Rocznica parlamentaryzmu i drogie kompleksy partii rządzącej?

Prestiż Polski vs. 550 rocznica parlamentaryzmu w Polsce

Mamy już za sobą dzień 13 lipca 2018 roku, który jakiś czas temu został obwieszczony, jako data ponoć chwalebnego i zaszczytnego uczczenia w Polsce 550-lecia polskiego parlamentaryzmu. Przyglądając się wszystkim zabiegom dążącym do wyeksponowania i nadania wielkości  obchodom tej rocznicy i wszystkich innych, daje się bezspornie zauważyć pewien kompleks niższości partii rządzącej, a może tylko jej lidera ? Przypuszczam, że  nie zdają sobie sprawy z tego, ile Polska traci w wyniku takich działań w oczach opinii europejskiej, a być może światowej. Co więcej, próba podniesienia prestiżu i autorytetu obozu władzy polega na organizowaniu coraz to droższych uroczystości, oczywiście za pieniądze podatnika, przypomina to parady w krajach z których przykładu brać nie należy. Partia rządząca stawia na blichtr. Oryginalną i ciekawą imprezę można zrobić nawet w stodole z najważniejszymi tego świata, zapewniam, że będą się bawić równie dobrze (o ile nie lepiej).  Wydanie milionów przy ogromnych potrzebach społecznych to nic innego jak hipokryzja, tupet i nonszalancja.

Chęć zaistnienia nie ma ceny

Uroczyste obchody – o których mowa – od początku do końca przebiegające według narracji autorstwa zacietrzewionych przedstawicieli partii rządzącej, do złudzenia przypominają podobny algorytm postępowania w przygotowywaniu obchodów uroczystości katyńskiej w roku 2010. Wtedy zadziałał ten sam schemat pokrętnego myślenia i pragnienia za wszelką cenę  zaistnienia w historii Prezydenta RP śp. pana Lecha Kaczyńskiego oraz rywalizacji w zderzeniu z ówczesnym Premierem panem Donaldem Tuskiem. Ich osobisty konflikt i różnice w poglądach na polityczną rzeczywistość pociągnęły za sobą ciąg negatywnych zdarzeń, które dla zarządzania  państwem okazały się tragiczne.  Ta refleksja nawiązuje do obecnych obchodów rocznicy polskiego parlamentaryzmu. W swym skrzywionym psychicznie rozumowaniu i pojmowaniu współczesnego świata, partia rządząca zdaje się emanować szokującym przekazem –  ” my najlepiej wiemy, czym jest demokracja i praworządność – kto myśli inaczej, ten nie jest Polakiem, lecz jedynie jego gorszym sortem”.

Skąd ta rocznica się wzięła?

Należy pamiętać, że sama liczba 550 lat parlamentaryzmu w Polsce jest umowna; nie jest do końca jasne, którą datę historyczną należy przyjąć bez zastrzeżeń, jako początek istnienia parlamentu w Polsce w dosłownym znaczeniu. Gdyby to była data 1493 roku z obrad przedstawicieli wszystkich regionów ówczesnej Polski w Piotrkowie Trybunalskim (taka jest dzisiejsza nazwa), mielibyśmy 525 rocznicę. Nadal toczą się spory historyczne , które wydarzenie w dziejach Polski zapoczątkowało typowy parlamentaryzm.

Przyjmijmy, że umacnianie się parlamentaryzmu w Polsce było trwającym przez lata procesem społecznym i politycznym, czemu trudno się dziwić uwzględniając wiele czynników charakteryzujących tamte czasy. Możemy zatem zgodzić się, że  idea 550 – lecia powstania zalążka parlamentu w Polsce umownie jest do przyjęcia ; w końcu chodzi o coś ważniejszego od dywagacji historycznych, a nieścisłości czasowe ( w sensie dat ) są w historii bardzo liczne.

Czym jest parlament

Słowo “parlament” pochodzi z języka francuskiego i oznacza rozmowę, dyskusję, wygłaszanie mowy. Po to istnieje parlament, aby wybrani przedstawiciele narodu mogli w ważnych dla kraju sprawach prowadzić dialog, spierać się, wymieniać poglądy w efekcie czego doprowadzać do wdrożenia optymalnego rozwiązania służącemu państwu i narodowi. Dlatego przedstawiciel każdej partii, który zgodnie z prawem wyborczym otrzymał mandat posła bądź senatora, ma prawo do czynnej dyskusji i zabierania głosu. Dziś to prawo jest deptane –  góruje pycha rządzących, czemu sprzyja rozdawanie nie swoich pieniędzy. Zapamiętamy to, jako wielką bufonadę  polskiego parlamentaryzmu i hańbę piastowanych funkcji.

Milion złotych to mało – jeżeli płaci podatnik

O ile można wytłumaczyć wyżej wymienione wątpliwości, to nie da się w żaden sposób usprawiedliwić racji, dla których obecny obóz władzy w sposób chaotyczny, z nie ukrywaną pogardą dla opozycji zorganizował ‘uroczyste”  wspomnienie ponoć tak ważnej rocznicy. Szereg zacnych osobistości z polskiego świata polityki nie otrzymało uprzednio odpowiednich zaproszeń, a Marszałek Sejmu podjął decyzję o wypożyczeniu ogromnego namiotu rozstawionego – nie wiadomo, w jakim celu – na Placu Zamkowym w Warszawie. Kancelaria Sejmu oficjalnie potwierdziła koszty tej formy organizacji na ponad milion złotych, dotychczasowe działania wskazują, że będą one jeszcze wyższe,…, a wszystko dla uroczystości trwających niecałą godzinę. Tak bezsensownie trwoni publiczne pieniądze władza, której przedstawiciele przy każdej okazji podkreślają potrzebę zwalczania marnotrawstwa środków publicznych.

Miejscem dyskusji parlamentarzystów i  uroczystości związanych z ważnymi wydarzeniami dla Polski jest  Gmach Parlamentu, wystarczająco okazały i wzniosły.

Wielkość? ,…, czy kompleksy psychiczne?

Trudno dziwić się przedstawicielom partii opozycyjnych, że w ich sercach i umysłach zrodził się jawny bunt. Od ponad dwóch lat jesteśmy świadkami bezpardonowej dyskredytacji i wręcz poniżania członków opozycji na niespotykaną dotąd skalę w ciągu ostatnich co najmniej 28 lat. Wielu posłów i senatorów opozycji nie przybyło na oficjalne spotkanie w tak ekskluzywnym namiocie. W zamian zostały zorganizowane inne niezależne obchody tej wzniosłej daty z udziałem wyłącznie przedstawicieli opozycji.

Za sprawą postępowania “jedynie słusznej partii” doszło do skrajnego spolaryzowania dwóch przeciwstawnych obozów politycznych w Polsce.  Polacy niemal na co dzień poprzez relacje medialne mogą zobaczyć i usłyszeć, jak poniewierani są parlamentarni opozycjoniści przez obecny obóz władzy, który ostatnio ośmiela się nawet dyskutować nad przepisami karzącymi posłów za ” nieparlamentarne zachowania”  – zapewne chodzi o kary dla opozycji, a nie dla “swoich”.

    Działania partii rządzącej sprawiły również silne zantagonizowanie

          społeczeństwa. Pytamy czemu mają służyć te działania?

Opinie ekspertów

Przychylam się do opinii politologów potwierdzając, że zarówno obchody omawianej rocznicy, jak i cała praca obecnego parlamentu w Polsce, bardziej przypomina zwalczanie się dwóch zwaśnionych plemion, niż merytoryczną pracę dla Polski. W wprawdzie w ruch nie poszły jeszcze kije i pałki, ale spokojnie – wszystko przed nami !

Ciekawe ile zapłacimy za imprezę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości?

Z pewnością dzień 13 lipca 2018 roku pozostanie jedynie kosztowną i nieistotną datą w dziejach polskiego parlamentaryzmu. W  bieżącym roku przypada także niezwykle ważna, setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeśli partia rządząca  w takim tempie będzie pogłębiać antagonizmy, to ciekawe, ile namiotów, oraz gdzie Marszałek Sejmu nakaże rozstawić w związku z tym świętem? ,….,  za ile, oraz za czyje pieniądze, bo jesteśmy pewni – nie za swoje?! 

Zapraszamy do państwa opinii w tym względzie.

Jarosław Jużyczyński

Ekspert ds. problematyki środowisk osób niepełnosprawnych oraz edukacji dzieci i młodzieży. Pomysłodawca i koordynator wdrożenia systemu Centralna Baza Danych przewidzianych dla środowisk osób niepełnosprawnych. Członek zarządu Towarzystwo Pomocy Niepełnosprawnym w Łodzi. Główny Koordynator Oddziału Województwa Łódzkiego Stowarzyszenia Bastion Dialogu

4 myśli na temat “Rocznica parlamentaryzmu i drogie kompleksy partii rządzącej?

 • 16 lipca 2018 o 13:21
  Permalink

  „Z potrzeby kontroli administracji państwowej, nie zaś z ustawodawstwa, wyrosła w okresie średniowiecza rola przedstawicielstwa narodowego. (…) Zachodzi tylko pytanie, jaki ma mieć zakres owa kontrola i jakie mogą być jej środki. (…) Kontrola administracji państwowej musi być kontrolą wszechstronną i skuteczną. Nie jest zupełną, jeżeli ogranicza się tylko do finansów państwowych, ani tylko do legalności aktów administracyjnych. Musi obejmować ich CELOWOŚĆ, WŁAŚCIWOŚĆ. Nawet zatrzymując się w obrębie panującego prawa można państwo doprowadzić do ruiny. Kontrola państwowa pozbawiona skuteczności nie jest w ogóle kontrolą.” cytat z książki Edwarda Dubanowicza pt.„Ku stałemu ustrojowi państwa Polskiego.” Str.151 i 152

  Odpowiedz
  • 16 lipca 2018 o 13:23
   Permalink

   “Jak już wiecie z cytatów przytoczonych na początku tego wykładu (mój przypis: powyżej), przedstawicielstwo narodu, czyli odpowiednik naszego obecnego sejmu, powstało w średniowieczu, w celu kontroli administracji państwowej. Nie było wtedy mowy o uchwalaniu żadnych ustaw… a co się dzieje teraz? Otóż ci wybrańcy, zamiast kontrolować biurokrację i administrację państwową, to oni ją jeszcze tworzą, chronią i wspierają! Tworzą ustawowo w naszym imieniu?? ciągle nowe nakazy, zakazy, rozporządzenia, a w celu ich egzekwowania, mnożą nowe instytucje biurokratyczne, czasem całkiem zbędne i nie mające nic wspólnego z interesem Polski jako kraju, ani też z interesem ogółu naszego społeczeństwa.

   Jeśli więc Sejm przeszedł na stronę biurokratów, to teraz my obywatele, powinniśmy się obowiązkowo zająć kontrolą, redukcją i reorganizacją biurokracji i administracji państwowej, bo nikt inny w Polsce tego nie zrobi, jeśli nie zrobimy tego my sami.” wiecej tu: https://akademiapolityczna.wordpress.com/2016/09/20/przejmijmy-kontrole-nad-biurokracja-to-nasz-obywatelski-obowiazek-biurokraci-do-zwolnienia/

   Odpowiedz
   • 17 lipca 2018 o 06:29
    Permalink

    A oto co teraz się dzieje w Sejmie: “„Merkantylizm” z opisu Hernando de Soto opiera się na metodzie produkowania praw i ustaw, które są kpiną z najbardziej elementarnych zasad demokratycznych.”
    Nasi oprawcy których przedstawicielami były i są osoby stanowiące w Polsce prawo, stworzyli oni nam taki system prawny w którym z jednej strony nie dało i nie da się uczciwie i w świetle legalności stanowionego prawa funkcjonować a z drugiej strony wszelkie przejawy łamania tzw. prawa czytaj „bezprawia” solidnie egzekwuje się niszcząc Polaków i ich inicjatywy gospodarcze. (…) Nie wiem ilu z Was wie że zainstalowany w Polsce po 1989 roku apartheid polityczny, prawny i gospodarczy w stosunku do Polaków nie był przypadkowy i wydaje się że został przetestowany wcześniej w latach osiemdziesiątych w Peru. Spowodował on, dokładnie to co teraz dzieje się w Polsce. Peru zostało tak oplecione więzami prawnymi i biurokracją że przeważająca większość społeczeństwa działała nielegalnie w szarej strefie za wyjątkiem elitarnejj kliki powiązanej z rządem. Np. 95% samochodów, taksówek, ciężarówk i autobusów które służyły w limie za środki transportu działało w szarej strefie. 50% domów mieszkalnych które budowano w Limie budowano w szarej strefie, często bez legalnego tytułu własności ziemi… Akty prawne i dekrety które wydawały Peruwiańkie rządy i biurokracja były tworzone najprawdopodobniej po to aby odmówić Peruwiańczykom dostępu do rzeczy tak podstawowych jak praca i dach nad głową. Czy to Wam czegoś nie przypomina z naszego podwórka?” więcej tu: https://akademiapolityczna.wordpress.com/2018/07/05/polska-skrepowana-w-sieciach-prawnych-czas-je-rozciac-zakladajmy-dyskusyjne-kluby-prawne/

    Odpowiedz
    • 17 lipca 2018 o 08:40
     Permalink

     Polacy w pierwszej kolejności powinni się zjednoczyć w walce DEMOKRACJĘ, która w tej chwli jest fasadowa, bo my obywatele nie mamy żadnej kontroli nad ustanawianymi w Sejmie ustawami nawet jeśli te ustawy są dla narodu Polskiego szkodliwe. Referendum to fikcja. Nie mamy możliwości kasowania szkodliwych dla nas ustaw. Powinniśmy walczyć o PRAWO DO DEMOKRACJI, o obowiązkowe WIĄŻĄCE referenda w ważnych dla Narodu Polskiego kwestiach. Tu link do wystąpienia Zięby właśnie odnośnie tych najbardziej koniecznych zmian wprowadzających w Polsce prawdziwą demokrację: Genialne wystąpienie Jerzego Zięby który przedstawia mankamenty obecnego systemu demokratycznego w Polsce i przedstawia propozycje zmian do wprowadzenia aby demokracja w Polsce tak funkcjonowała żeby to społeczeństwo było sterującymi. Bo tylko w wyniku takiej kontroli ze strony społeczeństwa, Polska i zwykli Polacy mogą stać się bogaci. Od minuty 1h19′ https://www.youtube.com/watch?v=JW5hUyhJfGE

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.