Ustawa o Policji a powszechna inwigilacja – strach się bać?

Do 7 lutego mamy jeszcze czas, aby się trochę zastanowić nad naszym życiem on-line. Wiele osób śle maile (prywatne i służbowe), wypisuje co zjadło na śniadanie ich malutkie dziecko, jaki był obiad w restauracji z małżonką, gdzie się aktualnie znajdują (to na Fejsiku), wrzuca zdjęcia swoje i rodziny na stoku narciarskim (Instagram), zapewne jeszcze wiele innych ciekawostek możnaby znaleźć w internecie.


Tymczasem – znowelizowany art. 20c ustawy o Policji ma dawać tej służbie możliwość uzyskiwania danych określonych w art. 18 ust. 1-5 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Wcześniej ten przepis wspominał jedynie o uzyskiwaniu danych telekomunikacyjnych. Podobnie ma być z wywiadem skarbowym i innymi służbami.

biometrics-154660_1280

Możecie o tym przeczytać w różnych miejscach:

Dlatego obserwuję wysyp różnych artykułów w sieci, jak chronić swoją prywatność. Wiele z nich jest napisanych pobieżnie, “na kolanie”, na potrzeby chwili, jaką jest uchwycenie czytelników informacji tu i teraz, bo przecież jutro (a może i nawet dziś) pojawią się kolejne tematy, które trzeba będzie opisywać. Dodatkowo – w części tych artykułów przebija się pogląd:

Windows – niebezpieczny, Apple – bezpieczny.

Cóż za stereotyp, dodatkowo sprowadzający świat informatyczny do dwóch głównych graczy biznesowych. A jest jeszcze Linux i Wolne Oprogramowanie, które potrafi dać nam wiele więcej bezpieczeństwa i prywatności niż Apple, a jest darmowe dla każdego. Bo to, że Windows jest dziurawy jak ser szwajcarski a Apple dosyć drogi – to nie ulega wątpliwości.

Ja chciałbym opisywać w kolejnych artykułach dosyć dokładnie i technicznie sposoby na zabezpieczanie swoich danych właśnie z wykorzystaniem OpenSource, np:

Jeśli chcielibyście, abym jeszcze coś opisał, dajcie mi znać mailowo: a.jurkiewicz (at) bastiondialogu.pl

Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python. Współwłaściciel firmy informatycznej ABIX, dostawcy rozwiązań dla biznesu i edukacji opartych na oprogramowaniu OpenSource. Trener technologii Web 2.0 ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop - remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.