Polska – regionalnym mocarstwem?

Definicja mocarstwa wg. dr Leszka Sykulskiego

 Jest to państwo, jako ośrodek siły, który jest wstanie efektywnie oddziaływać na otoczenie zewnętrzne realizując swoje strategiczne cele.

Polska Mocarstwem?

Polska spełnia wszystkie wymagania aby się stać mocarstwem. Jednak Polska wg Pana dr-a, następuje koniec pauzy geostrategicznej, a percepcja strategiczna naszych decydentów została przespana nie rozumiejąc nieuchronnych i czekających nas zmian.

Zachęcamy do obejrzenia niezmiernie interesującego wykładu Pana dra Leszka Sykulskiego, który tłumaczy politykę światowych mocarstw. Co więcej dlaczego Polska staje się tak istotnym graczem, z którym nawet największe mocarstwa powinny się zacząć liczyć i dlaczego niektóre kraje bardzo się tego obawiają.   

Przypominamy również Nasze archiwalne już materiały, które powinny Państwa również zainteresować oraz uzupełnić wiedzę.

Czekamy też na państwa komentarze, sugestie, co do przyszłej tematyki, jak również konstruktywnej krytyki. (nie boimy się jej) Czekamy również na państwa opinie co moglibyśmy ulepszyć w naszej stronie internetowej. No i bardzo gorąco zapraszamy do współpracy tych, dla których Polska ma większe znaczenie aniżeli tylko branie dodatku socjalnego i współpracy przy tworzeniu realnego Konwentu Ekspertów.
Ewentualnych zainteresowanych, prosimy o zapoznanie się z Naszym Celem, a także jak wygląda współpraca: https://bastiondialogu.pl/wspolpraca/

Grzegorz Czuryło

„Ekspert ds. zarządzania – strateg, planowania oraz psychologii terroryzmu. Specjalista w szacowaniu i analizie ryzyka oraz modelowaniu systemów informatycznych pod kątem zarządzania. Certyfikowany „Project Manager”. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Emerytowany żołnierz wojsk specjalnych. Posiadacz najwyższego wyróżnienia dedykowanego dla ludzi wdrażających ponadprzeciętne rozwiązania systemowe „Bright Idea”, przyznanego przez Dowódcę NATO Communication Service Agency. Wady: Opracowywanie rozwiązań systemowych oraz zdolność przewidywania skutków i konsekwencji w ujęciu długofalowym.

6 myśli na temat “Polska – regionalnym mocarstwem?

 • 18 stycznia 2018 o 10:27
  Permalink

  Polska mocarstwem Europy i budujemy wielką armię… Chyba komentujący sie naoglądali Korony Królów z TVP.

  Odpowiedz
  • 18 stycznia 2018 o 12:41
   Permalink

   Panie Stefanie – co pan zażywa … bo ja tego też chcę 🙂
   Ale tak teraz troszkę poważniej …. obejrzał i wysłuchał pan w ogóle wykład pana doktora? …. w mojej ocenie … nie, bo gdyby pan to zrobił na pewno pana komentarz byłby całkowitej innej treści. Pan doktor mówił o rozbudowie armii ale w kontekście obrony przeciwlotniczej, czy przeciwrakietowej, która leży i kwiczy …. a stanowczo sprzeciwił się bezsensownej rozbudowie armii w siłę ludzką – bo nic nam to nie da, oprócz tego że wyślemy na dość pewną śmierć swoje dzieci. (o tym również pisałem w tekście dotyczącym OT – proszę sobie popatrzeć). Zapewniam pana dość dobrze znamy się na gospodarce/ekonomii, bezpieczeństwie i doskonale jesteśmy przygotowani do realizowani planowania strategicznego – tak więc pana komentarz jest niczym się różniącym od większości krzykaczy, dla których jedynym życiowym osiągnięciem było to że się urodzili.
   Jeżeli chce pan dyskutować merytorycznie z nami – to proszę najpierw wysłuchać wykładu, a później nas krytykować … ale proszę się do dyskusji dobrze przygotować.
   Niech pan zauważy (poniżej) pan Janusz zrobił dosłownie to samo co pan – po czym (mając honor) przeprosił nas że jednak się mylił co do naszych wypowiedzi. Dlatego zachęcam również pana do odsłuchania całego wykładu….. zapewniam nie zostawimy suchej nitki na partii aktualnie rządzącej. I niech pan przestanie nas stygmatyzować osobami/ugrupowaniem cierpiącym na choroby psychicznie … my do nich nie należymy.

   Odpowiedz
 • 16 stycznia 2018 o 21:47
  Permalink

  Panie Grzegorzu – przepraszam ze napadłem na Pana na Facebooku i wyśmiewałem Was. Miał pan racje, zanim dojdzie się do krytykowania należy zapoznać się z materiałem źródłowym. W kwestii filmu – zgadzam się z panem doktorem co do przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej …. a to SUFO to rzeczywiście powinni już dawno wywalić. Warto było obejrzeć i posłuchać do końca – mądrego to milo posłuchać. Odszczekuje swoje wszystkie słowa – jeszcze raz przepraszam.

  Odpowiedz
  • 17 stycznia 2018 o 16:07
   Permalink

   Przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej w poprzedniej formie będzie błędem. Jeśli już to częste i krótkie szkolenia. Bo zasadniczym pytaniem jest cel obowiązkowej służby:
   1. Realny wzrost obronności kraju i profesjonalne szkolenia z praktycznej wiedzy.
   Czy
   2. “Fala” i latanie przez rok po wódkę kadrze?
   Jeśli opcja druga to już to przerabialiśmy. Skończyło się wieloma reportażami telewizjnymi i powszechnym zdaniem, że pobyt w niektórych jednostkach to była strata czasu.
   Może właściwa droga budowy obronności to Szwajcaria?

   Odpowiedz
   • 17 stycznia 2018 o 21:08
    Permalink

    Panie czytelniku – nie masz chłopie zielonego pojęcia o wojsku czy zasadniczej służbie wojskowej. A te reportaże to robiły kolejne cioty, które nigdy w wojsku nie były i unikały jej jak diabeł święconej wody. Młodzi ludzie panicznie boją się wojska – dlatego z takim entuzjazmem przyjęli właśnie w roku 2009 zniesienie obowiązkowej służby wojskowej. Dlatego mamy to co mamy, brak rezerw, które byłyby w stanie chwycić karabin i bronić się. Mamy rozmemłanych i ci__watych facetów ubierających się jak cioty – nie wiem czy w ogóle są facetami, bo mężczyznami na pewno nie są. Taki to nawet w pysk w obronie kobiety nie potrafi dać. Dlatego kobiety mając więcej jaj niż te cioty idą do wojska i nie mówią o systemie szwajcarskim. Brak wojska to też brak normalnych związków małżeńskich – bo przecież cioty się boją podjąć decyzję. Oczywiście mamy również drugą skrajność – sterydowych przygłupów, którym wydaje się że posiadanie bicepsa powyżej 40 cm daje im więcej inteligencji. Sorry facet – ale nie – kto się debilem urodził, inteligentem nie umrze.
    Dawniej chociaż po tej znienawidzonej służbie zasadniczej to młodzi ludzie stawali się mężczyźni – potrafili skarpetki uprać, czy posprzątać po sobie. Również brali na siebie odpowiedzialność utrzymania żony i dzieci.
    Natomiast teraz to mieszkają z mamusiami i babciami, które ze nie wszystko robią. Dobrze że 500+ Pis dał to jeszcze nie muszą płacić alimentów przygłupy leśne. Drogi czytelniku – co do Szwajcarii – kto Ci takich bzdur nagadał że tamten system jest taki dobry? Pamiętaj – tu jest Polska i my mamy przygotowywać ludzi do walki tutaj, a nie w Szwajcarii gdzie żaden kraj ich nie zaatakuje bo to by było dla atakującego jak popełnienie finansowego samobójstwa – czyli napaść na swoje bezpieczne oszczędności. Przecież tam wszystkie mafie, najwięksi politycy, tyrani, służby oraz szereg oszustów trzymają tam swoją kasę. Kumasz facet – czy wytłumaczyć ci jeszcze bardziej dosadnie?

    Odpowiedz
 • 16 stycznia 2018 o 17:03
  Permalink

  Panie Doktorze, wspaniały wykład – dlaczego Pana wiedzy nikt nie chce wykorzystać? Jestem za panem – mam nadzieję że Wasza organizacja wystartuje w wyborach – macie mój głos.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.