Kopalnie Krupiński i Dębieńsko czyli co dalej z naszym czarnym złotem?

Autor: Marek Adamczyk.

Od tego jak PIS rozwiąże problem kopalni „Krupiński” zależy przyszłość wyborcza partii PIS na Śląsku, możliwość wygrania tam wyborów i samodzielnego rządzenia Polską w następnej kadencji. Teraz ważą się losy partii PIS i to wymaga podjęcia radykalnych decyzji. Poniżej treść listu do rządu jaki wystosował pan Marek Adamczyk, członek PIS – koło Posła Stanisława Pięty – Bielsk-Biała.

„PIS w czasie ostatnich wyborów do Sejmu po raz pierwszy w historii zwyciężyło na Śląsku, a to dało tej partii możliwość samodzielnego rządzenia w Polsce. „Języczkiem u wagi”, który przesądził o zwycięstwie, były głosy oddane na Prawo i Sprawiedliwość przez górników i członków ich rodzin, głosy ludzi ciężkiej pracy, którzy uwierzyli w obietnice wyborcze Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło o niedopuszczalności likwidacji kopalń z zasobami węgla wypowiedziane w obecności Grzegorza Tobiszowskiego i Krzysztofa Tchórzewskiego przed kopalnią Pokój w Rudzie Śląskiej w dniu 12.01.2015 roku. Od zwycięstwa wyborczego minęło już prawie 1,5 roku i jest najwyższy czas aby rozliczyć te obietnice. Niestety dla PIS-u nie wygląda to optymistycznie. Kopalni „Pokój” już nie ma!!!. Z dniem 1 stycznia 2017 roku przeniesiono do SRK część naziemną tej kopalni „Pokój 1”, a część dołową włączono do kopalni „Bieleszowice”, gdzie będzie fedrować aż do wyczerpania złóż z wykorzystaniem jej infrastruktury.

Problemem numer jeden jest kopalnia „Krupiński”, na niej PIS może się „przejechać”.

Jest to kopalnia z bogatymi zasobami węgla koksującego typu 35.2 hard w ilości około 70 mln ton znajdujących się w odległości ok. 1600 metrów od szybu (pierwsze pokłady są w odległości 650 metrów od szybu), a nie jak twierdzi minister Tchórzewski, w wywiadzie dla radia Wnet, w odległości 7000 metrów. Rodzi się tu wiele pytań na które oczekujemy odpowiedzi.

Kto tu nie umie czytać map, kto zakłamuje dane dla ministra? Jakie siły działają, wbrew zdrowemu rozsądkowi, na rzecz likwidacji tej kopalni? Kto łakomym wzrokiem patrzy na te złoża warte obecnie ponad 40 mld złotych!!!

Dlaczego minister wierzy w 7 opracowań powstałych w JSW jeszcze za czasów rządów PO i PSL, a dotyczących przyszłości kopalni Krupiński, skoro nie ujęły one możliwości fedrowania najcenniejszego węgla 35.2 z pokładu 405/1 o miąższości od 4,5 do 11m z zanieczyszczeniami skały płonnej ok. 10%. Dlaczego opracowywano plany bazując na koncepcji wydobywania głównie węgla energetycznego z przerostami skały płonnej dochodzącymi do 60% masy urobku i generującej straty na wydobyciu? Dlaczego nie sprawdza się biznesowo najnowszej i najlepszej koncepcji opracowanej przez Pana Krzysztofa Tytko uwzględniającej fedrowanie węgla koksującego głównie z pokładu 405/1? Czy przypadkiem nie robi się tego, by zlikwidować polską konkurencję dla inwestycji zagranicznych w pobliskich koncesjach?

Skoro opłaca się budować od podstaw kopalnię głębinową na zgliszczach kopalni „Dębieńsko” wykładając na ten cel około 2 miliardów złotych to tym bardziej musi się opłacać wydanie około 300 do 500 milionów złotych w istniejącej kopalni „Krupiński” na rozpoczęcie wydobywania węgla koksującego. Jako ciekawostkę podam, że analizę marketingową dla JSW i Prairie Mining (Australijczycy planujący wybudować kopalnię „Jan Karski” obok naszej „Bogdanki”) wykonała ta sama niezależna firma consultingowa CRU Group. W artykule pt. „Prairie Mining: studium ewaluacyjne potwierdza rekordowo niskie koszty Dębieńska” opublikowanym na portalu www.wnp.pl możemy przeczytać: w odległości około 250 km od Dębieńska znajdują się huty i koksownie odpowiadające za połowę środkowoeuropejskiego zużycia węgla koksującego. Niewielkie w porównaniu do importu z Australii lub USA koszty transportu węgla z Dębieńska do odbiorców w Europie Środkowej sprawią, że węgiel będzie miał około 15 dolarów przewagi cenowej. Europa importuje około 85 % zużywanego węgla koksującego. W 2016 roku zużycie tego surowca wyniosło 47 mln ton, z czego w Polsce wyprodukowano 11,9 mln ton, w Czechach 3,5 mln ton, w Niemczech i Turcji po 0,5 mln ton, a reszta była importowana głównie z Australii, USA i Kanady.

Komisja Europejska uznała, że węgiel koksujący jest jednym z trzech najważniejszych surowców dla Unii Europejskiej!!!

Skoro tak jest, to dlaczego dezinformowano Komisję Europejską wnosząc o notyfikację „Programu naprawy polskiego górnictwa” zawierającym wniosek o zgodę na przeniesienie kopalni „Krupiński” do SRK celem jej likwidacji nie uwzględniając bogatych złóż węgla koksującego znajdujących się w obrębie pierwotnej koncesji?

Czy w tych posunięciach nie można doszukać się działania politycznego „kreta”, który ma na celu wyłożyć na Śląsku PIS na następne wybory, a tym samym pozbawić go możliwości ponownego wygrania wyborów w Polsce?

W związku z tym jako obywatel RP proszę ministra Tchórzewskiego, a błagam jako członek PIS-u aby, kierując się zdrowym rozsądkiem, polecił wykonanie niezależnym ekspertom analiz biznesowych w wersji proponowanej przez Pana Krzysztofa Tytko i z jego osobistym udziałem z uwzględnieniem aktualnych prognoz cen węgla przygotowanych przez niezależną firmę doradczą CRU przygotowanych dla projektu Dębieńsko. Wskazuje ona, że długoterminowa cena węgla wyniesie 142 $/tonę.

Przy tej cenie koncepcja wydobywania na Krupińskim głównie węgla koksującego broni się sama!!!

Jeśli min. Tchórzewski tego nie zrobi to musi to zrobić lider partii rządzącej. Trwanie w błędzie pogrąży bowiem wyborczo PIS na Śląsku z konsekwencją utraty możliwości samodzielnego sprawowania władzy w Polsce!!! Czy jest zgoda w partii na zapłacenie takiej ceny? Na pewno nie!!! Czas najwyższy zweryfikować fakty i podjąć właściwe decyzje. Czy PiS pozwoli kapitałowi zagranicznemu na przejęcie złóż najcenniejszego węgla koksującego, czy może to przemyślane działanie a czcze obietnice rozeszły się z wiatrem?

Marek Adamczyk – członek PIS – koło Stanisława Pięty – Bielsko-Biała, autor:

Raportu Adamczyka I, Listu Adamczyka do Prezydenta Lecha

Kaczyńskiego, Raportu Adamczyka II i Raportu Adamczyka III

opracowań poświęconych polskiemu górnictwu i energetyce.

PS.

Bardzo polecam zobaczyć wystąpienie Pana Mieczysława Kościuka Szefa Solidarności w kopalni „Krupiński” w Sejmie na posiedzeniu Komisji Energii w dniu 23.03.2017 roku. Od prawdziwych faktów nie uciekniemy!!!

Za zgodą autora: Zbigniew Martyniak

Bastion Dialogu

Jesteśmy zwykłymi Polakami, którzy marzą o normalnej Polsce bez pychy, chciwości i manipulantów. Nie jesteśmy krzykaczami, fanatykami, liberałami, lewakami, lemingami, komuchami czy masonerią. Jeżeli powyższe założenia Ci odpowiadają to jest właściwe miejsce dla Ciebie – Zapraszamy ….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.