bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

pielęgnacja brody
Lifestyle

Jak właściwie pielęgnować zarost i brodę? Tych błędów koniecznie unikaj!

Wypielęgnowany zarost jest wizytówką zadbanego mężczyzny. Nie wystarczy jednak zakup kosmetyków do brody, bo trzeba dobrać je do potrzeb zarostu na twarzy, wszak włosy na brodzie, podobnie jak te na głowie mogą być przesuszone, przetłuszczać się, może też pojawiać się na nich łupież. Poznaj zatem błędy, których należy unikać przy pielęgnacji brody.

Mydło do ciała to nie mydło do brody

Podobnie jak szampon do włosów to nie to samo co szampon do brody, bo kosmetyk trzeba dobrać do potrzeb zarostu, tak i mydło do ciała różni się od mydła do brody dla mężczyzny. To ostatnie powinno mieć zrównoważony, jak najbardziej naturalny skład bez parabenów, sztucznych barwników, glikolu, silikonu, oleju parafinowego, SLS i PEG. Dobrze by miało właściwości detoksykacyjne, oczyszczające i bakteriobójcze. Przy myciu brody trzeba unikać jej nadmiernego pocierania, aby nie osłabiać włosów. Dobrze może sprawdzić się mydło do brody dla mężczyzny z węglem drzewnym, które będzie odpowiednie nawet dla alergików.

Niektóre składniki kosmetyków mogą źle wpływać na kondycję Twojej brody

Jak już wspomnieliśmy kosmetyki muszą mieć jak najbardziej naturalny skład, a więc przyjrzymy się bliżej składnikom, których należy unikać i temu, dlaczego mają tak złą sławę. Zatem SLS wpływa na pienienie się specyfiku, ale może wywoływać podrażnienia i przesuszanie się skóry. Włosy na brodzie mogą stać się bardziej osłabione i częściej wypadać. Unikaj również parabenów, które wywołują alergie i sprawiają, że skóra staje się wrażliwsza. Najczęściej spotyka się w składach methylparaben, ethylparaben i butylparaben. Jeśli będą wyszczególnione takich kosmetyków do brody nie wybieraj. Oleje silikonowe zmiękczają włosy, ale organizm nie potrafi ich metabolizować, dlatego lepiej ich unikać. PEG to glikole polietylenowe poprawiają konsystencję kosmetyków, ale mogą osłabiać warstwę lipidową skóry i działać rakotwórczo. To samo dotyczy PPG, czyli glikoli polipropylenowych.

Właściwa pielęgnacja ma znaczenie. Powiedz nie zbyt częstemu czesaniu, pocieraniu brody

Bardzo często nawet mając właściwy zestaw kosmetyków do brody popełnia się błędy pielęgnacyjne. Brodę czesze się zbyt często i zbyt intensywnie, a trzeba powiedzieć, że to osłabia włosy, zwłaszcza jeśli szczotkujesz mokrą brodę. Musisz również zaopatrzyć się w wysokiej jakości akcesoria do brody. Kartacz do brody z włosiem dzika to niejedyny wybór, jednak jeśli wybierasz te z włosiem syntetycznym, nie możesz oszczędzać, bowiem musi być to produkt, który jest dopracowany i nie zawiera szkodliwych związków. Brody nie należy też przesadnie pocierać przy myciu. Warto wykonywać za to peeling raz w tygodniu, który pobudzi mieszki włosowe, a zatem włosy do wzrostu. Nie należy bawić się swoją brodą, kręcić ją drapać, bo to też źle na nią wpływa. Choć to dość prozaiczne rzeczy, to wiele osób o tym zapomina. Brody nie należy też suszyć gorącym nawiewem suszarki, jeśli ma się czas należy pozwolić jej wyschnąć, a jeśli nie – suszyć chłodnym nawiewem. Nie można też używać zbyt gorącej wody do mycia. Warto regularnie stosować olejek do brody, który chroni przed zanieczyszczeniami, a także szkodliwym wpływem promieniowania UV, oczywiście powinien też posiadać faktor przeciwsłoneczny.

Zwróć uwagę na dietę i styl życia – wysypiaj się, jedz ryby i rośliny strączkowe, unikaj tłuszczów trans

Powiedzieliśmy już nieco o niewłaściwym doborze kosmetyków, a także błędach pielęgnacyjnych. Jednak jeśli śpisz mało, a do tego w pracy czy w życiu codziennym jesteś często narażony na długotrwały stres, to niestety nie będzie to dobrze wpływać na kondycję Twojej brody. Oczywiście stresu nie można całkowicie wyeliminować z życia, jednak trzeba nauczyć się relaksować, wtedy gdy jest na to okazja, a przede wszystkim wysypiać się przynajmniej 7 godzin i kłaść nie później niż o 2 w nocy, bo wtedy organizm najlepiej się regeneruje. Ważna jest też dieta bogata w witaminy z grupy B, żelazo, witaminy A i E, jod, czy też cynk. Warto zatem jeść sporo ryb morskich, roślin strączkowych i absolutnie unikać fast foodów. Niezdrowe tłuszcze powodują przetłuszczanie się skóry, a także włosów i brody i osłabiają jej kondycję.

Warto prowadzić aktywny, a nie siedzący tryb życia, bo wtedy poprawia się krążenie, które stymuluje także mieszki włosowe. Właściwe postępowanie sprawi, że kondycja zarostu się poprawi i będzie się on prezentował znacznie lepiej.