bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

Uprawnienia na koparkę
Praca

Uprawnienia na koparkę – 5 najistotniejszych informacji

Uprawnienia na koparkę to cenny dokument, który otwiera drzwi do nowego, dobrze płatnego zawodu. Jeśli chodzi Ci po głowie uzyskanie tego typu papierów, w poniższym poradniku przedstawiamy garść istotnych informacji, które pozwolą Ci przejść całą procedurę, która umożliwi Ci wykonywanie prac jako operator koparki. 

Warunki, które musi spełnić osoba ubiegająca się o uprawnienia na koparkę

Jeśli chcesz zacząć wykonywać usługi koparką — czy to pod własną działalnością, czy też na etacie u kogoś, musisz zdobyć uprawnienia na koparkę. Cała procedura jest zwieńczona egzaminem. Aby w ogóle móc myśleć o tym zawodzie, musisz spełnić poniższe kryteria:

  1. Musisz być osobą pełnoletnią;

  2. Nie możesz mieć przeciwwskazań lekarskich do wykonywania prac przy użyciu koparko-ładowarki;

  3. Dobrze byłoby mieć prawo jazdy kategorii B (dzięki temu będziesz mógł poruszać się pojazdem po drogach publicznych — to bardzo się przydaje);

Tak mniej więcej wygląda lista kryteriów, które musi spełnić osoba chcąca przystąpić do kursu i egzaminu państwowego na operatora koparko-ładowarki.

Uprawnienia na koparkę – jak się przygotować?

Zanim przystąpisz do egzaminu państwowego, musisz odbyć kurs. Kurs przygotowawczy składa się z części teoretycznej praktycznej.

W części teoretycznej uczysz się istotnych informacji na temat budowy różnego rodzaju koparek, zasad BHP, techniki wykonywania prac z użyciem koparko-ładowarek.

Część praktyczna to praca na koparce w prawdziwych warunkach. Wykonywanie prac, z którymi będziesz mieć do czynienia na egzaminie państwowym i w późniejszej pracy. 

Pomyślne ukończenie obu kursów upoważnia Cię do przystąpienia do egzaminu państwowego. Ten odbywa się w Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Jeśli przejdziesz pomyślnie ten egzamin, wkrótce możesz zacząć pracę jako operator koparko-ładowarki.

Mam uprawnienia – co dalej?

Wiele osób, które chcą przystąpić do egzaminu państwowego, zadaje sobie pytanie: uzyskam papier i co dalej? Zakładać własną firmę świadczącą usługi koparką, szukać zatrudnienia w firmie budowlanej w Polsce, czy też wyjechać za granicę?

Jeśli zostaniesz w kraju, możesz liczyć na miesięczne zarobki rzędu ok. 5000 złotych netto. Znacznie więcej zarobisz, jeśli znajdziesz zatrudnienie za granicą.

Zarobki operatorów koparki za granicą

Uprawnienia na koparkę są kuszącą przepustką do lepszego życia poza granicami Polski. Wiele osób po zdaniu egzaminu decyduje się na wyjazd za granicę. Aby Ci pokazać perspektywy, jakie daje taka emigracja zarobkowa, posłużymy się danymi na temat zarobków.

  • W Niemczech jako operator koparko-ładowarki możesz liczyć na miesięczną pensję w wysokości ok. 2500 – 3500 Euro;

  • W Norwegii zarobki są jeszcze wyższe! Operator koparko-ładowarki może w ciągu miesiąca wyciągnąć nawet do 50 000 koron norweskich. W momencie publikacji tego artykułu, w przeliczeniu na złote jest to kwota ponad 18 tysięcy złotych! 

Jak widzisz, uprawnienia na koparkę mogą sprawić, że zechcesz opuścić nasz kraj. Oczywiście dzisiejszy rynek pracy oferuje na tyle elastyczne warunki, że w każdej chwili będziesz mógł wrócić do kraju.

Uprawnienia na koparkę — podsumowanie

Jak widzisz, zawód operatora koparki jest pożądaną profesją. Uprawnienia do wykonywania prac z zastosowaniem koparki są w związku z tym dokumentem, którym interesuje się coraz więcej osób w Polsce. Jeśli również zaliczasz się do tego grona, możesz zacząć ośrodka szkoleniowego, w którym będziesz zdawać kurs. 

Artykuł sponsorowany