Informacja publiczna – poradnik dla każdego

Informacja publiczna – informacja wydawana przez rząd, rzadziej – w niektórych krajach przez sądy i inne instytucje, także stowarzyszenia czy fundacje. W wielu krajach za informację publiczną uznaje się dostęp do posiedzeń rządu z możliwością rejestracji obrazu i dźwięku, a także metadane uważane za integralną część danych właściwych czy rozkłady jazdy, komunikaty i inne. Według prawa polskiego każda informacja o sprawach publicznych.

Prawo uzyskiwania informacji przysługuje każdemu jako prawo człowieka.

Tyle mówi sucha definicja zaczerpnięta z Wikipedii. Jednak ważną informacją jest fakt, że przysługuje ona każdemu. Każdy zainteresowany obywatel ma prawo wystąpić do władzy i zapytać się o różne kwestie, które są z jego punktu widzenia ważne. A władza (administracja państwowa) ma obowiązek odpowiedzieć.

Jednak często zdarza się, że obywatel nie posiada specjalnej wiedzy, jak może o tę Informację wystąpić, jakie są obowiązki i terminy itp. Dlatego też powstał portal:

Informacja Publiczna

Tam w przystępny sposób opisane są zawiłości Polskiego prawa w tym zakresie. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia jej – choćby po to, aby stać się bardziej świadomym obywatelem. To wyjdzie naszemu Państwu tylko na zdrowie.

Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python. Współwłaściciel firmy informatycznej ABIX, dostawcy rozwiązań dla biznesu i edukacji opartych na oprogramowaniu OpenSource. Trener technologii Web 2.0 ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop - remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.