Współpraca 3.0

Bieguny rozwoju świata zaczynają się polaryzować, rozwój i dobrobyt coraz bardziej przesuwa się z zachodu na wschód. Jak odnajdzie się Polska na nowej gospodarczej mapie świata przeczytasz w niniejszym artykule!

Demografia

Jednym z kluczowych kół zamachowych każdej gospodarki jest demografia. Media nieustannie zalewają nas informacjami o kurczącej się populacji europy, przy jednoczesnym boomie gospodarczym państw bliskiego wschodu i Azji. Potencjał z tym związany jest zwłaszcza powiązany z bliskim wschodem, z którym Polska nie posiada aż nadto zaangażowanych środków zarówno dyplomatycznych, gospodarczych czy społeczno-kulturalnych. Potencjał bliskiego wschodu związany z jego demografią oraz zasobami surowców naturalnych jest nieoceniony, dając Polskim przedsiębiorstwom możliwość kooperacji z firmami z krajów tego regionu. Należy również podkreślić, że nieocenione są w pełni możliwości polskich eksporterów i inwestorów; obecnie zaangażowanych w europejskie rynki zbytu. Rynek europejski z biegiem czasu będzie się kurczył przy coraz większym stopniu konkurencyjności, warto więc postawić na budowę współpracy z światem arabskim. Mimo różnić które nas dzielą zawsze są wspólne płaszczyzny, które warto pielęgnować budując współpracę. W odróżnieniu od niektórych krajów europy zachodniej Polska posiada na bliskim wschodzie pozytywny wizerunek, nieskażony kolonizowaniem i pouczaniem innych narodów. Przez pryzmat lat 80-tych daliśmy się w tym regionie poznać jak naród fachowców, budujących relacje w oparciu o poszanowanie kultur. Może więc pora powrócić w ten region aktywniej, budując markę Made in Poland w oparciu o współpracę, budując Polskę 3.0!

Chiny

Największa gospodarka świata, pretendująca do roli mocarstwa nr 1, dla wielu Polskich firm może wydawać się krajem trudnym i hermetycznym. Nic bardziej mylnego! Uczestnicząc w każdym rynku należy poznać jego realia i uwarunkowania. Biznes z Chinami opiera się na tzw. magii stołu i guanxi (关系). Czyli budowy biznesu i wspólnych przedsięwzięć na podstawie wspólnie wypracowanej relacji pomiędzy ludźmi. Dlaczego Polska powinna budować więc tzw. guanxi z ChRL? Polska jako regionalny lider europy środkowo-wschodniej ma historyczną szansę stać się logistycznym hubem na budowanej trasie Jedwabnego Szlaku. Modernizując nasze korytarze wodne oraz lądowe wraz z stworzeniem profesjonalnego centrum logistycznego mamy okazję stać się intratnym partnerem dla chińskiego kapitału. Uczestnictwo w tym globalnym projekcie Jedwabnego Szlaku idealnie komponuje się z budową tzw. “Międzymorza”. Po przez połączenie i udrożnienie korytarza rzecznego Odra-Dunaj-Łaba a także aktywne uczestnictwo w zakresie logistyki i dystrybucji towarów z Azji, współpraca z Państwem Środka może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki.

Złoty trójkąt przyszłości

Region Eurazji ze względu na swój olbrzymi potencjał ma szansę stać się najważniejszym obszarem na świecie. To tutaj matka natura skryła swoje najcenniejsze dobra i minerały. Potencjał położenia geograficznego Polski, demografii i surowców bliskiego wschodu oraz wysoko rozwiniętej gospodarki Chińskiej (jak i innych “azjatyckich tygrysów”) sprawia, że obszar ten ma szansę stać się złotym trójkątem przyszłości. Przyszłości opartej na wspólnym handlu oraz współpracy komplementarnej, stawiającej na wzajemne uzupełnianie się.

 

Krzysztof Czyżycki

Wiceprezes Stowarzyszenia Bastion Dialogu ds. bezpieczeństwa informatycznego. Współtwórca projektu wdrożenia modelu finansowania dla bezpłatnej komunikacji miejskiej. Zawodowo inżynier produkcji specjalizujący się w zarządzaniu projektami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.