Gdy emocje już opadły, kampanię czas zacząć

Kampania samorządowa już się zakończyła, pozostało zaprzysiężenie i tym samym ukonstytuowanie się nowych włodarzy i nowej rady. Ci którzy muszą odejść, bo dany im mandat zaufania wygasł, mieli jeszcze dwa tygodnie na uporządkowanie swoich spraw. Dlaczego dwa, a nie tydzień – tego nie wie nikt. Niektórzy bardzo przeżyli fakt, że nie będą już na świeczniku  jak mówi przysłowie: “Z władzą jest jak z łaźnią – im ktoś wyżej siedzi tym bardziej się poci”, uznałem, że warto też zacytować słowa wypowiedziane przez Antoniego Kępińskiego “Ze wzrostem poczucia władzy rośnie poczucie własności a maleje poczucie rzeczywistości”, niektórzy te proporcje zatracili i przegrali. Na otarcie łez otrzymają propozycje stanowisk od wdzięcznych za współpracę i pomoc w realizacji różnego rodzaju zadań, zatem raczej nikomu nie stanie się krzywda. Jednocześnie rozpoczyna się nowa kampania do Europarlamentu i parlamentu co oznacza, że znów ruszą samochody rządowe w Polskę i zaczną się rozbijać na zakrętach a w parlamencie będzie biło echo. W samorządach jest bez zmian, – czyli kto miał  wygrać – to wygrał, a kto miał przegrać – ten przegrał. Nie po to została przyjęta zasada liczenia głosów według belgijskiego matematyka D’Honta, aby ktoś liczący się z małego ugrupowania wszedł i zaczął zarządzać. Łatwo można przewidzieć kto zasiądzie w ławach parlamentarnych po przyszłorocznych wyborach.

Nie ważne kto głosuje, ważne kto liczy

        Ten system jest fenomenalny szczególnie dla dużych partii, bo nawet gdy potencjalny kandydat ma duże lokalne poparcie – i tak przegra z kretesem. Co więcej, nic nie jest w stanie zrobić, gdyż działania odwiecznych strażników starej nomenklatury gwarantują systemowi nietykalność!

Proszę zwrócić uwagę na kampanie dwóch największych liderów na prezydenta Warszawy, które rozpoczęli się w czasie, gdy większość z potencjalnych kandydatów zastanawiała się czy w ogóle będzie kandydować. Oczywiście PKW wyraziło swoją ostrą krytykę, uznając powyższe działania za niezgodne z prawem i poprosili kandydatów na prezydenta o zaprzestanie kampanii. W efekcie  faworyci tak  bardzo się tego ostrzeżenia PKW  “wystraszyli”, że kampanię zaostrzyli,  tłumacząc ich lęk na język potoczny  puścili przekaz  ,…, “spieprzaj dziadu ,…, możesz mi naskoczyć”. Przedstawiciele PKW rozumiejąc, kto jest ich pracodawcą , przyjęło do wiadomości tą podprogową informację i  zrezygnowało z dalszego drążenia tematu.

Emocje i opakowanie gwarantem wygranej

W marketingu liczy się kilka rzeczy: opakowanie, promocja i zasięg.  O tym doskonale wiedzą politycy dużych partii oraz ich marketingowcy. Na tej podstawie polityczni celebryci (nawet bez żadnego życiowego doświadczenia i wiedzy) ukierunkowują się na tworzeniu komunikatu o bardzo dużej zawartości emocjonalnej.

Wiadomo, że  można wypromować praktycznie każdego człowieka nawet bez wiedzy, zwłaszcza jeśli dysponuję się nieograniczonymi środkami finansowymi.  Jego/jej zadaniem jest posiadać polskie nazwisko, miłą aparycję, w miarę swobodnie się wysławiać, wyższe wykształcenie (kierunek bez znaczenia),…. I najważniejsze ,..,  brak zasad etycznych!!! Warunkiem sukcesu  jest słuchanie swojego marketingowego “GURU”.  Pozostałe kwestie jak: ciekawa w miarę wiarygodna historia życiowa, którą zawsze można podkolorować lub stworzyć na potrzeby kandydata, (robiąc przy okazji promocję medialną) stoją na niższym szczeblu potrzeb.  Do takiej pokory człowiek z zasadami kompletnie się nie nadaje i tych zazwyczaj sami kosimy, bo przecież nikt ich nie widział i nikt o nich tak dużo nie mówił – zatem są bez znaczenia. Zapominamy, że to My nadajemy im znaczenie.

Komisje sejmowe – czyli kreacja liderów

Nie bez przyczyny powstały śledcze komisje sejmowe. Ich głównym celem nie było ustalenie faktów i ukaranie winnych, tylko wypromowanie ludzi do kampanii samorządowej odpornych na przekazywanie emocji. Nikt by nie uwzględniał kandydata na samorządowego włodarza, którego największym atutem była śmierć członka rodziny w katastrofie smoleńskiej, lub fakt wcześniejszego bycia barmanem? Pokazuje się tych ludzi jako wyjątkowych polityków/strategów, a co najważniejsze posiadających “serce” – niestety, elektorat kupuje takie rzeczy. Ile w tym było uczciwości a ile aktorstwa, wiedzą ci, którzy to zaplanowali. Takich wypromowanych medialnie kandydatów mieliśmy a ich autorytet urósł po tym, jak to bezpardonowo rozprawiali się z aferą w sprawie kamienic (co w rzeczywistości oznacza, że nie zrobili nic) ale przekaz poszedł w świat i się spodobał.

Ludzie oglądający ten serial propagandowej telewizji rządowej naiwnie wierzą, że dana komisja ma szczególnie dobre intencje i wreszcie zatriumfuje sprawiedliwość. Jak przechodzimy do szczegółów to po kolei burzymy ten schemat, chociaż do wielu osobistych wyznawców żadne argumenty nie trafiają . Są to zazwyczaj ludzie bez wiedzy ale też i ci, którym na rękę jest obecny stan rzeczy, są  i tacy którzy popierali medialnych kandydatów i niektórych z nich wybrali, aby już kilka dni po wyborach stwierdzić, że się pomylili.  Dowodem na socjotechniczne manipulowanie emocjami, jest jedno z wielu pytań szefowej jednej z komisji: Jak się pan czuł wiedząc że pana działania mogą pozbawić Polaków ich życiowych oszczędności?  I już wiadomo, że ta Pani współczuje tym ludziom, jest empatyczna co tym samym oznacza, że sama by się nigdy takiego  procederu nie dopuściła. …… Doskonałe pytanie dla psychologa w poradni psychologicznej, gdy pacjent ma wyrzuty sumienia i nie wie jak z tym żyć, ale nie dla przesłuchującego próbującego ustalić fakty!

Należy pamiętać, dopóki będziemy kupować ładnie wyglądające ludzkie opakowania, nasz kraj nigdy nie będzie mógł się normalnie rozwijać i tym samym budować stabilną przyszłość. Na stanowiskach w urzędach (zarówno tych małych jak i tych dużych) nie pojawią się ludzie rozwiązujący problemy i odpowiedzialni za swe czyny a znów będą to osoby, które obiecując gruszki na wierzbie zaskarbiły sobie wyborców.

Większość tych wybrańców nie miała żadnego programu, niczego konstruktywnego nie zaproponowała, a jeśli już wskazywali na problem, nikt nie mówił w jaki sposób pragnie go rozwiązywać i jakie instrumenty wdrożyć by rozwinąć dany region.

W związku z powyższym, polskim – jakościowym podsumowaniem tychże wyborów powinno być hasło:

“Jakoś to będzie ;-)”

Grzegorz Czuryło

„Ekspert ds. zarządzania – strateg, planowania oraz psychologii terroryzmu. Specjalista w szacowaniu i analizie ryzyka oraz modelowaniu systemów informatycznych pod kątem zarządzania. Certyfikowany „Project Manager”. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Emerytowany żołnierz wojsk specjalnych. Posiadacz najwyższego wyróżnienia dedykowanego dla ludzi wdrażających ponadprzeciętne rozwiązania systemowe „Bright Idea”, przyznanego przez Dowódcę NATO Communication Service Agency. Wady: Opracowywanie rozwiązań systemowych oraz zdolność przewidywania skutków i konsekwencji w ujęciu długofalowym.

2 myśli na temat “Gdy emocje już opadły, kampanię czas zacząć

 • 22 listopada 2018 o 16:26
  Permalink

  Panie Grzegorzu…. Pan wciąż wierzy w obecny system wyborczy??? Jeśli nie przejmiemy władzy bezpośrednio to do władzy nigdy nie dojdziemy!
  Polska potrzebuje pilnie DEMOKRATYZACJI!
  Na początek kilka zdań z książki pt.”Rozum a porządek społeczny” wyd 2002 Instytut filozofii – UJ: „Demokracja potrzebna jest bowiem tam, gdzie działamy w warunkach niepewności, gdzie liczymy na to, że to, co rozumne , dopiero się wyłoni z debaty, ścierania się racji, wspólnego wysiłku. Założeniem roboczym demokracji jest, że każdy może się mylić, zaś patentu na właściwe rozwiązania nie ma nikt, nawet ten, kto dysponuje jakąś ekspercką kompetencją” str.65 „Prawo naturalne zespala dziedziny etyki i polityki” str. 89

  DEMOKRACJA – temat do pilnej NARODOWEJ dyskusji! Na forach internetowych, w tv internetowych, w artykułach, na blogach itp.

  Na początek zastanówmy się KTO najbardziej obrzydza nam demokrację? Jest to albo człowiek nieświadomy albo ten który chce rządzić zza kulis w swoim WŁASNYM interesie kosztem dobra ogółu społeczeństwa!

  Prof. Wolniewicz w jednym ze swoich wykładów wspomniał że demokracja choć nie jest może idealnym systemem ale jest najlepszym który dotychczas wymyślono! I tego się trzymajmy! Walczmy w Polsce o demokrację!

  Polakom próbuje się wmawiać że żyjemy w demokracji. Tymczasem to kłamstwo. Demokracja to rządy ludu, a w Polsce lud nie rządzi. Lud w Polsce został pozbawiony podstawowych naturalnych praw przyrodzonych nie mówiąc już o jakimkolwiek skutecznym demokratycznym prawie wyborczym i możliwości decydowania o życiu publicznym i o losie swojego własnego państwa!

  DEMOKRACJA w Polsce musi zostać przedefiniowana. Trzy najważniejsze elementy nad którymi musi rozgorzeć dyskusja to: 1.sposób wybierania czyli refoma systemu wyborczego (skasowanie obecnego kodeksu wyborczego), 2.określenie prawa do bycia wybieranym oraz 3.prawo do głosowania. Więcej: https://akademiapolityczna.wordpress.com/2018/11/22/polska-potrzebuje-pilnie-demokratyzacji-proby-obrzydzenia-nam-systemu-demokratycznego-spelzna-na-niczym-lud-pomimo-rzadowej-propagandy-i-medialnych-manipulacji-nie-jest-glupi/

  Odpowiedz
  • 27 listopada 2018 o 17:25
   Permalink

   Pani Tereso – jedynym czego Polska potrzebuje to jest zdrowy rozsądek, a nie demokratyzacja. Proszę panią ja nie wierzę w żaden system demokratyczny w Polsce, gdyż u nas każdy (nawet najlepszy) system jest przez miernoty i nieudaczników psuty. A to co pani cytuje prof. Wolniewicza – zdecydowanie wcześniej powiedział Churchill – tak więc żadna nowość.
   Proszę panią – niestety, aktualnie w Polsce doświadczamy anomię społeczną, która sięga już zenitu. Tłumacząc to na ludzkie – anomia jest to etyczne ludzkie szambo, gdzie nie ma żadnych zasad, a co więcej złodziejstwo czy oszustwo jest społecznie przyzwolone a co gorsza tłumaczone jako pewna forma ekonomicznej zaradności.

   Co do demokratyzacji – to co pani pisze, iż są to rządy ludu ,…, – w mojej ocenie jest to najgorsze co może się nam zdarzyć. Zadam pani pytanie – czy jeżeli pozwoli się rządzić ludowi – czyli wszystkim – to jak chce pani zarządzać krajem?
   przez referendum – czyli każda pierdoła będzie głosowana. Na takie rzeczy może mogą sobie pozwolić Szwajcarzy – gdzie mają w zarządzaniu pieniądze wszystkich złodziei świata, ale na pewno nie Polska.
   Czy w przypadku popełnienia błędu decyzyjnego społeczeństwa odpowiedzą wszyscy? ,…., odpowiem za panią – NIE !!!!
   Odpowiedzą niewinni.

   Demokracja jest NAJGORSZYM z możliwych ustrojów, nawet feudalizm chociaż również był patologią był o wiele lepszy. Opiszę demokrację jak Platon – demokracja to rządy motłochu, który zawsze wybiera swojego demagoga, a który dla swoich prywatnych celów stworzy tyranię jako najgorszy dla egzystencji ludzi ustrój.

   Demokracja przyczynia się bezpośrednio do wywoływania konfliktów i wojen, które w skutkach są najkrwawszymi. (rewolucja francuska, październikowa i kilka innych zorganizowanych w Afryce) Wszyscy tyrani świata – bez wyjątku! właśnie takimi populistycznymi hasełkami ,…, oddajmy ludziom władzę!!! , bo oni wiedzą jak rządzić …… g..o prawda!!! jak mówił śp. ks. Tischner
   Zachęcam panią do przeczytania Platona – co on myślał nt. demokracji ,…, może pani zrozumie problem – dam pani kilka jego cytatów:

   Księga VII: A jeżeli się do rządów zabiorą ludzie ubodzy i jeśli łaknący dóbr osobistych dorwą się do dobra publicznego, aby je rozdrapywać dla siebie, wtedy nie ma sposobu. Zaczną się walki o władzę i taka wojna domowa wewnątrz państwa zgubi i samych walczących i zgubi resztę państwa.

   Księga VIII: Demokracja nastaje, kiedy ubodzy zwyciężą i jednych bogaczów pozabijają, drugich wygnają z kraju, a pozostałych dopuszczą na równych prawach do udziału w ustroju i w rządach. (…) Państwo takie wcale nie troszczy się o to, od jakich zajęć przechodzi ktoś do spraw państwa i zaczyna się zajmować polityką, ono szanuje każdego, byleby oświadczył, że kocha lud.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.