Jednolity Plik Kontrolny – czy to kolejny krok do inwigilacji?

Czy przedsiębiorcy w Polsce powinni się obawiać nowych przepisów? A może uszczelnią one system poboru podatków VAT, CIT, PIT? To oczywiście okaże się za jakiś czas, jednak już dziś chcemy uczulić właścicieli firm na JPK, czyli magiczne zmiany w ordynacji podatkowej….

Wprowadzone ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649) zmiany przewidują wprowadzenie od 1 lipca 2016 r. jednolitego pliku kontrolnego (dalej: JPK). Nowa metoda kontroli będzie zobowiązaniem podatników do przekazywania danych z ksiąg podatkowych na żądanie organu podatkowego w ujednoliconej formie elektronicznej. Zakłada się, że rozwiązanie to w pierwszym roku funkcjonowania przyniesie dla budżetu dodatkowe 200 mln zł, a w kolejnym już 300 mln zł. Prawie jedna trzecia przedsiębiorców nie słyszała o Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK), a niemal połowa uważa, że na wprowadzenie niezbędnych zmian jest za mało czasu – podają Sage i PwC. Największe firmy muszą wprowadzić to narzędzie od 1 lipca, reszta – za dwa lata. Polecamy zapoznać się z informacjami na stronach MF.

Ministerstwo udziela ciekawej odpowiedzi na pytanie, jaki jest cel wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

Celem JPK jest umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie  elektronicznej,  pozwalającej  na  skrócenie  czasu  wykonywanych  czynności, zmniejszenie  ich  uciążliwości,  a  w  efekcie  ograniczenia  ich  kosztów.  W  niebudzących wątpliwości przypadkach ta forma udostępniania informacji pozwoli odstąpić od kontroli. JPK obejmuje nie tylko rozliczenie podatku od towarów i usług, ale również inne podatki oraz szeroko rozumianą weryfikację ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych.

biometrics-154660_1280

Natomiast chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że ostatnio podawaliśmy informacje o nowym systemie badania prawdopodobieństwa naruszania prawa podatkowego. W połączeniu z informacjami o JPK daje to ciekawy obraz możliwości wyszukiwania przestępstw skarbowych. Oczywiście, uważamy, że przestępców należy ścigać – tu nie ma żadnej dyskusji.

Ale z drugiej strony…

Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie

Ciekawi nas Wasza opinia w tym temacie. Czy te działania uznajecie za słuszne? Czy Waszym zdaniem poprawią one stan finansów Państwa? Zapraszamy do dyskusji.

Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python. Współwłaściciel firmy informatycznej ABIX, dostawcy rozwiązań dla biznesu i edukacji opartych na oprogramowaniu OpenSource. Trener technologii Web 2.0 ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop - remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich.

3 myśli na temat “Jednolity Plik Kontrolny – czy to kolejny krok do inwigilacji?

 • 19 stycznia 2017 o 12:52
  Permalink

  Miało działać i działa. Mam Sprzedaż i Magazyn z WAPRO i nie ma problemów – raportowanie działa od sierpnia 2016. Miałem już nawet kontrolę (!) i jak widać jeszcze mam dostęp do komputera….. Także z dużej chmury mały deszcz, dobry program sobie poradzi a porządek w papierach trzeba mieć swoją drogą.

  Odpowiedz
 • 8 grudnia 2016 o 11:44
  Permalink

  Mi to nie przypomina żadnej inwigilacji, jest to po prostu wygodniejsze i ja się nie dziwię, że wprowadzili jednolity plik kontrolny. Dla mnie nie jest to żaden problem odkąd korzystam z Symfonii 2.0 finanse i księgowość. Program jest łatwy w obsłudze i łatwo go przystosować do potrzeb firmy.

  Odpowiedz
  • 8 grudnia 2016 o 12:27
   Permalink

   Wszystko co jest wprowadzane na początku zawsze tak wygląda. Piękne idee, doskonałe rozwiązania, a później dopiero się zaczyna jazda bez trzymanki.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.