bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

zasady układania paneli
Dom i ogród

Zasady układania paneli – na co zwrócić uwagę?

Panele podłogowe to bez wątpienia świetne rozwiązanie dla każdego mieszkania, dlatego wiele osób decyduje się na ich kupno. Po ich rozpakowaniu czas zająć się odpowiednim montażem. Tylko wtedy można być pewnym, że podłoga będzie trwała, funkcjonalna i estetyczna. Warto więc poznać zasady układania paneli. W tym artykule zaprezentujemy kilka przydatnych porad.

Gromadzenie narzędzi i czyszczenie podłogi

Przed rozpoczęciem pracy, trzeba poszukać niezbędne narzędzia. Wśród nich nie powinno zabraknąć gumowego młotka, miary, klocków dystansujących w formie klinów. Przyda się również pilarka służąca do docinania paneli.

Podłoga, na której będą ułożone panele, musi być idealnie równa. Trzeba więc ją odpowiednio przygotować, czyli wyczyścić z kurzu czy jakichkolwiek resztek tynku. Swoje zadanie spełni tutaj zwykły odkurzacz. Na koniec warto jeszcze zadbać o izolację pod panele.

Pierwsze przydatne wskazówki

Jeśli chodzi o zasady układania paneli, to przede wszystkim należy pamiętać o kierunku. Robi się to zawsze prostopadle do okna, a więc zgodnie z kierunkiem padania światła, ale i tak trzeba brać pod uwagę ich wymiary oraz sam układ poszczególnych pomieszczeń. Nie bez znaczenia są także osobiste preferencje.

Kiedy już dokona się bardzo dokładnych wymiarów każdego pokoju i narysuje szkic, to będzie wiadomo, od jakiej ściany najlepiej rozpocząć kładzenie paneli. Warto jeszcze wiedzieć, gdzie zakończyć jedną podłogę, aby zająć się kolejną. Robi się to pod drzwiami, na linii krawędzi ściany.

Czas na układanie paneli podłogowych

Przy montowaniu paneli bardzo ważne będzie zachowanie odpowiedniego dystansu. Mowa o pozostawieniu tzw. szczelin dylatacyjnych przy ścianach, które muszą mieć minimum 10 mm szerokości.

Na panele ma bowiem wpływ zmiana temperatur. Szczeliny powodują, że podłoga nie skrzypi i nie unosi się, gdy po niej chodzimy. Dzięki nim nie ma też żadnych wybrzuszeń na łączeniach. Oczywiście należy je przykryć (zamaskować) odpowiednimi listwami.

Odkrywając zasady układania paneli, trafi się także na informację, że pierwszy rząd paneli należy umieszczać do rogu danego pokoju (czy salonu itp.). W ten sposób łatwo sprawdzić, w którym miejscu trzeba dociąć panel.

Oczywiście, aby praca nie okazała się zbyt trudna, między panele podłogowe a ścianę wsuwa się specjalne rozpórki (ewentualnie kliny dystansowe). Samo łączenia odbywa się za pomocą systemu z zatrzaskiem, ale potrzebny będzie wspomniany młotek. W jakim celu? Dzięki niemu dobija się panel przyłożony do powierzchni. Wtedy ma się pewność, że będzie „siedział” solidnie.