bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

baseny ogrodowe
Dom i ogród

Baseny kąpielowe i baseny ogrodowe

Baseny ogrodowe lub baseny do ogrodu są dostępne w wielu różnych wzorach, rozmiarach i kształtach. Wybór odpowiedniego basenu ogrodowego zależy od pożądanego zastosowania, budżetu i dostępnej przestrzeni w ogrodzie.

Zasadniczo jest wybór pomiędzy basenami naziemnymi (baseny naziemne lub prefabrykowane) a basenami częściowo lub całkowicie zatopionymi (baseny prefabrykowane).

Naziemne baseny ogrodowe dostępne są w wielu różnych materiałach (np. drewno, plastik), kształtach i rozmiarach. Basen naziemny jest ustawiany na równej powierzchni. Niektóre typy basenów naziemnych można zdemontować na koniec sezonu pływackiego, aby zapobiec korozji spowodowanej mrozem i warunkami atmosferycznymi. Jeśli do budowy naziemnych basenów ogrodowych wybierzemy wysokiej jakości materiał odporny na zimę, można je pozostawić na miejscu przez cały rok. Baseny naziemne są dostępne w różnych przedziałach cenowych w zależności od materiału, wielkości i pożądanych dodatków.

Basen okrągły jest najprostszym i najczęściej spotykanym kształtem basenu. Stosunkowo szybko montowany basen okrągły może być zainstalowany nad ziemią (do maksymalnej głębokości 120 cm), częściowo lub całkowicie zatopiony. Zawsze zalecamy stosowanie betonowej płyty podstawowej. Do tego kształtu basenu można dobrać również dalsze opcje wyposażenia, takie jak oświetlenie, system przeciwprądowy i odpływ podłogowy. Baseny okrągłe dostępne są w średnicach od 300 cm do 1000 cm. Również rozmiary pośrednie mogą być produkowane łatwo i szybko.

Baseny owalne są zawsze zagłębione w ziemi i wymagają betonowej płyty fundamentowej oraz 2 ścian oporowych. Oczywiście możliwe jest również dodatkowe wyposażenie. Kamienie na brzegu basenu, system przeciwprądowy, oświetlenie halogenowe lub LED wzbogacają basen. W zależności od wielkości basenu instalowane są dwa lub trzy odciągi powierzchniowe (skimmery) i do sześciu dysz wlotowych.

Basen prostokątny jest klasycznym basenem pływackim. Jest on zawsze wbudowany na płycie betonowej. Ściany styropianowe zapewniają bardzo dobrą izolację i są wypełnione betonem. Baseny prostokątne można oczywiście wyposażyć, w zależności od życzenia i budżetu, w różne akcesoria, takie jak schody, pokrywa roletowa czy nawet w pełni automatyczny system dozowania.

Do wyboru są baseny okrągłe lub owalne o stalowych ściankach oraz baseny prostokątne z polistyrenu. W zależności od wariantu wyposażenia wszystkie baseny są wyposażone w wymagane części montażowe, odpowiednio zwymiarowany system filtrów oraz dodatkowe akcesoria.

Ważna jest optymalna izolacja termiczna basenu. Zasadniczo zalecamy izolację podłogi dla wszystkich basenów o stalowych ścianach oraz dodatkową izolację ścian dla basenów częściowo lub całkowicie zatopionych. Basen traci ciepło przez powierzchnię wody, jak również przez ściany basenu i dno basenu. Można temu w miarę możliwości zapobiec stosując izolację Poolmegastore. Płyty wykonane są z polistyrenu ekstrudowanego i nie należy ich mylić z tradycyjnym Styropor lub Styrodur. Są one bardzo odporne na nacisk i mają wymiary 150 x 60 cm. Nasze zestawy izolacyjne są dostarczane w ilościach dopasowanych do odpowiedniego basenu.

Do każdego basenu powinna być również dołączona włóknina podkładowa. Z jednej strony zapewnia ochronę mechaniczną dla wykładziny basenu, a z drugiej strony zapobiega reakcjom chemicznym pomiędzy podłożem a wykładziną basenu. Podkład jest umieszczany pod wykładziną basenu i chroni ją przed uszkodzeniem. W ten sposób, dzięki włókninie podkładowej, przedłuża się żywotność wkładki.