Ustawa o Policji a powszechna inwigilacja – strach się bać?
Do 7 lutego mamy jeszcze czas, aby się trochę zastanowić nad naszym życiem on-line. Wiele osób śle maile (prywatne i służbowe), wypisuje co zjadło na śniadanie ich malutkie dziecko, jaki był obiad w restauracji z małżonką, gdzie się aktualnie znajdują (to na Fejsiku), wrzuca zdjęcia swoje i rodziny na stoku narciarskim (Instagram), zapewne jeszcze wiele innych ciekawostek możnaby znaleźć w internecie.
Tymczasem – znowelizowany art. 20c ustawy o Policji ma dawać tej służbie możliwość uzyskiwania danych określonych w art. 18 ust. 1-5 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Wcześniej ten przepis wspominał jedynie o uzyskiwaniu danych telekomunikacyjnych. Podobnie ma być z wywiadem skarbowym i innymi służbami.
Możecie o tym przeczytać w różnych miejscach:
- http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1645840,1,pis-legalizuje-inwigilacje-w-sieci-co-jeszcze-znalazlo-sie-w-projekcie-ustawy-o-policji.read
- http://www.rp.pl/Mundurowi/301189976-Sejm-uchwalil-zmiany-w-ustawie-o-policji.html
- http://di.com.pl/ustawa-o-policji-to-inwigilacyjna-bomba-po-ja-podrzucila-a-pis-ja-zdetonuje-54073
Dlatego obserwuję wysyp różnych artykułów w sieci, jak chronić swoją prywatność. Wiele z nich jest napisanych pobieżnie, “na kolanie”, na potrzeby chwili, jaką jest uchwycenie czytelników informacji tu i teraz, bo przecież jutro (a może i nawet dziś) pojawią się kolejne tematy, które trzeba będzie opisywać. Dodatkowo – w części tych artykułów przebija się pogląd:
Windows – niebezpieczny, Apple – bezpieczny.
Cóż za stereotyp, dodatkowo sprowadzający świat informatyczny do dwóch głównych graczy biznesowych. A jest jeszcze Linux i Wolne Oprogramowanie, które potrafi dać nam wiele więcej bezpieczeństwa i prywatności niż Apple, a jest darmowe dla każdego. Bo to, że Windows jest dziurawy jak ser szwajcarski a Apple dosyć drogi – to nie ulega wątpliwości.
Ja chciałbym opisywać w kolejnych artykułach dosyć dokładnie i technicznie sposoby na zabezpieczanie swoich danych właśnie z wykorzystaniem OpenSource, np:
- Szyfrowane wiadomości SMS: https://guardianproject.info/apps/chatsecure/
- Szyfrowanie całych partycji dyskowych: https://gitlab.com/cryptsetup/cryptsetup
- Szyfrowanie plików: GnuPG: https://www.gnupg.org/
- Szyfrowanie maili przez GnuPG: https://www.enigmail.net/home/index.php
- Szyfrowanie rozmów przez XMPP (Jabber): konfiguracja z GnuPG: https://box.matto.nl/gnupgjabber.html
- Szyfrowanie rozmów poprzez kanał IRC: http://bugs.quassel-irc.org/projects/quassel-irc/wiki/Blowfish_Encryption_Manual
Jeśli chcielibyście, abym jeszcze coś opisał, dajcie mi znać mailowo: a.jurkiewicz (at) bastiondialogu.pl