bastiondialogu.pl

biznes, finanse, zdrowie, uroda, praca, dom i ogród

Biznes i finanse

Jak przesłać pieniądze osobie bez konta bankowego?

Posiadanie rachunku bankowego znacznie ułatwia wzajemne przekazywanie gotówki. W zdecydowanej większości odbiorca ma środki na swoim rachunku jeszcze tego samego dnia roboczego. Jeśli jednak chcesz przekazać pieniądze osobie, która nie ma konta, również możesz to zrobić – sprawdź, jak jak przesłać pieniądze komuś, kto nie ma konta.

Przekaz bankomatowy

Z tej bezpłatnej opcji możesz skorzystać, używając bankomatu sieci Euronet. Jeśli nie posiadasz konta lub nie masz do niego karty, skorzystaj z wpłatomatu. Wygląda to następująco: na ekranie bankomatu wybierz „Przekaz bankomatowy” a następnie „Nadanie przekazu”, podaj swoje dane: imię i nazwisko, PESEL oraz numer telefonu komórkowego, podaj dane odbiorcy: imię i nazwisko, numer telefonu komórkowego, kwota przekazu (minimum 50 zł, maksymalnie 2000 zł), potwierdź transakcję kodem PIN z karty, jeśli środki mają być pobrane z konta lub umieść je we wpłatomacie, bankomat wydrukuje kod PIN potrzebny do odebrania pieniędzy – przekaż go osobie, która będzie je podejmować. Środki można wypłacić w dowolnym bankomacie sieci. Po podaniu wydrukowanego kodu na numer telefonu odbiorcy przyjdzie dodatkowo SMS z cyfrowym hasłem zabezpieczającym transakcję. Odbiorca ma 7 dni na podjęcie gotówki. Jeśli tego nie zrobi, otrzymasz SMS z prośbą o wypłatę środków (gdy korzystałeś z wpłatomatu) albo ich zwrot na konto (gry robiłeś przelew). Za pomocą bankomatu możesz przelewać i odbierać do 2000 zł rocznie. Pieniądze można wypłacać od razu. Z uwagi na to, że sieć bankomatów Euronet jest dobrze rozbudowana, ta metoda przekazywania środków jest najprostsza i najlepiej dostępna.

Tradycyjny przekaz pocztowy

Aby przekazać środki osobie bez konta można również nadać przekaz pieniężny na adres. Usługa jest dostępna we wszystkich placówkach Poczty Polskiej i jest odpłatna (opłata zależy od wysokości kwoty, która jest przekazywana). Czas trwania jej realizacji wynosi od 2 do 4 dni roboczych. Przekaz możesz nadać online (wtedy opłaty są niższe), u listonosza lub w placówce pocztowej. Osoba, której przelewasz pieniądze, otrzymuje je osobiście od listonosza. Nadając środki u listonosza, można przekazać maksymalnie 5000 zł. Korzystając z usługi online albo w placówce, nie ma żadnych ograniczeń.

Ekspres pieniężny

Dzięki tej formie przekazu, środki mogą być dostępne dla odbiorcy niemalże natychmiast. Z usługi można skorzystać przez internet i w niektórych (dużych) placówkach pocztowych. Czas trwania jej realizacji (w ramach godzin, w których czynna jest dana poczta) jest następujący: na teraz – środki dostępne są do odbioru w dowolnej placówce Poczty Polskiej w ciągu 10 minut, na dziś – środki będą dostarczone na adres w ciągu 6 godzin, na jutro – środki będą dostarczone na adres w ciągu 24 godzin. W ten sposób można przekazać odbiorcy dowolną kwotę. Opłata za realizację uzależniona jest od wybranej opcji czasowej i przelewanej kwoty. Osoba odbierająca środki otrzyma je na podstawie okazania dowodu tożsamości. Zobacz więcej na kredyt-hipoteczny24.pl.

Czek blik

Niektóre duże banki oferują możliwość przekazania środków przy pomocy usługi BLIK. Za jego pomocą obdarowana osoba może wypłacić środki z bankomatu lub zapłacić za zakupy w niektórych sklepach. Aby stworzyć czek BLIK, trzeba korzystać z bankowości elektronicznej. Najpierw należy ustalić hasło a potem wybrać kwotę i czas ważności czeku. Środki blokowane są na koncie na ten okres – jeśli w tym czasie nie zostaną wykorzystane lub będą wykorzystane częściowo, wracają na konto. Po utworzeniu czeku system generuje kod potrzebny do jego realizacji. Osobie, która będzie pobierać środki, należy podać utworzone hasło i wygenerowany kod. Pieniądze będzie mogła podjąć w dowolnym bankomacie w całości lub częściowo przez cały okres ważności czeku.