bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

lustro antyk
Dom i ogród

Lustra antyki – dlaczego warto je wprowadzać we wnętrzach?

Lustra to przedmioty codziennego użytku, które znane są człowiekowi od setek lat. Dawniej były bardzo kosztowne, jednak obecnie na ich zakup pozwolić sobie może praktycznie każdy. Wielu nabywców stawia przy tym na wyroby, które mają już swoją historię. Jakie zalety antycznych luster sprawiają, że znajdują one swe miejsce we współczesnych wnętrzach?

Lustra i ich rola w aranżacji wnętrza

Lustra pełnią obecnie różnorakie role. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę ich funkcje ściśle użytkowe – pozwalają użytkownikom na kontrolę własnego wyglądu oraz stroju. Równie ważne jest jednak ich zastosowanie jako specyficznej formy dekoracji wnętrza. Dzięki swoim właściwościom mogą wpływać na optyczne powiększenie i nadanie mu specyficznej wielowymiarowości oraz głębi. Po dodaniu odpowiedniego oświetlenia lustro, szczególnie dużych rozmiarów, potrafi skutecznie rozjaśnić przestrzeń pokoju, a kombinacja kilku zwierciadeł, ustawionych w odpowiedni sposób – na przykład na przeciwległych ścianach – daje niezwykłe efekty optyczne.

Dzięki tym właściwościom lustra są polecane między innymi do niewielkich mieszkań oraz ciemnych pomieszczeń – mogą one skutecznie zmienić ich charakter. Można je przy tym ustawiać i montować nie tylko w pokojach i łazienkach, a świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Coraz popularniejsze stają się lustra antyki, które nadają wystroju unikatowego charakteru.

Jak dobrać lustro do konkretnego pomieszczenia?

Lustra, szczególnie te antyczne, mogą być ciekawym elementem wielu aranżacji. Ich niezwykły urok potrafi dodać każdemu pomieszczeniu charakteru. Warto pamiętać jednak o kilku ogólnych zasadach, dotyczących ich używania w poszczególnych wnętrzach.

Przykładowo do dekoracji łazienki warto używać modeli szerokich. Nie muszą być one przy tym szczególnie wysokie – w większości wypadków świetnie sprawdzą się modele, sięgające linii obojczyka. Ma to swoje uzasadnienie przede wszystkim w aspekcie użyteczności – przed zwierciadłem tego typu najczęściej pielęgnuje się twarz lub układa fryzurę.

Przedpokój i garderoba to miejsce, w którym lepiej zastosować lustro o większych rozmiarach, pozwalające na uzyskanie odbicia, obejmującego całą praktycznie sylwetkę. Podobne cechy powinien mieć model, użyty w sypialni, chociaż eksperci zalecają użycie w tym pomieszczeniu jeszcze co najmniej jednego zwierciadła, przy którym kobieta może nałożyć makijaż.

W innych pomieszczeniach lustra pełnią przede wszystkim rolę dekoracyjną i aranżacyjną, pozwalając na przykład na osiągnięcie opisanych wyżej efektów wizualnych.

Lustra antyczne – gdzie sprawdzą się w największym stopniu?

Nowoczesne trendy w ostatnim czasie stawiają na lustra o minimalistycznym wyglądzie. W wielu wypadkach nie są one elementem umeblowania czy dekoracji, lecz tworzą całość ze ścianą, w którą są na stałe wmontowane. W tym kontekście lustra antyczne mogą być ciekawym i niezwykłym przez swą odmienność dodatkiem do aranżacji, urzekającym niezwykłością. 

Lustra antyczne są przy tym elementem wystroju, pasującym do różnorakich projektów wnętrz. Ich bogate w zdobienia odmiany świetnie sprawdzą się na przykład w pomieszczeniach minimalistycznych i nowoczesnych, natomiast do tych o klasycznym lub wręcz bogatym wystroju można wprowadzić wiekowe zwierciadło w prostych, drewnianych ramach.

Przedmioty tego typu zawsze nadają wnętrzu niepowtarzalnego kolorytu, pozwalającego na nietuzinkowe zestawienia. Świetnie może wyglądać przykładowo stare lustro, zawieszone nad stylowym kominkiem lub zestawienie kilku modeli zwierciadeł, pochodzących z różnych epok, zawieszonych na ścianie obok siebie. 

Warto więc dać szansę tym przedmiotom z duszą, pochodzącym z czasów odległych od naszych. Ich użycie może nie tylko być okazją do zastosowania niezwykłych aranżacji, lecz również skłonić wiele osób do refleksji i przemyśleń na temat upływającego czasu.