Eksmisja plus czyli najnowsza ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości

W tym gorącym politycznie czasie wielu osobom umknęły prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W czasie gdy społeczeństwo pali znicze pod pałacem niczym na święto zmarłych, uchwalane są poprawki w senacie, które wprowadzą nowe zasady gry na rynku komercyjnym i w ramach programu Mieszkanie Plus. Dzięki “Dobrej Zmianie” już wkrótce na tych dwóch rynkach nieruchomości będzie dozwolona eksmisja na bruk bez wyroku sądowego. Więcej o planowanych eksmisjach bez prawa do lokalu socjalnego, niezależnie od sytuacji materialnej przeczytasz w niniejszym artykule!

Najem instytucjonalny

Teraz gdy wielu posłów Sejmu jest nieobecnych na głosowaniu a uwaga społeczeństwa została odwrócona w inny kierunek rząd po raz kolejny stara się zmienić Ustawę o Ochronie Praw Lokatorów, wykorzystując do tego inne ustawy, tak aby ułatwić właścicielom bezpośrednie eksmisje na bruk. Jak donosi Komitet Obrony Praw Lokatorów (źródło) ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości nie została poddana żadnym konsultacjom społecznym. Dopiero po tzw. pierwszym czytaniu na światło dzienne wyszedł fakt, że rząd chce wprowadzić nowe pojęcie jakim jest “Najem Instytucjonalny”. Pojęcie ma zostać wpisane w ustawie o Ochronie Praw Lokatorów, a więc będzie dotyczyć całego rynku komercyjnego w Polsce. Dotyczyć będzie ono każdej osoby zarówno fizycznej jak i prawnej, która będzie prowadzić działalność opartą na wynajmowaniu mieszkań. Zgodnie z nowym pojęciem właściciel nie będzie potrzebował wyroku sądu a lokator zostanie pozbawiony możliwości obrony przed niewłaściwą eksmisją. Ciekawostką jest również możliwość potrącenia kosztów eksmisji z kaucji najemcy. Jednym z bardziej bulwersujących faktów, który podkreśla Komitet Obrony Praw Lokatorów, to konieczność najemców do składania notarialnych oświadczeń, że w razie swojej eksmisji nie przysługuje im prawo do lokalu socjalnego. Spowoduje to zwłaszcza w dużych miastach falę wyrzuceń na przysłowiową ulicę mieszkańców, posiadających najem w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w tzw. kamienicach.

Mieszkanie Plus

Projekt Mieszkanie Plus jest szlachetną inicjatywą, jednakże jak wiemy diabeł tkwi w szczegółach… Jak wiadomo formy wypowiedzenia na rynku komercyjnym bywają różne, w przypadku niniejszego projektu zostały one co prawda opracowane. Jednakże nie na tyle precyzyjnie jak powinny. Wśród często powtarzanych zastrzeżeń wśród ekspertów możemy zauważyć obawę, że wprowadzenie projektu spowoduje stopniowe uszczuplanie mieszkalnictwa socjalnego i komunalnego. A więc wprowadzenie ewentualnej możliwości usuwania niektórych praw lokatorów obowiązujących obecnie w naszym państwie.

Wasze ulice, nasze kamienice

Projekt Mieszkanie Plus mimo wspaniałych motywów ma szansę stać się gwoździem do trumny dla niektórych grup społecznych. Duże obawy wobec nowelizowanej obecnie ustawy dotyczą aspektu stworzenia rynku komercyjnego opartego na Najmie Instytucjonalnym. W którym siłą będą uczestniczyć wszyscy Ci którzy będą za “bogaci” na mieszkanie komunalne, będąc pozbawionym praw lokatorskich jak obecnie. Może spowodować to masowe wypychanie lokatorów w dogodnych lokalizacjach dla zysku deweloperów. Czy powyższe zmiany skażą niektóre grupy społeczne na bezdomność? Cóż czas pokaże… Niestety w całej tej sytuacji najsmutniejszy jest brak zainteresowania społecznego wprowadzanymi zmianami. Tak często ostatnio słyszymy o walce o demokracje, prawa człowieka ect. Szkoda tylko że my jako Polacy nie potrafimy zadbać o własny interes. Jakim jest godna praca i dach nad głową… Wszakże “Polak mądry po szkodzie”…

3 thoughts on “Eksmisja plus czyli najnowsza ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości

 • 8 sierpnia 2017 at 15:01
  Permalink

  Polak madry po szkodzie ? Nie , Polak glupi i przed szkoda i po szkodzie . Tyle lat pod roznymi okupacjami , a Polak oprocz kombinowania i oszukiwania niczego innego sie nie nauczyl , czego dowodem jest obecny rzad . Obecny rzad wraca do kapitalizmu z lat przedwojennych , skoca caly narod , pozbawia nas obrony przed atakami z zewnatrz , wraca do idei bojowek z NSDAP ( obecne ONR i Mlodziez Wszechpolska) , dba tylko o siebie i swoich poplecznikow . Takiego kumoterstwa nie bylo nawet za rzadow PZPR .

  Reply
  • 8 sierpnia 2017 at 15:17
   Permalink

   Proszę panią – to co teraz mamy jest taki “dwużydzian” Polaka, bo na każdą jedną jednostkę Polaka, przychodzą dwie tego drugiego. A najlepszy wierszyk opisujący Polaków to jest Jan Brzechwa “żaby, ryby i raki”
   Konsekwencją tych rządów Jednak jest to, że przestaliśmy sobie w ogóle ufać, co gorsza jeden drugiego chce wyeliminować. Może i Komuna upadła, ale stan umysłu został dość dobrze zakorzeniony i prawdopodobnie jeszcze kilka pokoleń będzie istnieć. Dopóki w miarę młodzi ludzie nie wykopią te starego i przegniłego do szpiku kości dziadostwa, to nic się w tym naszym kraju nie zmieni.
   Teraz nastąpiło przejęcie władzy przez dzieci tych starych komuchów i nie wiadomo co jest gorsze? Czyli odcięliśmy jedną głowę, a wyrosły w tym samym miejscu trzy. Zapraszamy takie niemoherowe kobitki do nas – do bastionu 🙂

   Reply
  • 9 sierpnia 2017 at 22:48
   Permalink

   “Obecny rzad wraca do kapitalizmu z lat przedwojennych”
   Okres przed wojenny nie miał nic wspólnego z kapitalizmem. Podobnie jak wtedy tak i teraz jest “kapitalizm kompradorski”, czyli system który tylko w nazwie go ma. Ciekawy artykuł w tym temacie http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=2584

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.