienia swoich dróg oddechowych przed kontaktem ze szkodliwymi wirusami, bakteriami i zarodkami grzybów wybierasz maseczki KN95 to zapewne zastanawiasz się nad tym, jak długo spełniają one swoje zadanie. Ile czasu możesz je nosić bez wymieniania na nowe? Tu wszystko zależy od oznakowania zastosowanego przez producenta. A wyróżniamy wersje maseczek jedno- lub wielokrotnego użytku.

Maseczka ochronna KN95 – co to?

Bazując na ogólnodostępnych informacjach https://medivon.pl/ile-mozna-nosic-maseczki-kn95/, dowiadujemy się, czym jest maseczka KN95. Czy jest to produkt jednorazowego użytku czy przeznaczony do częstszego korzystania? Okazuje się, że sam symbol niewiele mówi na ten temat, wskazuje natomiast na kraj produkcji maski. W tym przypadku są to Chiny.

Sam fakt, że produkt powstaje poza Unią Europejską w tym przypadku nie ma dla nas większego znaczenia (o ile posiada certyfikat). Jest on bowiem zgodny z ogólnie przyjętymi normami i zapewnia optymalny poziom ochrony np. przed koronawirusem. Z tego względu jest użytkowany nawet przez personel medyczny. O skuteczności filtracji świadczą normy spełniane przez maseczki KN95, tj. EN 149:2001+A1:2009. Wtedy wiemy, że klasa filtracji produktu wynosi FFP2, dlatego nadaje się do stosowania w miejscach, gdzie zachodzi wzmożone ryzyko kontaktu z osobami chorymi.

Jednorazowe czy wielokrotnego użytku – maseczki KN95

Pytanie dotyczące tego, jak długo można stosować maseczki KN95 jest stawiane często przez osoby chcące zapewnić sobie wysoki poziom ochrony np. przed koronawirusem. Tego typu produkty są również odpowiednie do stosowania w przypadku zagrożenia innymi wirusami lub lotnymi cząsteczkami zawierającymi zarodniki grzybów czy bakterie.

Zazwyczaj maseczki KN95 występują w wersji jednorazowej lub wielokrotnego użytku. Bardziej powszechne i znacznie tańsze są te pierwsze – można użytkować je przez kilka godzin, choć niektórzy producenci deklarują szczelność i skuteczność maseczki nawet na kilka dni. Warto zawsze korzystać z nich w granicach rozsądku, tj. ściągać i wymieniać, kiedy ulegną zużyciu, o czym będzie świadczyła wilgotność materiału.

Jeżeli nosisz maseczkę KN95 kilka razy, ale krótko, to zawsze pamiętaj o środkach ostrożności. Najważniejsze jest to, żeby nie dotykać zewnętrznej części maseczki dłońmi, co może prowadzić do roznoszenia osadzonych na jej powierzchni zanieczyszczeń. Maseczkę przed kolejnym użyciem trzeba zdezynfekować i przechowywać np. w szczelnym woreczku.