bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

kwota wolna od podatku
Biznes i finanse

Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Początek nowego roku kalendarzowego dla większości osób oznacza konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Dotyczy to przede wszystkim osób pracujących w oparciu o umowę o prace, a także większość innych form zatrudnienia. Są jednak wyjątkowe sytuacje, w których trudniej jest określić, czy rozliczenie PIT obowiązuje daną osobę.

Kto musi płacić podatek dochodowy?

Z założenia podatek dochodowy płacony jest przez każdego, kto wykonuje jakąkolwiek pracę. Od zarobków zawsze są bowiem odejmowane należności związane z obowiązkiem podatkowym. W niektórych przypadkach jednak okazuje się, że cały pobrany podatek jest zwracany przez skarbówkę po zakończeniu roku i rozliczeniu wszystkich należności. Chodzi bowiem o jeden z elementów systemu podatkowego jakim jest kwota wolna od podatku.
Pojęcie takie funkcjonuje w wielu krajach na świecie. Jest to oczywiście forma pomocy dla osób, które mają bardzo niskie zarobki. Aby odciążyć ich w trudnej sytuacji życiowej, rząd oddaje cały pobrany podatek po rozliczeniu deklaracji PIT.
Oznacza to jednak, że nawet osoby, które zarabiają mniej niż wynosi kwota wolna od podatku, mają obowiązek wypełnienia PITu. Zatem bez względu na to, jakie zarobki ktoś ma, ich rozliczenie z Urzędem Skarbowym musi być dokonane do końca kwietnia danego roku. Jedyne osoby, które nie muszą martwić się deklaracjami PIT to wszyscy ci, którzy nie przepracowali w danym roku kalendarzowym ani jednego dnia, zatem nie otrzymali żadnego wynagrodzenia.

Kwota wolna od podatku w 2021

Kwota wolna od podatku w Polsce była bardzo niska przez wiele lat. Nie było to sprawiedliwym systemem, bo nawet osoby, które zarabiały znacząco poniżej średniej krajowej były wtedy obciążone obowiązkiem płacenia podatku dochodowego. Z biegiem czasu jednak kwota wolna od podatku rosła i wciąż rośnie. Na rok 2021 wynosi 8000 złotych. W praktyczne oznacza to, że jeżeli ktoś zarobił mniej niż 8000 złotych w danym roku to nie musi płacić nawet jednej złotówki podatku. Natomiast wszystkie pieniądze, które były ściągane z wynagrodzenia będą musiały być oddane przez Urząd Skarbowy jako zwrot podatku. Zwrot ten nie może być wyższy niż 1440 złotych.
Kwota wolna od podatku jest ważna nie tylko dla osób, które mają bardzo niskie zarobki. Stanowi bowiem także ważną informację przy obliczaniu podstawy opodatkowania, która obowiązuje każdego kto rozlicza się z Urzędem Skarbowym. Jest to zatem bardzo istotny element systemu podatkowego i warto jest wiedzieć o nim i rozumieć jego cel i zastosowanie.