Postulaty dotyczące IT w administracji państwowej i edukacji w Polsce

Dzisiaj chciałbym ogłosić kilka postulatów, jakie przedstawiłem Pani Minister Cyfryzacji – w nadziei, że będą dla niej pewnym drogowskazem, którym warto się kierować w zmianach dotyczących IT w administracji państwowej i edukacji.

Mój apel to pokłosie prośby Pani minister z portalu Facebook:

zrzut-ekranu-z-2016-09-13-11-16-58

Zgłosiłem się do pomocy, choć nie dysponuję zbyt dużą ilością wolnego czasu, lecz dobro Polski leży mi na sercu, więc jeśli tylko ktoś z rządu zechce mnie wysłuchać, służę radą.

W pewnym momencie przeczytałem, że wyłonili 16 osób z tych, którzy się zgłosili. Nie wiem, czy znajdę się wśród nich, lecz niezależnie od tego pragnę przekazać kilka moich pomysłów dotyczących wykorzystania IT w naszym kraju:

 

  • tańsze utrzymanie IT w administracji państwowej – zwiększenie używania oprogramowania OpenSource, zwłaszcza w obszarach, gdzie jest to możliwe (np. sekretariaty, gdzie potrzebny jest najczęściej edytor tekstów i przeglądarka do internetu)
  • darmowe i legalne oprogramowanie dla edukacji – wdrożenie Linuksa i Libre Office w szkołach, aby zmniejszyć koszty licencji i umożliwić wykorzystanie sprzętu, gdyż Linux jest bardziej wydajny niż Windows
  • podatki w Polsce – zwiększenie zamówień w MŚP Polskich, poprzez dobór i preferowanie takich technologii, które nie faworyzują korporacji zachodnich; dodatkowo wybór technologii OpenSource pozwala na uniezależnienie się od dostawcy technologii (np. Silverlight Microsoftu – zamknięta platforma, która w pewnym momencie i tak została porzucona)
  • wszystkie aplikacje zamawiane przez adm. państwową (za wyjątkiem związanym z wywiadem/kontrwywiadem/itp) otwarte źródła – moim zdaniem każde oprogramowanie tworzone za publiczne pieniądze powinno być dostępne w postaci kodów źródłowych na serwerach adm. państwowej, aby każdy zainteresowany mógł pobrać, zweryfikować kod – to pozwoliłoby patrzeć “na ręce” firmom tworzącym oprogramowanie
  • wszelkie aplikacje tworzone za publiczne pieniądze powinny być dostępne dla Windows, Linux, MacOS – administracja Państwowa nie powinna zmuszać obywateli do ponoszenia kosztów zakupu systemu operacyjnego czy oprogramowania użytkowego

Generalny postulat to przejście z oprogramowania Microsoftu na OpenSource – Linux

Dzięki temu uzyskamy kilka korzyści:

  • koszty zakupu i aktualizacji zredukowane do zera
  • każdy obywatel będzie mógł mieć takie samo oprogramowanie, jak administracja, więc nie będzie problemu, kiedy np. urząd tworzy dokument do wypełnienia, a obywatel/przedsiębiorca musi kupić oprogramowanie, aby móc z urzędem wymienić informacje
  • koszty, które teraz ponosi adm. na zakup licencji, mogą zostać przeniesione na zlecenia dla POLSKICH firm IT, które mogą rozwijać Libre Office wg potrzeb, jeśli brakuje jakiejś funkcjonalności; podatki pozostaną w Polsce, Polscy programiści będą mieli pracę i wynagrodzenie; kolejna wersja oprogramowania z modyfikacjami będzie od razu dostępna dla wszystkich za darmo (przykład: Szwajcaria i Libre Office)

 

W ten sposób uniezależnimy się od korporacji amerykańskiej, damy pracę rodzimym programistom, będziemy mieli oprogramowanie za darmo dla każdego obywatela.

libre_officeLibre Office – darmowy, otwartoźródłowy pakiet biurowy – dla każdego.

Sam Senat poniósł koszty na zakupy i ciągłe aktualizacje Microsoft Office (wniosek o informacje publiczną):
2008 r. – 138 102,05 zł.,
2009 r. – 50 203,00 zł.,
2011 r. – 264 402,00 zł.,
2012 r. – 247 230,00 zł.


Podobnie rzecz ma się w obszarze edukacji – tutaj również możemy wiele zaoszczędzić, wprowadzając globalnie systemy OpenSource.

Wówczas nie tylko szkoły będą miały tańsze oprogramowanie, ale również uczniowie będą mieli dostępne to samo oprogramowanie, co nauczyciel. Nikt nie będzie miał wymówki, że nie może czegoś użyć.

Koszty licencji Linux / Libre Office to zawsze zero zł.

Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python. Współwłaściciel firmy informatycznej ABIX, dostawcy rozwiązań dla biznesu i edukacji opartych na oprogramowaniu OpenSource. Trener technologii Web 2.0 ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop - remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.