Krajowy Rejestr Firm – czyli jak fakultatywnie pozyskać pieniądze?

Dlaczego Polacy sobie nie ufają? Jak tu sobie ufać, jak wśród nas zawsze znajdzie się jakiś ……. sprytniejszy człowiek, który w swojej przebiegłości żeruje na uczciwych ludziach.  W Polsce od prawie 50 lat panuje kult otrzymywania pieniędzy, najlepiej za darmo lub pozyskane niewielkim wysiłkiem. To właśnie są konsekwencje “kuroniówek” oraz komuny  – jako stanu umysłu, a nie ustroju politycznego. Najgorsze jest to, że ci ludzie, którzy w ten sposób zarabiają pieniądze nazywani są przez media, biznesmenami lub przedsiębiorcami.

Przejdźmy jednak do faktu, który miał miejsce w dniu 17 sierpnia 2016r.  – niby nic się nie wydarzyło, jakaś przesyłka w skrzynce pocztowej wyglądająca jak urzędowa, bo nie ma tam żadnego znaczka tylko pieczątka, że opłata została pobrana przez Pocztę Polską S.A. (ID 278194/E). Po lewej stronie czerwona pieczątka jakby urzędowa.

KRF
Al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa

Otwieramy kopertę, a tam w środku list, w którym to Krajowy Rejestr Firm informuje naszą organizację, że powinniśmy zapłacić za wpis do “rejestru firm”. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że nasza organizacja nie otrzymała jeszcze oficjalnej informacji z Krajowego Rejestru Sądowego odnośnie wpisu do „Rejestru”, a już przyszło nam powiadomienie o opłacie z tytułu dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Firm. Powołano się na stosowne ustawy, regulamin i co najważniejsze poinformowano nas, że już jesteśmy spóźnieni z opłatą!

Pismo, które otrzymaliśmy ma wszystkie cechy pisma urzędowego:

 • Nagłówek, w którym jest nazwa firmy,
 • data sporządzenia,
 • adresat,
 • numer sprawy,
 • oraz treść, w której powołuje się na stosowne akty prawne,
 • pieczęć w kolorze czerwonym, tak by sprawić wrażenie pisma urzędowego, nawet z parafką

Jedynie czego tam niema, to numeru telefonu oraz imienia i nazwiska osoby wystawiającej to pismo.

ObrazPismo jest naprawdę dobrze przygotowane, i spełnia wszystkie wymogi do uznania go za pismo urzędowe. Są tam wymienione odwołania prawne, ustawy i paragrafy. Nikt na pierwszy rzut oka nie stwierdziłby, że jest jakąś fałszywką.

Nawet gdyby ktokolwiek chciał uznać to za przestępstwo, jest tam zapis chroniący firmę, że nikogo nie zmuszają do zapłaty. „Brak płatności spowoduje brak wpisu do Krajowego Rejestru Firm” – to jedyna konsekwencja. Widać, że właściciele tej firmy dość dobrze odrobili lekcje z zakresu obowiązującego prawa w Polsce, bo na postawie tych zapisów nikt nie może ich oskarżyć o wyłudzenie, bo umieścili również zapis „fakultatywnej opłaty rejestracyjnej”, która oczywiście jest zgodna z regulaminem KRpG – cokolwiek, by to nie znaczyło.

Fakultatywna znaczy nieobowiązkowa – tylko przedsiębiorca, który co dopiero zakłada firmę i nie ma czasu podrapać się po …….”głowie”, nie bawi się w detektywa ustalając czy pismo jest z urzędu czy też nie. Nawet gdyby chciał zadzwonić – to i tak tego nie zrobi, bo nie ma żadnego numeru telefonu. (W naszym przypadku, przesyłka została wysłana 10 sierpnia 2016, termin zapłaty był określony do dnia 12 sierpnia 2016 – otrzymaliśmy przesyłkę w dniu 17 sierpnia 2016r, czyli pięć dni po terminie zapłaty.)  Więc co robi przedsiębiorca widząc coś takiego?  ……….. biegnie jak najszybciej na pocztę, aby nie zostać ukaranym jeszcze przed założeniem firmy. Nie zgłosi też tego jako przestępstwa, bo nie ma na to czasu, poza tym w danym momencie nie postrzega tego jako przestępstwo. Po czasie wstydziłby się przyznać, że został naciągnięty jeszcze przed założeniem firmy, nie wspominając, że mała szkodliwość czynu zniechęca go do działania. Tacy “przedsiębiorczy” ludzie, którzy w ten sposób zarabiają wysyłając takie pisma doskonale o tym wiedzą i najzwyczajniej to wykorzystują żerując na ludzkiej uczciwości. W obliczu tej mierności sądów czują się bezkarni i bezpieczni.

Mam nadzieję, że Krajowy Rejestr Firm, pozwie nas o pomówienie, gdyż opisujemy tą sprawę jawnie. Nie możemy nazwać ich naciągaczami lub oszustami, bo rzeczywiście list ten jest wykonany zgodnie z obowiązującym nas prawem, a oni  nikogo nie zmuszają przecież do zapłaty. Pytanie tylko czy to jest KRF czy sprytni oszuści.

Jakbyście państwo mieli takie same listy – proszę przesyłajcie nam  ich kopie. Tylko mając dokumenty i tym samym podstawy wspólnie możemy założyć pozew zbiorowy o nadużywanie polskiego prawa.  To już nie będzie problem pojedynczego przedsiębiorcy. Gdyby prokuratora nie była zainteresowana prowadzeniem tak trywialnej sprawy, zobowiązujemy się, że ją sfinalizujemy również bez tak ważnego wsparcia. Deklarujemy się do otwarcia programu na naszym portalu, w którym będziecie państwo mogli opisać z imienia, nazwiska oraz z  nazwy,  firmy bądź osoby prywatne, które są zwykłymi oszustami.

Jeżeli państwo jesteście chętni nam w tym pomóc, to  zachęcamy do eliminowania oszustów.

Prosimy o komentarze oraz o państwa propozycje jak można piętnować i likwidować takie patologie w sposób mądry, rozsądny i stały.  Chętnych zapraszamy również do współpracy eksperckiej w naszym  Stowarzyszeniu Bastion Dialogu.

Grzegorz Czuryło

„Ekspert ds. zarządzania – strateg, planowania oraz psychologii terroryzmu. Specjalista w szacowaniu i analizie ryzyka oraz modelowaniu systemów informatycznych pod kątem zarządzania. Certyfikowany „Project Manager”. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Emerytowany żołnierz wojsk specjalnych. Posiadacz najwyższego wyróżnienia dedykowanego dla ludzi wdrażających ponadprzeciętne rozwiązania systemowe „Bright Idea”, przyznanego przez Dowódcę NATO Communication Service Agency. Wady: Opracowywanie rozwiązań systemowych oraz zdolność przewidywania skutków i konsekwencji w ujęciu długofalowym.

25 myśli na temat “Krajowy Rejestr Firm – czyli jak fakultatywnie pozyskać pieniądze?

 • 29 października 2018 o 15:36
  Permalink

  Dostałem również rachunek na kwotę 490 złotych. Od razu wiedziałem o co chodzi bo podobna sytuacja wystąpiła, gdy zakładałem firmę jednoosobową. Dziś dostałem list już do spółki na jeszcze wyższą kwotę. Teraz zastanawiam się jak im uprzykrzyć życie, jak to zgłosić, bo w ich dobre zamiary nie wierzę…

  Odpowiedz
 • 27 lipca 2018 o 12:14
  Permalink

  U mnie tez tak zrobiono! Wczoraj dostalam list od niech na sume 290zl. Do oplacenia do 01.08.2018

  Odpowiedz
  • 27 lipca 2018 o 12:36
   Permalink

   Niech pani nie płaci!!!!!
   Właśnie dlatego napisaliśmy ten tekst, aby nowo założone firmy nie musiały płacić frycowego. Oczywiście sprawę zgłosiliśmy do prokuratury prawie 2 lata, i dając obszerny materiał dowodowy (sprawę prowadzi prokuratura gdańska) ,…, ale jak to u nas w Polsce jest złodziei i naciągaczy się nie karze – tylko karze się te osoby które nie są zdolne do obrony.
   Jeżeli państwu pomógł ten tekst – prosimy dajcie nam lajka na facebooku.
   Oczywiście też pomagamy firmom wyjść na prostą …… tylko jest jeden warunek – wzajemna uczciwość.

   Zapraszamy również przedsiębiorców do współpracy z nami z bastionem, gdyż w naszym obszarze zainteresowania jest obszar polskich przedsiębiorców MŚP aby przygotować propozycje rozwiązań systemowych na poziomie prawnym i politycznym. Zachęcamy do współpracy, bo może właśnie państwa propozycja może być później w prawie zastosowana. My doskonale wiemy, że prawo powinno być pisane przez tych którzy będą je wykonywać.
   Proszę się nad tym zastanowić ….. no i służymy pomocą specjalistyczną z dziedziny zarządzania, audytu, prawa, RODO, etc.

   Odpowiedz
 • 4 lipca 2018 o 17:25
  Permalink

  3 lipiec otrzymałem takie pismo 490 zł gdzie wysłać skan

  Odpowiedz
 • 5 czerwca 2018 o 16:43
  Permalink

  Witam,
  też dziś otrzymałem takie pismo, dzięki za artykuł

  Odpowiedz
 • 20 maja 2018 o 15:01
  Permalink

  Dzisiaj wyjęliśmy ze skrzynki takie pismo, więc oszuści nadal działają i mają się dobrze. Dobrze, że jest ten artykuł.

  Odpowiedz
 • 18 maja 2018 o 17:30
  Permalink

  Również otrzymaliśmy takie pismo. Chętnie prześlemy je lub jego skan, pytanie tylko gdzie?

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2018 o 12:06
  Permalink

  Dzien dobry,

  Ja takie pismo dostalam wczoraj, tj. 9 kwietnia 2018 roku, z terminem platnosci do 10 kwietnia 2018 roku. Firma chciala ode mnie 490zl, co jest bardzo zblizone do oplaty, ktora wnioslam w KRSie.

  W pierwszym odruchu chcialam od razu zaplacic, ale KRS zarejestrowal moja firme z literowka. Myslalam wiec, ze KRF wystawil mi drugi rachunek, gdyz nazwa firmy byla inna. Szukajac kontaktu do KRF natknelam sie na Panstwa artykul.

  Bardzo ubolewam, ze przedsiebiorcy ktorzy z zapalem zakladaja nowy biznes pierwszy kontakt maja z oszustami. Wydaje sie, iz jest prawomocny wyrok w podobnej sprawie, tak wiec trzymam kciuki za szybkie zakonczenie sprawy przez Prokurature.

  Sąd w Suwałkach skazał Alessandra S.-G. na 2 lata więzienia w zawieszeniu na pięć za to, że „działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i z góry powziętym zamiarem dopuścił się zagarnięcia mienia znacznej wartości poprzez wysyłanie pism, przypominających szatą graficzną dokumenty urzędowe i celowe przywoływanie podstaw prawnych błędnie sugerujących działanie KRIoP jako rejestru publicznego(…)”.

  Pozdrawiam serdecznie

  Monika Thorne

  Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2018 o 09:21
  Permalink

  Dzień dobry!

  Patrząc po numerach widzę, że KRF trzyma się utartych schematów. Dostałem dwie sztuki tego samego pisma o numerze:
  03/029/HL-3170CDW/2017/K/6911
  Zatem względem wpisu MAJKA różni się tylko “0”
  numer pisma
  03/029/HL-317CDW/2017/K/6911

  Pismo datowane na 29.03.2018.

  Natomiast względem Pana Michała, który również tutaj się wypowiedział różnice są w początku:

  numer mojego pisma
  03/029/HL-3170CDW/2017/K/6911
  numer pisma Pana Michała
  02/008/HL-3170CDW/2017/K/6911

  Pozdrawiam
  Paweł Hanus

  Odpowiedz
  • 6 kwietnia 2018 o 19:35
   Permalink

   No niestety – cały czas robią to samo, a prokuratura ma na wszystko czas. Nadmieniam że sprawę prowadzi Prokuratura w Gdańsku już od prawie roku ….. i nic

   Odpowiedz
 • 4 kwietnia 2018 o 08:55
  Permalink

  właśnie dziś dostałam pismo tak więc działają oszuści legalnie. dokładnie wiedzą kiedy wniosek o założenie stowarzyszenia został dokonany.
  dobrze, że wujek google działa.
  Warszawa 29-06-2018
  numer pisma 03/029/HL-317CDW/2017/K/6911

  Odpowiedz
  • 4 kwietnia 2018 o 16:42
   Permalink

   Proszę panią ta sprawą zajmuje się prokuratura w Gdańsku, (na nasz wniosek od ponad roku) ale jak to widać nikt nie jest z nich zainteresowany aby tą w sumie bardzo prostą sprawę zakończyć. Cieszy mnie jednak to że ten nasz tekst przyczynił się do uratowani pani kilkaset złotych.

   Odpowiedz
  • 4 kwietnia 2018 o 16:43
   Permalink

   Oczywiście My dalej zajmujemy się ta sprawą i nic nie odpuszczamy

   Odpowiedz
 • 16 lutego 2018 o 18:37
  Permalink

  Ten sam przypadek, a więc pismo od wyłudzaczy dostaje chyba każdy kto ma nowy wpis w KRS.
  Było blisko wpłaty, bo każdy wie jak wiele zadań ma ten kto rejestruje nową Spółkę.
  Szkoda tych, którzy dali się naciągnąć oraz tych, którzy jeszcze o tym nie wiedzą..
  Pismo, które otrzymałem z dniem 15 lutego opatrzone było numerem:
  02/008/HL-3170CDW/2017/K/6911

  Z poważaniem,

  Michał Markiewicz

  Odpowiedz
  • 16 lutego 2018 o 19:18
   Permalink

   Proszę nam podesłać kopię, oczywiście markując swoje dane. Ostatnio dzwonili do nasz Gdańska że niby tą grupę zamknięto ….. widać jednak, że nie.
   My jako Bastion dialogu zgłosiliśmy tą sprawę do prokuratury ponad rok temu i dostaliśmy informację że jest prowadzone dochodzenie …… ciekawe jak długo można prowadzić sprawę stosunkowo prostą i oczywistą?
   Zobaczymy.

   Odpowiedz
 • 23 stycznia 2018 o 16:29
  Permalink

  Mamy rok 2018 końcówka stycznia i ten proceder dalej trwa. Właśnie moja spółka otrzymała taki list. Nie dałem się nabrać, ale wielu przedsiębiorców zajętych sprawami swoich klientów i wieloma innymi obowiązkami może na to nie zwrócić uwagi. Z dokumentami urzędowymi, z raportami i inną dokumentacją mam na co dzień wiele wspólnego, a ktoś kto dopiero założył swoją pierwszą małą firmę może nie mieć takiego doświadczenia i nie mieć nawet czasu śledzić pracy biznesowej. Większość ludzi zajmuje się sprawami typowymi z obsługą klientów i te sprawy gdzieś umykają. Żyjemy w ciągłej gonitwie i naprawdę taki proceder jest szkodliwy dla polskiej gospodarki. Zaufanie do innych przedsiębiorców spada i tworzy mnóstwo problemów. Prosiłbym o informacje w tej sprawie dot postępowania prokuratury i sądu. Z wyrazami szacunku, Roman Makowiak.

  Odpowiedz
  • 23 stycznia 2018 o 23:34
   Permalink

   Może pan podesłać skan?

   Odpowiedz
 • 4 sierpnia 2017 o 12:42
  Permalink

  Ja tez dzis cos takiego dostałem poprzednjio 4 lata temu jak zakladalem inna firme
  Widze ze proceder kwitnie oszusci istnieją nadal policja i prokuratyura nic nie robi bo po co pracy sobie przysparzac
  Kradna miliony i to się toleruje a jak przejdziesz poza przesjciem czy o 5 km predkosc przekroczysz to juz Cię maja. Chory kraj

  Odpowiedz
  • 4 sierpnia 2017 o 23:41
   Permalink

   Dlatego My oprócz standardowego polskiego narzekania, zgłosilismy wszystko do prokuratury wraz z materiałem dowodowym z całej Polski i nie odpuszczamy. A jak pan przeczytał nasz tekst to jest i tak sukces 🙂
   Zapraszamy do czytania oraz przekazywania o nas pozytywnej informacji – Jeszcze w Polsce są ludzie ,którzy pomagają a nie tylko oszukują.

   Odpowiedz
 • 26 września 2016 o 18:16
  Permalink

  Zakładając Działalność Gospodarczą w lutym bieżącego roku zostałem przez Urząd Dzielnicy Bielany uprzedzony (w formie ustnej i ulotki), że taka firma próbuje wyłudzić pieniądze i żebym absolutnie tego nie płacił chyba, że chcę zaistnieć w tym całkowicie prywatnym rejestrze. Parę dni później rzeczywiście dostałem pismo podobne do opisanego, dodatkowo opatrzone pieczęcią okrągłą, co wygląda jeszcze bardziej urzędowo.

  Odpowiedz
  • 26 września 2016 o 20:46
   Permalink

   Marek, przeraża mnie to że Urząd wiedząc że jest taka firma oszustów i najzwyczajniej informuję że są oszustami ale dalej nic z tym fantem nie robi. Jeżeli masz to pismo prześlij nam kopię (skan) – to wtedy jak pozbieramy trochę dowodów założymy tym oszustom sprawę ,a urzędom założymy też sprawę za bezczynność. Zapraszam również do bastionu dialogu, bo naszym celem statutowym jest też pomoc przedsiębiorcom. A z tego co widzę że nim jesteś.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.