Rozmowy o Polsce – czyli “Bastion Dialogu” rozpoczyna działalność

W dniach 17 -18 września w Starej Lodowni, Browaru B we Włocławku odbyło się inauguracyjne otwarcie stowarzyszenia Bastion Dialogu, podczas którego prelegenci przedstawiali koncepcje funkcjonowania stowarzyszenia, możliwość rozwoju  oraz przedstawili siebie głównie od strony eksperckiej w dziedzinie gospodarki obejmującej zakres ich działalności.

Pierwszym poruszanym tematem było zasygnalizowanie problematyki  bezpieczeństwa Polaków w świetle rodzących się zagrożeń na arenie międzynarodowej i terroryzmu jako czynnika.  krauGłównym prelegentem był Grzegorz Krauze (były pracownik i szkoleniowiec wydziału antyterrorystycznego, obecnie ekspert elitarnej walki wręcz GROM grupa); mundoraz Grzegorz Czuryło (emerytowany żołnierz wojsk specjalnych, a jednocześnie prezes stowarzyszenia Bastion Dialogu). Zwrócono uwagę na fakt mylnej interpretacji w mediach walki z terroryzmem. Walka ta skupia się głównie na działaniu ex-post, czyli po dokonaniu ataku terrorystycznego, a zapobieganie zaczyna się na etapie pojawienia się pierwszych symptomów, oraz widocznych anomalii które akceptujemy w naszych środowiskach i obok których przechodzimy obojętnie. Zwrócono również uwagę , że czasami sami prowokujemy zagrożenie organizując np. szkolenia w samoobronie dla  uchodźców. Nie było by w tym nic złego gdybyśmy byli przekonani, że szkolimy osoby cywilne, a nie już działającego terrorystę,czego nie jesteśmy w stanie sprawdzić.

Następnie odbył się pokaz samoobrony Nadwiślańskiej Jednostki Strzeleckiej Włocławek, w której to młodzież zaprezentowała swoje umiejętności ze szczególnym uwzględnieniem radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych otaczającej nas codzienności.

“Materiał filmowy z pokazów będzie zamieszczony w osobnym materiale”

njs2

Problematyka gospodarki przedstawiona była przez Andrzeja Voighta (szef rady programowej  Konwentu Ekspertów, Bastionu Dialogu) avokreślając stan finansowego państwa jako “printed economy”. Pan Andrzej Voight duży nacisk położył na brak zabezpieczenia rzeczowego posiadanych zasobów finansowych przez państwo tj. dodruk pustych pieniędzy i zadłużanie państwa na pokrycie kosztów kapitału ludzkiego nie przekładające się na wymierny kapitał ekonomiczny.  Wystąpienie  pana Bogdana Węgrzynka – Prezesa projektu Polska 3.0. zaowocowało promocją  przedsięwzięć tzw. startupów , a nasz prelegent tłumaczył proces i zasadność tworzenia tzw. klastrów. Jest to temat niezwykle ciekawy i warty głębszej analizy do zastosowania w gminach i powiatach.  Jednocześnie pan prezes zwrócił uwagę na to, że platforma jaką jest Bastion Dialogu jest wciąż niszą,  w związku z czym mamy dużą szansę realizować swoje cele i  inicjatywy służąc bardzo szerokim doradztwem w wielu istotnych dla gospodarki dziedzinach. Następnie wystąpił Wojciech Prokopowicz (prezes stowarzyszenia” Maratończyk” a także lokalny włocławski biznesmen) , który omawav1iał problemy związane z prowadzeniem biznesu, zwłaszcza w kwestii różnego rodzaju podatków i dodatkowych opłat, które niszczą naszych przedsiębiorców i blokują ich rozwój. Pan Wojciech z racji własnego doświadczenia również negatywnego w skutkach, posiadł wiedzę o jaką trudno w kontaktach codziennych a z której na pewno warto czerpać i propagować jako jedną z najlepszych form popularyzacji własnego biznesu ze szczególnym uwzględnieniem barier.

Problematykę osób  niepełnosprawnych  poruszali panowie Jarosław Jużyczyński (ekspert ds.osób niepełnosprawnych Konwentu Ekspertów – Bastionu Dialogu) oraz Wiesław Hałaj (Prezes Towarzystwa Pomocy Niepełnosprawnym) którzy zwrócili  uwagę na problemy osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.  jjWspomniano o ograniczeniach zarobkowych które dotyczą ludzi otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek opiekuńczy, zwrócono również uwagę, że osoby niepełnosprawne muszą znaleźć zrozumienie i akceptację w środowisku ludzi sprawnych, których ten problem może dotknąć równie znienacka jak większość tych, którzy się z nim borykają na co dzień. Jeśli niepełnosprawni znajdą zrozumienie swoich problemów ich siła oddziaływania będzie zadecydowanie większa . Wspomniano również o utworzeniu bazy osób niepełnosprawnych, taka  baza była by kuźnią informacji o ludziach, ich schorzeniach i problemach, a to ułatwiłoby rozwiązywanie wielu problemów już u źródła.  Wymienionych panów zaproszono do współuczestniczenia w tworzeniu realnych programów naprawczych w ramach Bastionu Dialogu. W wypowiedziach postawiono duży nacisk  na dialog jako najlepszą formę porozumienia , aby cokolwiek naprawić należy dogłębnie poznać problem i zastosować rozwiązanie proponowane przez  znawców tematu.

Niewątpliwym sukcesem było wystąpienie pani prof. Barbary Galas, która na zaproszenie Stowarzyszenia zaprezentowała problematykę demografii i anomii o której niewiele się mówi a co wpływa na postrzeganie postępujących w Polsce zmian społecznych. unspecifiedOstatnim punktem było zwrócenie uwagi na  politykę zadłużania się przez samorządy.  Pani Irena Chołuj – wiceprezes ds. strategicznych Stowarzyszenia Bastion Dialogu wystąpiła z referatem uwzględniającym gminne patologie i gospodarkę krótkowzroczną nastawioną głownie na wyborczy sukces jednej kadencji. Zwróciła również uwagę, że  instytucje odpowiedzialne za kontrolę finansów w gminach nie są konsekwentne w działaniu, a przepisy prawne nie hamują zapędów lokalnych włodarzy, nastawionych na własny sukces finansowy. Jako przykład podano znaną na całą Polskę gminę Ostrowice, gdzie burmistrz jako człowiek wybrany w powszechnych wyborach pobiera wynagrodzenie, które można nazwać nagrodą za zadłużenie gminy w parabankach. Pani Irena wspomniała również o powszechnie akceptowanej bylejakości i braku odpowiedzialności za źle wykonaną pracę bądź ewidentne uchybienia. Kolejnym prelegentem w tym temacie był pan Włodzimierz Brodiuk (były starosta powiatu ostródzkiego). Pan Włodzimierz szczególnie podkreślał istotną rolę młodych ludzi w decydowaniu  o przyszłości Polski  – bezpośrednio i tzw. małych ojczyzn czyli samorządów – pośrednio. Uznał, opierając tezę na własnym doświadczeniu, że bardzo ważne jest rozliczanie władz samorządowych z ich obietnic wyborczych, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ocenić ich kompetencje i gospodarność  –  z tym apelem zwrócił się do młodych.

wlod14Na zakończenie wręczono świadectwa ukończenia kursu pomocy przedmedycznej organizowanej przez Studium Antyterroryzmu i Ochrony SPAT wraz ze stowarzyszeniami Bezpieczne Miasto Włocławek i Bastion Dialogu. dypldypl1dypl6

Wszystkie  poruszane tematy kończyły się pewnym niedosytem i pozostawiły wiele pytań bez odpowiedzi.  Zarówno prelegenci jak i goście konwersowali w kuluarach aby rozwiać niektóre wątpliwości, bądź usłyszeć propozycje gotowych rozwiązań  danego problemu. Stowarzyszenie Bastion Dialogu informuje, że zapoczątkowane wątki będą kontynuowane na kolejnych spotkaniach lub wykładach. Duże zainteresowanie poruszaną problematyką zachęca do organizowania konferencji i wykładów w różnych obszarach naszej gospodarki.

Niestety brak czasu spowodował, że tematy dotyczące prawa, konstytucji czy trybunału konstytucyjnego nie zostały nawet tknięte. Dlatego raz jeszcze przepraszamy i prosimy o zrozumienie panią  mec. Lidię Bagińską (szefową konwentu ekspertów Bastion Dialogu i byłą sędzię trybunału konstytucyjnego) a także panią mec. Katarzynę Majer-Gębską (adwokat, ekspert w dziedzinie prawa) .W wyniku obszernych dyskusji na w/w tematy nie został również poruszony temat bezpieczeństwa i terroryzmu który miał być omówiony przez panów, Dariusza Loranty (ekspert ds. bezpieczeństwa Konwentu Ekspertów, Bastionu Dialogu) oraz Dawida Nowogórskiego (prezesa agencji detektywistycznej PRUS sp.z.o.o. – eksperta ds bezpieczeństwa)

 Wszystkim prelegentom , słuchaczom i gościom zaproszonym bardzo dziękujemy za czas jaki poświęcili, za zaangażowanie w rozwój naszego wspólnego przedsięwzięcia, za cenne wskazówki i uwagi. Bastion Dialogu właśnie otworzył swoje podwoje kładąc most porozumienia celem przekroczenia okalającej nas fosy.

Bastion Dialogu

Jesteśmy zwykłymi Polakami, którzy marzą o normalnej Polsce bez pychy, chciwości i manipulantów. Nie jesteśmy krzykaczami, fanatykami, liberałami, lewakami, lemingami, komuchami czy masonerią. Jeżeli powyższe założenia Ci odpowiadają to jest właściwe miejsce dla Ciebie – Zapraszamy ….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.