bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

cmentarz
Lifestyle

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu?

Przed przygotowywaniem do pogrzebania, trzeba także zadbać o miejsce na wybranym cmentarzu. Często administracja pobiera opłaty za miejsce co 20 lat. Przez ten okres można bezpłatnie złożyć kolejne ciało zmarłego do tego grobu. Dopóki nie minie 20 lat, nie wolno zlikwidować grobu, niezależnie od tego czy jest on w tym czasie opłacony, czy nie. Sprawdź, ile kosztuje miejsce na cmentarzu.

Czy można “wynająć” miejsce na cmentarzu na krótszy termin niż 20 lat?

Niestety, nie każde miejsce pochówku taką opcję oferuje. Opłata za miejsce na cmentarzu, na mniej niż 20 lat, jest dobrym rozwiązaniem – zarówno dla klienta, jak i dla właściciela. Niektóre z osób nie mogą zapłacić za grób od razu na tak długi okres czasu – przede wszystkim ze względów finansowych. Z drugiej strony, ludzie nie chcą płacić za tak długi okres, ponieważ wiedzą, że nikt nie zajmie się grobem w przyszłości. Ze strony administratorów cmentarzy, taka opcja jest dla nich dobra, ze względu na to, że automatycznie przejmują grób i mogą wynająć go kolejnej osobie.

Jakie są opłaty cmentarne w różnych częściach Polski?

Opłaty za pogrzeb, zależą od rodzaju grobu oraz cmentarza komunalnego. W dużych miastach Polski, np. Warszawa, Kraków, cennik za miejsce pochówku różni się od małych miejscowości. Warto jednak zauważyć, że zakres możliwości jest większy od ofert na wsiach. Zakład Gabriel oferuje usługi pogrzebowe w Krakowie i na ich stronie można dokładnie dowiedzieć się o cenach pogrzebu. Koszt zależy także od ilości osób, które będą pochowane w grobie. Im więcej osób tam chcemy pochować, tym większa cena za zajmowany obszar. Zazwyczaj na jednym miejscu możemy pochować od jednej do czterech osób. Cmentarze dostosowują swoje ceny, uwzględniając zasiłek pogrzebowy. Zmiany w kwocie, którą otrzymujemy nie są dość częste, a więc opłaty cmentarne, także gwałtownie nie wzrastają.

Ile kosztuje postawienie pomnika na cmentarzu?

Niestety, wyrobienie i postawienie pomnika nie jest oferowane przez administracje cmentarzy. Dla załatwienia tej sprawy, należy zwrócić się do odpowiednich specjalistów. Doświadczony kamieniarz podpowie ci, z jakich materiałów najlepiej wykonać grób, wzór i inne opcje. Można wybudować pojedynczy lub podwójny nagrobek, a także cały grobowiec. Zastanawiasz się, ile kosztuje postawienie pomnika na cmentarzu? Cena, w takim przypadku będzie zależeć od elementów, z których składa się nagrobek. Przed zakupem należy wybrać materiał, rozmiar, kształt, rodzaj liter oraz inne dodatki. W kwocie zazwyczaj jest włączona również cena montażu. Najtańszym rozwiązaniem będzie pomnik wykonany z granitu, o prostej bryle, w kształcie prostokąta, z małymi napisami z piasku oraz bez dodatkowej galanterii. W przypadku droższego nagrobka, częściej jest wykorzystywany marmur lub dobrej jakości granit. Im bardziej unikatowy pomnik, z dużą ilością zaokrągleń, różnych frezów i metalowym napisem, tym większa będzie jego cena oraz czas wykonywania. Koszt montażu zależy indywidualnie od zakładu kamieniarskiego. Warto zaznaczyć, że wydatek może być większy, jeśli dodatkowo chcemy usunąć stary pomnik.