Towarzystwo Pomocy Niepełnosprawnym – codzienna praca i troska o niepełnosprawnych

Od roku 1989 działa na terenie Łodzi Towarzystwo Pomocy Niepełnosprawnym (w skrócie TPN)  mające za swój cel niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzicom ( opiekunom) w zakresie przezwyciężania większych problemów i trudności dnia codziennego.

Musimy przy tym pamiętać, że są to naprawdę duże trudności, zważywszy na nieustanną i niezbędną opiekę nad osobami dotkniętymi porażeniem mózgowym, autyzmem, Zespołem Downa i innymi nieuleczalnymi wadami zdrowia.

Idea powołania TPN zrodziła się w 1989 roku, kiedy grupa inicjatywna dostrzegła poważne  zaniedbania problematyki  osób niepełnosprawnych zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym i postanowiła w sposób zorganizowany takie osoby wspierać. Od momentu uzyskania osobowości prawnej TPN nieustannie przez ponad 27 lat czyni wszystko, co w mocy, by wychodzić naprzeciw  wszystkim opiekunom, oraz ich podopiecznym tak bardzo pokrzywdzonych przez los. Na ile jest to możliwe finansowo i organizacyjnie, TPN od wielu lat w różnych miejscach otwiera dla naszych podopiecznych letnie turnusy rehabilitacyjne, podczas których osoby niepełnosprawne mają zapewnione zakwaterowanie o możliwie najlepszym standardzie, jak również posiłki oraz mnóstwo zajęć rewalidacyjnych i rekreacyjnych. Ciekawym rozwiązaniem było zapewnienie opieki nad naszymi kuracjuszami: nie obarczamy nią i tak przemęczonych i nierzadko schorowanych rodziców. Zorganizowaną stałą opiekę przez całą dobę sprawują wolontariusze, którymi są studenci i uczniowie szkół specjalistycznych, a pracę na takim turnusie traktują, jako dobrowolną praktykę w przyszłym zawodzie.

Takie turnusy w okresie wakacyjnym odbywały się między innymi niedaleko Łodzi w przepięknych Grotnikach. To tam w wielkim kompleksie leśnym nasi beneficjenci mogli cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem. Rehabilitacja połączona z atrakcyjną dla nich hipoterapią to dla nich przyjemność, a dla ich rodziców dłuższa chwila wytchnienia.

Niestety wszystko to kosztuje, a tymczasem dofinansowanie z PFRONu i budżetu miasta Łodzi z roku na rok maleje. Skutkiem tego część naszych podopiecznych nie ma szans na taki wyjazd, lub muszą go finansować rodziny ( o ile mają takie możliwości ! ) .

Na tym nie koniec. TPN korzystając z bezinteresowności znakomitych specjalistów organizuje  rehabilitację leczniczą w domu podopiecznego, co oczywiście ma miejsce w najcięższych przypadkach. Dodatkowo dla potrzebujących rodziców lub opiekunów jest prowadzona pomoc niematerialna w postaci doradztwa w sprawach na tyle złożonych, że sami nie są w stanie przebić się przez gąszcz powikłanych przepisów.

A kiedy nadchodzi zima i okres Bożego Narodzenia, TPN czyni wszystko, aby osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom choć na chwilę umilić czas i organizuje spotkanie gwiazdkowe. Świąteczne życzenia, zabawa przy choince i w prezencie  paczki….to także chwila radości dla tych, o których większość zdaje się zapominać.

Natomiast jako stowarzyszenie mamy jeszcze większe  ambicje.  Naszym najważniejszym celem  jest utworzenie  Domu Opieki dla tych osób niepełnosprawnych, których rodzice odejdą na zawsze. Jest to tym ważniejsze, że Domy Pomocy Społecznej nie spełniają jakościowych standardów w opiece nad niepełnosprawnymi. Jednocześnie w takim domu powstałoby hospicjum, gdzie opiekę krótkoterminową  znalazłyby osoby, których rodzice ( opiekunowie) muszą na przykład pójść do szpitala.

Wszystkie nasze plany i działania nie dadzą się zrealizować bez odpowiednich środków finansowych, a wsparcie ze strony Urzędu Miasta i PFRONu nie zapewni odpowiednich pieniędzy na tak ważne potrzeby.

Czy nasze społeczeństwo potrafi i zechce naszą pracę wesprzeć ? Czy nasze stowarzyszenie działając na zasadach „ non profit” zostanie zauważone, by dokonać wskazania TPN jako beneficjenta 1% odpisu od podatku ? Na to pytanie drodzy członkowie i sympatycy Bastionu Dialogu musicie sami odpowiedzieć i podjąć decyzję. Niestety, nasi niepełnosprawni podopieczni nie będą Wam w stanie się odwdzięczyć. To my Zarząd TPN za takie ewentualne wsparcie każdemu z Was z serca składamy podziękowanie.  KRS 0000210221

Jarosław Jużyczyński

Ekspert ds. problematyki środowisk osób niepełnosprawnych oraz edukacji dzieci i młodzieży. Pomysłodawca i koordynator wdrożenia systemu Centralna Baza Danych przewidzianych dla środowisk osób niepełnosprawnych. Członek zarządu Towarzystwo Pomocy Niepełnosprawnym w Łodzi. Główny Koordynator Oddziału Województwa Łódzkiego Stowarzyszenia Bastion Dialogu

Jedna myśl na temat “Towarzystwo Pomocy Niepełnosprawnym – codzienna praca i troska o niepełnosprawnych

  • 8 stycznia 2017 o 18:22
    Permalink

    Panie Wisławie ładnie i szczerze napisane,miałam okazję Pana poznać i jeśli członkowie Waszego Towarzystwa mają choćby w połowie równie wielkie serce i ilość pozytywnych cech charakteru to tworzycie grupę którą nie tylko należy wspierać, ale wszędzie gdzie tylko to możliwe podawać jako przykład ludzi dobrej woli.Ja osobiście jestem dumna, że właśnie tacy są w szeregach Bastionu. Będziemy powielać informację, zainteresowanym podpowiadam, że reklama TPN wraz z numerem konta widnieje na naszej stronie. Wielu z nas przekazuje te pieniądze przypadkowym stowarzyszeniom bądź ludziom, tutaj przynajmniej wiadomo, że będą wykorzystane właściwie na zasadzie “Człowiek człowiekowi”. Pozdrawiam Irena Chołuj

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.