Trybunał Stanu to żart i kpina z narodu polskiego

Żywię nadzieję że partia rządząca, kiedy już jednoznacznie stwierdzi, że opozycja  zdradziła Polaków na każdym polu działania –  zmieni ustawę o Trybunale Stanu na bardziej restrykcyjną ….. no chyba, że sami mają w stosunku do nas nieuczciwe zamiary.

Nie strasz, nie strasz bo …..

W politycznym teatrzyku, możemy zauważyć, że partie polityczne licytują się jedna przez drugą, która pierwsza postawi odpowiedzialnych za bałagan przed Trybunałem Stanu. Nie będąc do końca świadomym, postanowiłem sprawdzić jakie są kompetencje oraz zakres kar (to szczególnie) stosowany przez Trybunał Stanu.

Wiedziałem, że nie ma kary śmierci, bo w Polsce jest już od dawna zniesiona, ale liczyłem przynajmniej,  że jest możliwość wsadzenia zdrajców na długie lata do więzienia. Jak zacząłem czytać, to powiem tak, wioskowy kolarz jadąc po pijaku lub złodziej “snikersa”z biedronki będą objęci surowszą karą, aniżeli osoba publiczna dokonująca zdrady naszego państwa. Czytałem przecierając oczy ze zdumienia nie mogąc uwierzyć w sprawiedliwość jaką ferują zapisy ustawy.
Nie dziwi zatem, że do władzy tak chętnie garną się cwaniacy, karierowicze w tym liczne miernoty, populiści lub manipulanci (kolejność proszę sobie dostosować indywidualnie). Dlatego drodzy obywatele Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej, zamiast odpowiedzialnych osób sprawującego funkcję posła, ministra, czy nawet prezydenta, mamy teatrzyk-kabarecik “Zielona Gąska” w którym nikt nigdy nie odpowie za swoje czyny.

Ustawa

Przejdźmy jednak do wszystkich kar wydawanych przez Trybunał Stanu zgodnie z obowiązującą ustawą z 26 marca 1982 roku. Zaznaczam że ustawa została skorygowana w roku 2016; http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19820110084

Art. 25.

1. Za czyny określone w art. 3, o ile nie wypełniają znamion przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, Trybunał Stanu wymierza łącznie lub osobno następujące kary: 36)
1) 37) utratę czynnego i biernego prawa wyborczego w wyborach Prezydenta, w wyborach do Sejmu i do Senatu, w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach organów samorządu terytorialnego;

2) zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych i w organizacjach społecznych;
3) 38) utratę wszystkich albo niektórych orderów, odznaczeń i tytułów honorowych.
1a. Za naruszenie zakazów, o których mowa w art. 107 ust. 1 Konstytucji, Trybunał Stanu orzeka pozbawienie mandatu poselskiego.
2. Kary dotyczące utraty praw i zakazów, o których mowa w ust. 1, mogą być orzekane na czas od 2 do 10 lat.
3. 6) W razie uznania przez Trybunał Stanu chociażby nieumyślnego popełnienia czynów określonych w art. 2 ust. 1 i art. 3 Trybunał orzeka odpowiednio w odniesieniu do Prezydenta – złożenie z urzędu, a w odniesieniu do pozostałych osób, z zastrzeżeniem ust. 1a – utratę zajmowanego stanowiska, z którego pełnieniem związana jest odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu.

4. Trybunał Stanu z uwagi na znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu lub szczególne okoliczności sprawy może poprzestać na uznaniu winy oskarżonego.

Art. 26.

39) Za czyny stanowiące przestępstwo lub przestępstwo skarbowe

Artykuł 26 trochę napawa optymizmem ale to tylko dotyczy przestępstw skarbowych, a nie zdrady naszego państwa np. oddawania naszych zasobów naturalnych do zarządzania przez korporacje innych państw lub osłabiania zdolności naszej obronności.

Zwykłemu zjadaczowi chleba, może się wydawać, że kara jest i nawet surowa. Niestety, jest to bardzo błędne myślenie, bo nie po to kadra kierownicza państwa polskiego ma swoich podwładnych, żeby za cokolwiek odpowiadać. To co oni stosują nazywa się odpowiedzialnością rozmytą.  Czyli, przy nawet bardzo dużej defraudacji odpowie jakiś podrzędny specjalista z jednego z  departamentów – nie po to przecież wyznacza się słupy, które nie posiadają wiedzy, ale posiadają pieniądze płacone za taką ewentualność.

(przykład ostatnio aresztowani przez CBA pan Bartek i spółka ,…, a oni myśleli, że są inteligentni 😉 )

Konkluzja

W Polsce już w średniowieczu była banicja, a król mógł pozbawić zdrajcę całego majątku. Obecnie Państwo stworzyło dla narodu program ułudy sprawiedliwości i kary. Przy okazji może powinniśmy się zastanowić nad wdrożeniem w życie braku możliwości wieczystego posiadania polskiej ziemi przez obcokrajowców? ,…. Wówczas uniknęlibyśmy problemów wynikających z niekończących się roszczeń w sprawie całkowicie zburzonych i odbudowanych przez nas po drugiej wojnie światowej  kamienic – przez nas, a nie przez roszczeniowców!

Po lekturze  farsy zwanej Trybunałem Stanu, jako konstatacja nasuwa się  polska zwyczajowa anegdota

…………….„Jak mówię że piję  ,…, to piję, …… ………..a jak mówię ze stawiam ,…, to mówię

Jako ludzie wierzący w cudowne nawrócenie (ponoć naszych) elit politycznych – mówimy  – przecież jak już tkwi w polityce prawie 30 lat – to chyba  się dorobił i będzie w końcu bronił interesów Polaków! …….. Nie drodzy obywatele! …… Są takie zwierzęta, które stale odczuwają głód, to właśnie ten gatunek. Zwierzęta tuczne mają swój żywot bardzo krótki, określony zazwyczaj na 1 rok – następnie idą pod tzw. obuch. Polityk który sprzedał swoich rodaków ma kadencję nieograniczoną i nieograniczony kredyt zaufania. Staje się celebrytą i milionerem, mając problemy wszystkich jedynie na ustach cieszy się utrzymaniem na koszt podatników i luksusami o jakich zwykły obywatel nie jest w stanie nawet marzyć.

Powód dążenia do władzy jest stały – KASA PONAD WSZYSTKO  – nie ma dla nich żadnej kary i konsekwentnego rozliczania przez społeczeństwo, zatem idzie się po to, żeby legalnie zgodnie z literą prawa kraść. Gdyby było inaczej dawno zmieniliby przepisy prawne.  Skoro tego nie robią powielają utarty schemat.

Może nasi WIELCY sprawiedliwi, którzy chcą karać i rozliczać wszystkich innych poza sobą, zmienią wreszcie bezsensowne zapisy w/w ustawy na bardziej restrykcyjne.

Kiedy zdrada Narodu polskiego – państwa polskiego jako największe przestępstwo, będzie karana jedyną możliwą karą – Karą śmierci?  Dodatkowo taki delikwent winien być pozbawiony całego posiadanego majątku, a jego rodzina pozbawiona obywatelstwa i skazana na banicję.

Takie prawo wprowadziłbym gdyby miał wpływ na kształtowanie się ustaw w tym zakresie.

 Przy takim zapisie prawa, zanim którykolwiek polityczny cwaniak zacząłby kombinować traktując funkcje polityczne jako sposób na wyjątkowo wygodne i dostatnie życie, długo zastanawiałby się czy warto. Świadomość ciążącej odpowiedzialności nie tylko za własne życie ale za życie całej swojej rodziny, skutecznie wyleczyłaby każdego z  tego typu podniet.

….. Jeżeli się z nami zgadzacie, pomóżcie nam to zmienić – wszyscy razem – sami nie damy rady.

Zapraszamy do Bastionu: https://bastiondialogu.pl/a-moze-wspolpraca/

Grzegorz Czuryło

„Ekspert ds. zarządzania – strateg, planowania oraz psychologii terroryzmu. Specjalista w szacowaniu i analizie ryzyka oraz modelowaniu systemów informatycznych pod kątem zarządzania. Certyfikowany „Project Manager”. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Emerytowany żołnierz wojsk specjalnych. Posiadacz najwyższego wyróżnienia dedykowanego dla ludzi wdrażających ponadprzeciętne rozwiązania systemowe „Bright Idea”, przyznanego przez Dowódcę NATO Communication Service Agency. Wady: Opracowywanie rozwiązań systemowych oraz zdolność przewidywania skutków i konsekwencji w ujęciu długofalowym.

5 myśli na temat “Trybunał Stanu to żart i kpina z narodu polskiego

 • 4 lutego 2019 o 20:10
  Permalink

  Ja od dawna twierdzę, że politycy nie ponaszą za swoje decyzje żadnej odpowiedzialności! Mogą więc udawać, że przejmują się nami i naszym dobrobytem, mogą sprzedawać ustawy skoro zalegalizowali w Sejmie działalność lobbystów (bez naszej zgody), mogą zmieniać zdanie co do kierunku obranego przed wyborami, zmieniać partię w toku kadencji, sami sobie mogą ustalać wysokość płacy oraz kwoty wolnej od podatku, mogą właściwie wszystko ….. dlaczego? Bo MY im na to pozwalamy! Nie ma kary śmierci za zdradę więc co można takiemu zrobić ??? – nadmuchać za kołnierz . To My Polacy musimy im ustanowić warunki graniczne. Jako naród jesteśmy słabi, bo zostaliśmy rozrobieni przez nie nasze media, które skupiają naszą uwagę na bzdetach, drobnostkach z czego robią celowo wielkie awantury medialne.
  Nie wolno ich krytykować, bo to już jest mowa nienawiści …..
  A co to jest tak naprawdę ta mowa nienawiści? I kto miałby oceniać co jest tą mową nienawiści? Twierdzę, że to kolejny pretekst do zabierania nam resztek wolności……. bo jeśli na kilka miljonów użytkownioków netu znajdą się ludzie np. 20 osób, które przesadziły, to jest to zupełnie nie istotna sprawa. A zawsze zostaje rozdmuchana przez media do nieprawdopodobnych rozmiarów. To media i politycy rozsiewają agresję aby podkręcać atmosferę.
  Co My Polacy możemy z tym fantem zrobić, aby zaradzić dalszemy rozkradaniu Polski i przywrócić w naszym kraju normalność? Czy ma ktoś jakieś sensowne pomysły ?

  Nasi posłowie !!! Jest ich aż 460 osób i 100 w Senacie. Kto z nas zna chociaż 20% z tych nazwisk nie mówiąc już o bliższym ich poznaniu. Oni sami siebie nie znają – jest ich po prostu za dużo i dlatego odpowiedzialność jest elegancko rozmyta…… czyli nikt za nic nie odpowiada. Ponad pół tysiąca ludzi – W Stanach jest podobna ilość, ale tam liczba ludności jest prawie 8 krotnie większa. I to wszystko musimy utrzymać z naszych podatków. Diety, wyjazdy służbowe, podróże w celach szkoleniowych a tak naprawdę wycieczki na koszt podatnika, hotele, zwrot kosztów paliwa, wysokie premie, kwartalniki, okolicznościowe imprezy i jeszcze 30% kwoty zarobku wolne od podatku – czy to nie jest zachwały rabunek ?

  Odpowiedz
 • 3 lutego 2019 o 23:43
  Permalink

  Wiele więcej na temat Trybunału Stanu może powiedzieć były Sędzia Trybunału Stanu a obecny poseł Pan Robert Majka… Problemem jest nie tylko brak właściwych kar, lecz nawet rozpoczęcie procedowania jest bardzo trudne z powodu biurokratyczno-prawnych procedur które w zasadzie uniemożliwają postawienie kogokolwiek przed Trybunałem Stanu…

  Odpowiedz
  • 3 lutego 2019 o 23:58
   Permalink

   Pani Tereso – niech pani mi tego człowieka nie wymienia, bo on tylko gada i chwali się zalaminowanym jakimś swoim odwołaniem sprzed 20 lat. ,…, Zachęcam do czytania ustaw, bo są jawne i nie trzeba wykładni jedynych i nieomylnych. Jeżeli nawet był sędzią TS – to niech mi pani odpowie ile spraw w ostatnich 50 latach było rozpatrywanych. Jeżeli mnie pamięć nie myli to może trzy ,…, nikt nie został ukarany, ale to było w latach niby tej niesprawiedliwej komuny 80-90. Po tym czasie nie było żadnej ,…, nawet na wokandzie.

   Odpowiedz
  • 20 lipca 2017 o 22:25
   Permalink

   W sumie podpowiedziałeś mi a ja to sprawdziłem ,…, no i opisałem

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.