Wakacje z robotami

Tym razem opiszę wydarzenie, które już się wydarzyło i zakończyło. W Płocku prowadziłem zajęcia z młodzieżą pod nazwą:

Wakacyjne roboty

Oczywiście zajęcia te to nauka programowania, mechatronika, diody, fotorezystory, Arduino, język Processing, Python, i wiele innych elementów.

IMG_20160629_105001a

Dzieci z wielką przyjemnością przychodziły i budowały zestawy, które potem programowały w odpowiedni sposób. I dlatego też uważam, że należy wprowadzać takie zajęcia do szkół, gdyż czasy się zmieniają, potrzeba nam w kraju nowej generacji – generacji zorientowanej na cyfrową rzeczywistość, ale:

Twórców, a nie konsumentów

Dzieci muszą się nauczyć, że tablet z kolorowymi obrazkami dostarczanymi przez koncerny to nie jest ósmy cud świata, że mogą – a nawet powinny – tworzyć samodzielnie nową rzeczywistość.

IMG_20160627_115315a

Przy tej okazji oczywiście dodam, że dziewczyny są zawsze lepsze od chłopaków – i nie wolno im wmawiać, że nie nadają się do komputerów lub techniki. Bardzo się nadają 😉 Działają lepiej i są bardziej skoncentrowane.

IMG_5860a

Programowanie robotów pozwala potem obserwować, czy kod sterujący działa tak, jak chcemy – dlatego też ważne jest odpowiednie miejsce do testowania robota – korytarz jest nieocenionym kawałkiem toru testowego 😉


Teraz konkluzja – dlaczego to opisuję?

Aby pokazać, że nasza młodzież potrafi być świetna, rewelacyjna, super! Wystarczy im pozwolić i dać odpowiednie narzędzia.

Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python. Współwłaściciel firmy informatycznej ABIX, dostawcy rozwiązań dla biznesu i edukacji opartych na oprogramowaniu OpenSource. Trener technologii Web 2.0 ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop - remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.