Czy Polacy powinni mieć ułatwiony dostęp do broni?

Czy Polacy powinni mieć ułatwiony dostęp do broni?

Oczywiście można odpowiedzieć krótko, TAK! Ale wówczas nasz adwersarz zapyta z pewnością, DLACZEGO?
A może nie zapyta?
Moim zdaniem, ZAPYTA.
Nie ukrywam, że jestem za rozszerzeniem prawa dostępu do broni palnej przez naszych obywateli i dlatego w kilku zdaniach chciałbym uzasadnić właśnie DLACZEGO, bez wdawania się w szczegóły techniczne czy też prawne.

Statystyka demilitaryzacji Polski

Na początek kilka liczb. Polska jest jednym z najbardziej zdemilitaryzowanych krajów w Europie. Statystycznie w rękach prywatnych mamy ok. 1,3 sztuki broni na 100 mieszkańców.

Jak to wygląda u naszych najbliższych sąsiadów?

NIEMCY – 30,3
CZECHY – 16,3
SŁOWACJA – 8,3
Ukraina – 6,6
Białoruś – 7,3

Rekordziści w Europie to: Szwajcaria i Finlandia ponad 45. Następni to Francja, Austria, Norwegia i Szwecja, ponad 31. W USA w rękach prywatnych jest ponad 300 mln sztuk broni co daje współczynnik ponad 90 sztuk na 100 mieszkańców!
W krajach europejskich w ostatnich dniach zanotowano wzrost sprzedaży broni na rynku cywilnym. Powody są dwa. Pierwszy to gwałtowny spadek poczucia bezpieczeństwa spowodowany zarówno zamachami terrorystycznymi jak i falą imigracji. Drugi to niestety, nieracjonalne i oderwane od rzeczywistości pomysły Komisji Europejskiej i przy współudziale naszej rodaczki Pani Bieńkowskiej która to chce zaostrzenia prawa w dostępie do legalnej broni przez obywateli EU. Sprawa jest o tyle poważna, że wprowadzenie w proponowanym zakresie zmian do dyrektywy KE nr 447, spowodowało by praktycznie zniszczenie wielu dziedzin aktywności ludzkiej mającej związek z bronią palną. Poczynając na degradacji wielu sportowych konkurencji strzeleckich a na kolekcjonerach kończąc. Postawa Komisji Europejskiej wyrażona przez Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego i Usług p. Elżbietę Bieńkowską jest o tyle zastanawiająca gdyż powinna stwarzać regulacje do rozwoju gospodarki i usług a nie jej degradacji. Samo uzasadnienie związane z bezpieczeństwem obywateli EU oraz przeciwdziałaniu zamachom terrorystycznym jest swoistym kuriozum. Dla przykładu w tym samym czasie i z tych samych powodów Rosja, wprowadza ułatwienia w dostępie do broni swoim obywatelom.

Kto tu naprawdę rządzi?

Zastanawiające jest natomiast źródło proponowanych poprawek. W polskim środowisku strzeleckim krąży opinia, że autorzy pochodzą z nad Wisły a dokładnie ze stolicy i z okolic ulicy … Puławskiej. Czy to prawda? Nie wiem ale ilość zbiegów okoliczności w powyższym temacie jest zdumiewająca, a wiele pilnych obserwatorów dałoby się przekonać, że tak nie jest. W takich państwach jak Czechy czy Niemcy istotnym elementem wpływów budżetowych jest właśnie gałąź gospodarki oparta na przemyśle zbrojeniowym oraz usługach z nim związanych. Komisja Europejska zamiast dbać o ich rozwój podejmuje działania które mogą skończyć się dla nich katastrofalnie.

Dlaczego w naszym kraju jest tak jak jest?

Pierwszy i główny powód to … cyt. „KOMUNA” rozumiana jako stan umysłu, świadomości czy mentalności. To swoiste zaprogramowanie umysłu (tu urzędnika), że każdą sferę życia obywatela możemy „regulować” centralnie, oczywiście dla dobra wspomnianego już obywatela. Wybrańcy narodu skażeni „komuną” tworzą z kolei przepisy prawa nie posiadając czasami elementarnej wiedzy o przedmiocie regulacji.

Społeczeństwo skażone wirusem głupoty

Jeżeli nawet stworzymy dobre rozwiązania prawne, to ze zwykłą złośliwością urzędniczą (mentalnością) nie wygramy. Niestety pomimo, że wydaje się, że obecna Ustawa o Broni i amunicji z 1999 roku nie jest najgorsza, to blokada na poziomie organów wydających pozwolenia jest ogromna. Pozostała nadal uznaniowość organu wydającego, co w skrócie wygląda tak, że jak urzędnik chce to wyda a jak nie chce i się uprze to nie wyda a petent będzie się „bujał” przez rok z odwołaniami. Wspomniana ustawa jest już trochę archaiczna i połatana jak przysłowiowe stare gacie. Jednak przy odrobinie dobrej woli urzędników w niebieskich mundurach byłaby do przełknięcia ale niestety tej dobrej woli brakuje. Każda Komenda Wojewódzka Policji wypracowała sobie swój własny sposób podejścia do tej kwestii. Są miejsca gdzie „da się żyć” ale są i takie, że w normalnym kraju postępowania administracyjne kończyły by się pozwami i zwolnieniami urzędników w rażący sposób przekraczających swoje kompetencje i uprawnienia. Takiemu podejściu przytakują niestety niektórzy politycy emanujący wszechwiedzą oraz darem przepowiadania przyszłości. Nie są do końca wyjaśnione ich nadprzyrodzone zdolności ale pomimo ich omylność potwierdzonej zaistniałymi faktami, niebieski ekran gości ich nazbyt często.
W tym momencie pojawiają się media. Niestety tylko kilku dziennikarzy wie o czym się mówi, cała reszta powiela brednie i utrwala mity dotyczące posiadania broni palnej przez obywateli.
Dla przykładu podam kilka uniwersalnych „dyżurnych” tytułów haseł mających dobrą „chwytalność”:

„Czy jesteś za powszechnym dostępem do broni” – Tu wyjaśnienie. Gdyby zadać przypadkowej osobie takie pytanie to w 99% mamy odpowiedź – NIE!

Dlatego, że dla statystycznego Kowalskiego słowo POWSZECHNY jest równy określeniu NICZYM NIE OGRANICZONY. Jest to pewnego rodzaju manipulacja bowiem stawiając pytanie inaczej „CZY JESTEŚ ZA LIBERALIZACJĄ PRAWA W ZAKRESIE DOSTĘPU DO BRONI PRZEZ OBYWATELI”. Wyniki udzielanych odpowiedzi będą zupełnie inne.
Dla uzupełnienia, chciałbym podkreślić, że nie są mi znane żadne projekty prawne mówiące o nieograniczonym dostępie do broni palnej przez polskich obywateli.
Inne przykłady:
„Postrzelił z broni pneumatycznej” lub też jeszcze ciekawszy „W mieście x grasuje „sniper” strzelający z broni pneumatycznej do samochodów” – Definicji „SNIPERA” podawał nie będę ale zapewniam, że określenie to nie dotyczy osób nieodpowiedzialnych, popełniających czyny wandalizmu przy pomocy zabawek na sprężone powietrze. Natomiast określenie „broń pneumatyczna” zawarta jest w ustawie o BiA mówi jasno, jakimi to cechami musi charakteryzować się przysłowiowa wiatrówka aby można było mówić, że jest ona bronią pneumatyczną. (wymóg 17J energii posiadanej przez wystrzelony pocisk). Większość z tych urządzeń to zabawki na sprężone powietrze lub inny gaz i służą w większości przypadków do rekreacyjnego strzelania do „puszek” czy dziurawienia papieru . Mógłbym nawet powiedzieć, że 99% wiatrówek dostępnych na rynku i nie wymagających pozwolenia nie spełnia kryteriów broni pneumatycznej opisanej w Ustawie o BiA. Te które wypełniają ustawowe parametry broni pneumatycznej wymagają rejestracji i stosownego pozwolenia. Żaden szanujący się sprzedawca nie zaryzykuje utraty koncesji aby sprzedać taki sprzęt bez wymaganego zezwolenia.

Postrzeganie społeczne broni

Problem postrzegania broni palnej w społeczeństwie jest więc wielokierunkowy i raczej (nienawidzę tego określenia) KULTUROWY. Jeżeli spojrzymy na naszą historię, to tak naprawdę wolnym krajem jesteśmy od kilkudziesięciu lat. Zabory i walki o niepodległość, a w wieku XX i II wojna światowa powodowały, że broni w naszym kraju zawsze brakowało i znajdowała się w głębokim podziemiu, ponieważ służyła do walki z okupantem. W okresie po wojennym broń była przypisana albo do instytucji takich jak wojsko i milicja albo do aparatczyków partyjnych skupionych w zdecydowanej większości wokół Polskiego Związku Łowieckiego. Kluby sportowe czy też takie organizacje jak Liga Obrony Kraju (kiedyś) posiadały subwencje budżetowe a co za tym idzie własną broń i własne magazyny. Wszyscy pozostali to świat przestępczy gdzie broń pochodziła głównie z kradzieży lub (rzadziej) z przemytu.

Ekonomia vs. Kultura

Gwałtowne przemiany gospodarcze w naszym kraju spowodowały, że wszystkie organizacje kształtujące tzw. KULTURĘ POSIADANIA BRONI, zderzyły się z brutalną ekonomią. Przysłowiowy kran z dotacjami budżetowymi został zakręcony, a organizacje musiały rozpocząć pozyskiwanie środków finansowych z innych źródeł. Wiele klubów zostało rozwiązanych i zamkniętych.
Życie jednak nie znosi próżni. Dynamiczny rozwój gospodarki, wzrost poziomu życia naszych obywateli powoduje, że chcemy się rozwijać i realizować nasze pasje życiowe we wszelkich jego aspektach. Jednym z tych kierunków jest (ogólnie) zamiłowanie Polaków do broni palnej. Czy droga wiedzie przez PZŁ czy też przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego, nie ma większego znaczenia a pomimo roztaczania czarnych wizji przez hoplofobów (definicja osób przejawiających lek przed bronią) kilkakrotnie zmieniano Ustawę o BiA „luzując” i umożliwiając Polakom coraz większą swobodę w dostępie do broni.
Ponure wizje dotyczące wprowadzenia do obrotu bez rejestracji wiatrówek z gładką lufą obarczone były wieloma dyskusjami, jak to nasi rodacy zaczną masowo się „zbroić” i wybijać sobie oczy przy pomocy śrutu miotanego przez te urządzenia. I co się stało? NIC!

Scenariusz wiatrówki

Podobny „czarny scenariusz” miał się sprawdzić przy zmianie ustawy umożliwiającej i wprowadzającej do obrotu wiatrówki z przewodami luf gwintowanymi oraz możliwość posiadania broni palnej czarno prochowej i jej replik bez pozwolenia. Miała nastąpić totalna katastrofa a nasze ulice miały spłynąć krwią niewinnych. Porachunki międzysąsiedzkie i napady na banki miały być realizowane przy pomocy muszkietu ładowanego odprzodowo lub słynnego Colta Walkera . Cóż, jak na złość i tym razem NIC takiego się nie wydarzyło. Poza drobnymi incydentami demonizującymi wiatrówki, wzrostu przestępczości z wykorzystaniem tego typu urządzeń nie odnotowano.

Projekt PiS – ….zobaczymy za dwa lata jak będą wycofywać się rakiem

Ostatnim ciekawym tematem dotyczącym posiadania broni było odrzucenie przez PiS nowelizacji Ustawy Prawo Łowieckie. Notabene projekt ten przygotowywali m.in. posłowie PiS. Głównym zarzutem było wprowadzenie możliwości posiadania broni krótkiej przez myśliwych. ZGROZA! Trup się będzie słał gęsto a armia ponad 100 tysięcy przekształcać się miała w miejscowe bojówki!
Jednak oportunistom i bajkopisarzom należy się wyjaśnienie, że brać łowiecka parę lat temu (przez krótki okres czasu) miała możliwość zakupu i rejestracji broni krótkiej do celów łowieckich i każdy kto mógł kupował pistolet lub rewolwer bo dni tego dobrodziejstwa były z góry policzone. Tak też się stało. W tym okresie ze sklepów zniknęła praktycznie cała broń krótka, a importerzy nie wyrabiali się w zamówieniach. Reasumując. Myśliwi mają już broń krótką! Z perspektywy kilku lat patrząc, nie wiele się zmieniło żeby nie powiedzieć ponownie NIC! Gwałtowny wzrost ilości broni krótkiej w rękach przeciętnego „gajowego” nie przyniósł niczego innego oprócz podniesienia wskaźnika obrotu gospodarczego po przez wpływy z tytułu podatku VAT do budżetu państwa. Nie wzrosła także ilość wypadków czy też wykorzystania broni niezgodnie z prawem (czy z przeznaczeniem).
Wniosek końcowy.

Armagedon lansowany przez oszołomów

Lansowane przez oszołomów tezy dotyczące armagedonu powiązanego ze złagodzeniem (znormalizowaniem) przepisów dotyczących dostępu do broni przez Polaków nie wytrzymują konfrontacji z logiką opartą o badania naukowe czy też ze zdrowym rozsądkiem. Opinie wielu specjalistów jako nieobiektywne nie są brane pod uwagę chyba, że służą doraźnym celom politycznym wpisującego się retorykę opowieści straszenia opinii publicznej bajkami z poziomu mitycznej „czarnej wołgi porywającej dzieci”. W tym przypadku cyt. „skoro będą mieli pistolety i karabiny to przyjdą i nas zastrzelą”.
Inny trend to nadawanie przedmiotom martwym niebywałych cech nadprzyrodzonych np. w stylu cyt. „raz do roku broń sama strzela”!? Nie mam pojęcia jakie są merytoryczne podstawy w lansowaniu takich tez, ale są one oderwane od świata realnego. Wiem, że to tylko powiedzenie ale głupie. Powiem złośliwie. Posiadam kilkadziesiąt sztuk broni i nic mi raz do roku samo nie strzela!

Czy zły jest spadek przestępczości?

A teraz teza potwierdzająca zasadność posiadania broni przez obywateli. „Wzrost legalnie posiadanej broni przez obywateli powoduje spadek przestępczości”. Dowodzą tego dane statystyczne z państw o największym nasyceniu bronią w rękach prywatnych. Ostatnie wydarzenia z Francji oraz inne incydenty wskazują, że tego typu akty dokonywane były nie przy użyciu broni legalnie posiadanej ale takiej która znajduje się na czarnym rynku. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że strzelaniny (masowe egzekucje) były zawsze dokonywane na obiekty które nie posiadały uzbrojonej ochrony lub też prawdopodobieństwo posiadania przez przypadkowe osoby broni wynosiło praktycznie ZERO!!! Mówimy tu o kościołach, klubach muzycznych, szkołach, centrach handlowych etc. Potencjalny zamachowiec chce osiągnąć jak największy efekt zanim dojdzie do konfrontacji ze służbami bezpieczeństwa. Nie wybierze jednostki wojskowej czy też posterunku policji tylko szkołę, kino itd. Jeżeli mamy się z tym problemem uporać to na pewno nie będzie dobrym pomysłem rozbrajanie praworządnych obywateli! Jedynym rozwiązaniem jest tylko i wyłącznie eliminacja czarnego rynku oraz sprawnie działający system bezpieczeństwa państwa.

Konkluzja

W mojej skromnej opinii, jako Polacy, zasłużyliśmy na to aby doczekać się rozwiązań prawnych które pozwolą nam realizować zarówno swoje pasje życiowe jak również dbać o własne bezpieczeństwo. Pod tym względem nie zgadzam się na sprowadzanie nas jako narodu do rangi „mniej odpowiedzialnych” czy też „nie posiadających, jakiejś tam, kultury” w odniesieniu do innych krajów europejskich. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że aby dorównać do średniej europejskiej musielibyśmy w krótkim okresie czasu zwiększyć ilość posiadanej broni przynajmniej DZIESIĘCIOKROTNIE!!! Nie chodzi bynajmniej o uporczywe dążenie do osiągnięcia średniej statystycznej, ale o nie dyskryminowanie się wzajemne i traktowanie obywateli (elektoratu) poważnie, a nie tylko przed wyborami.
Zapewne wiele czasu jeszcze upłynie na obalaniu mitów i przesądów dotyczących broni palnej ale oprócz jednoznacznych zmian w przepisach prawnych konieczna jest zmiana naszej mentalności.
Czy po liberalizacji prawa Polacy masowo będą wykupywać broń?   Nie sądzę.

Zbigniew  Świerczek

Komuniści zawsze bali się Polaków. Dlatego bez względu na nazwę partii rządzącej w Polsce (lewicowej, prawicowej liberalnej  czy chrześcijańskiej) zawsze będą oni blokować dostęp do broni, bo są ich potomkami – potomkami tchórzy i szmalcowników.  A ten tekst był publikowany 26 stycznie 2016 roku ….. specjalnie go publikujemy prawie po dwóch latach, aby uzmysłowić Wam, że Ci co otrzymali od nas władzę zapewniając że wdrożą te rozwiązania, ponownie wycofują się rakiem. To się nazywa marketing polityczny – najlepszy dla podatnych na populistyczne hasła.
Grzegorz Czuryło   

18 myśli na temat “Czy Polacy powinni mieć ułatwiony dostęp do broni?

 • 29 października 2019 o 22:01
  Permalink

  Witam mam pytanie to dlaczego kraje takie Jak naprzyklad stany chca zaostrzenia jezeli chodzi o posiadanie broni albo co sie dzieje w brazyli

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2018 o 22:07
  Permalink

  Broń zabija a długopisy robią błędy ortograficzne .
  Taka logika …

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 17:21
  Permalink

  Kilka uwag do artykułu: dobrze napisany, uwzgledniający kilka płaszczyzn problemu. Z tym, że broń pneumatyczna do 17 Juli nie wymaga pozwolenia natomiast wymaga rejestracji.

  Należałoby zadać sobie kilka pytań np. co by było gdyby Polacy mieszkający na Wołyniu mieli w domach broń i amunicję – czy wtedy byłby możliwy taki pogrom?

  Następne pytanie: czy kobieta, która posiada w torebce pistolet ma szansę się obronić przed napastnikami? Oczywiście, że tak – jej szanse sie wyrównują, wobec agresywnych gwałcicieli.
  Czy takie narzędzie jak ołówek może zabić skutecznie człowieka? Jeśli tak, to dlaczego władza nie wprowadza zakzau produkcji i sprzedaży ołówków?
  Czy człowiek skacząc z 2go lub 3go piętra budynku może sie zabić? Oczywiście że tak! Więc dlaczego władza nie zakazuje budowania budynków piętrowych?

  Są to z pozoru dość naiwne pytania ale zadane po to, aby pobudzić Waszą wyobraźnię. Tak naprawdę nie chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo ale o bezpieczeństwo WŁADZY, która kradnie, manipulują, źle rządzi, pozbawia ludzi wolności i ….. każda taka władza nie będzie zainteresowana tym, aby społeczeństwo, którym kieruje było uzbrojone. Każda władza używa PRETEKSTU, aby coś zyskaĆ, coś utrzymać w mocy, do czegoś nie dopuścić i jak najdłużej bezkarnie utrzymać swoją władzę nad ludżmi.

  Jak najbardziej ludzie powinni mieć łatwiejszy dostęp do broni niż jest teraz, chciaż już teraz państwo polskie zrobiło jakiś postęp.

  Nadal tkwi w naszej świadomości obawa rodem z PRLu i rządów bolszewików, że broń jest niebezpieczna i służy do zabijania. Jeśli więc ludzie dostaną do ręki broń, pewnie się pozabijają, bo każdy rości sobie jakieś pretensje do kogoś …… Ten schematyczny dogmat ma właśnie podtrzymać w świadomości społeczeństwa takie poglądy.
  Broń, jak sama nazwa wskazuje służy do bronienia się, do obrony miru domowego, do obrony innych zagrożonych przemocą i gwałtem.
  A co do badań psychologicznych – uważam, że są teraz za drogie a ludzie, którzy to wykonują trzepia na tym niezłą kasę.
  Pytanie: czy Ja, Polak mam światu i wszystkim udowadniać, że nie jestem kretynem, że nie jestem styknięty więc musze robić badania? Widać, rządy wszystkich państw teraz tak nas traktują a my się z tym zgadzamy.
  Wszędzie tam, gdzie istnieje zakaz, robi sie szara strefa, ceny szybują niewyobrażalnie w górę a za wszystko płacimy MY. Zbóje nie mają pozwolenia na broń ale broń jednak mają, więc jak się przed nimi obronić?
  Kiedy przyjdą do domu uzbrojeni rabusie a rodzina jest bezbronna, to nim przyjedzie policja lub ktokolwiek z pomocą- już ich życie przestaje pulsować lub stracą to, co do tej pory zdobyli ciężką pracą.
  a podobno władzy tak bardzo zależy na Naszym i Waszym bezpieczeństwie.
  Powinno być tak: ten, kto udowodni, że jest chory psychicznie, traci prawo do posiadania bronii …. a nie odwrotnie!

  Piętno komuny tkwi w nas głęboko i nie widać nadzieji na normalność. Jeśli więc z obserwacji wynika, że większość ludzi jest głupia i psychicznie chora, to należy sie przyjrzeć jaka jest tego przyczyna……. bo być może jedzenie, które kupujemy w marketach, a nad którym nie mamy kontroli, wywołuje u nas takie stany rozchwiania emocjanolnego, że należy nas pilnowac przed tym, abyśmy sami sobie krzywdy nie zrobili ……

  Odpowiedz
 • 26 października 2017 o 10:34
  Permalink

  Posiadanie broni jak najbardziej tak! Ale w związku z brakiem “kultury posiadania broni” istotnym czynnikiem powinien być test psychologiczny dla aplikanta. Krótko mówiąc prosta ścieżka: zaświadczenie o niekaralności -> wizyta u psychologa (aby uniknąć rozdawania broni niezrównoważonym) -> wizyta z podaniem i zaświadczeniem psychologa na komisariacie. W kwestii psychologa mam na myśli szybkie powierzchowne sprawdzenie osoby tak aby z jednej strony ścieżka uzyskania dostępu do broni trwała maks. tydzień ale z drugiej strony minimalizowała w miarę możliwości dostęp do niej osobom niepoczytalnym.
  Takie krótkie badanie podczas jednej wizyty byłoby konieczne żeby z Polski nie zrobić dzikiego zachodu, gdzie problemy są załatwiane “pukawkami”. Może to wydaje się śmieszne ale jest niezbędne jeśli większość osób nie rozumie że broń to ODPOWIEDZIALNOŚĆ a nie zabawka do załatwiania swoich racji.

  Odpowiedz
  • 27 października 2017 o 12:22
   Permalink

   Nie da się wypracować kultury jedzenia nożem i widelcem bez posługiwania się nożem i widelcem. A badania psychologiczne są przeciwskuteczne (to fakt płynący z krajów europejskich, gdzie nie ma konieczności poddawania się badaniom psychologicznym przy składaniu wniosku i pozwolenie na broń) – wydłużają procedurę administracyjną i podnoszą barierę ekonomiczną oraz tworzą żerowsko dla grup interesu.

   Odpowiedz
   • 27 października 2017 o 14:58
    Permalink

    Proszę pana – badania psychologiczne są niestety konieczne, bo eliminują w pierwszej fazie, całą sferę ludzi niezrównoważonych emocjonalnie …. i mamy tutaj gości o wysokim współczynniku neurotyczności – czyli słabych psychicznie. Tylko podpracowałbym nad szybkością i jakością tychże badań.
    A wydłużonym czasem procedury – za bardzo bym się nie przejmował, bo świadczyć to tylko będzie o determinacji danego człowieka do uzyskania pozwolenia i kupienia sobie broni.
    Znając trochę życie, to wiem że jeżeli coś się otrzymuje zbyt szybko i zbyt łatwo – to później tego się nie docenia. Dlatego Polacy powinni mieć możliwość posiadania broni, ale ten obszar musi być dość mądrze przemyślany.
    Czy jesteśmy zabójcami?
    Oczywiście że nie. Zdolność zabicia drugiego człowieka w społeczeństwach cywilizowanych posiada ok 2% społeczeństwa – tak więc nie jest to jakiś przerażający wynik. Dlatego warto robić badania osobowości, połączone z badaniami profili społecznościowych, bo prawie każdy je ma … i tutaj widać nawet bez badań kto jest wariatem 🙂

    Odpowiedz
   • 27 października 2017 o 15:19
    Permalink

    Banderas pozwolenia na broń bez PODSTAWOWEJ analizy psychologicznej są chybionym pomysłem. Broń tak ale dla ludzi którzy potrafią się z nią obchodzić. Tak jak z samochodem, najpierw trzeba zdać egzamin aby jeździć, tak i podobnie powinno być z bronią. Bo idąc Pana tokiem myślenia dojdziemy jeszcze do zakupów online broni przez allegro na samo okazanie dowodu kurierowi a to są nie dobre pomysły.

    Taki test psychologiczny jest potrzebny, żeby odsiać ludzi nieodpowiedzialnych i sytuacji, że zamiast do obrony będzie służyć do szpanu przez różnych “Januszy” strzelectwa, latających z gnatem za pazuchą po mieście… Bo rozdawnictwo broni wszystkim pełnoletnim obywatelom doprowadzi właśnie do takiego weekendowego “rodeo”, że znajdą się potem ludzie, którzy pod wpływem emocji lub/i alkoholu będą wymierzać swoją sprawiedliwość czy popisywać się bronią wśród kolegów.
    I nie jest to kwestia braku zaufania ale tak samo jak nie powinno się sprzedawać alkoholu nietrzeźwym, tak samo więc broni nie powinni mieć Ci, którzy nie wiedzą do czego ona powinna służyć.

    Odpowiedz
 • 26 października 2017 o 07:11
  Permalink

  Rządzący się nas boją i dlatego nie chcą nam dać broni. Jesli Polacy dostaliby broń do ręki to plan Nowego Porzadku Świata wspomaganego przez obecne polskie władze nie doszedł by do realizacji….

  Odpowiedz
 • 1 kwietnia 2017 o 12:28
  Permalink

  …czegoś się boją nasi rządzący skoro nie możemy mieć broni do samoobrony…wiadomo że będzie mniejszość , która stanie się mordercami ale nożem też można zarżnąć jak araby na zachodzie…jak mam się bronić przed takim skur…elem ??? chcą chyba zmuszać ludzi aby dali zarobić mafii …

  Odpowiedz
  • 6 kwietnia 2017 o 12:23
   Permalink

   Komuniści zawsze bali się ludzi, dlatego zawsze zabierano im wszystkie przywileje oraz możliwość obrony.

   Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2016 o 07:44
  Permalink

  Problemem jest to,że każda powtarzam każda władza nie będzie szczęśliwa wiedząc ,że naród jest uzbrojony po zęby…

  Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2016 o 08:46
   Permalink

   To nie chodzi o obawa naszej władzy. W tym przypadku bardziej chodzi o obawy naszego potencjalnego przeciwnika. No chyba że nasza władza pracuje dla naszego przeciwnika i dlatego celowo obniża naszą zdolność do obrony. Zapraszam do zapoznania się jak chłopom z Kieleckiego pozwolono nosić scyzoryki- krótkie sztylety (oficjalnie) i dlaczego później zabrano im ten przywilej 🙂

   Odpowiedz
 • 26 marca 2016 o 15:10
  Permalink

  Rząd nie pozwoli na posiadanie ogólne broni przez wszystkich. Nie wyobrażam sobie aby ci psychopaci z PO lub KOD-u dostali broń. Przecież oni wszystkich by wystrzelali żeby wrócić znowu do koryta !!

  Odpowiedz
  • 27 marca 2016 o 22:35
   Permalink

   Panie Jerzy, nikt nie mówi aby broń mieli wszyscy – to byłoby skrajną nieodpowiedzialnością. (czy przeczytał Pan uważnie tekst? bo nic takiego nie było tam napisane)
   Na pewno nie zgodzę się z panem że przynależność do partii, czy upodobań politycznych są jedynym warunkiem do wydania/odmówienia do posiadania broni.To co pan napisał jest jakimś skrótem ideologicznym.Wolałbym abyśmy wszyscy normalnie rozmawiali a nie dzielili się na lepszych czy gorszych Polaków.

   Odpowiedz
  • 29 października 2019 o 21:54
   Permalink

   A pis to by nie strzelal w wiekszosci jedni I drudzy said powaleni

   Odpowiedz
 • 8 marca 2016 o 19:53
  Permalink

  Bez możliwości obrony jesteśmy bydłem rzeźnym

  Odpowiedz
  • 8 marca 2016 o 22:19
   Permalink

   Panie Janie, ma pan rację ale jeszcze trzeba co niektórym to wytłumaczyć. Nasz kraj tak się zniewieściał, że tylko potrafimy gotować, śpiewać i tańczyć. Zapomnieliśmy o bezpieczeństwie i nie mówię tu o jakiś szkołach typu gimnazjum, czy liceum mundurowe – bo to następna patologia stworzona przez cwaniaków tylko do wyłudzenia pieniędzy. Wciskają dzieciom że jak pójdą do takich szkół to oficerami zostaną. Mówię tu o normalnej świadomości społeczeństwa o zwracaniu uwagi na anomalie (typu inny) ale to jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie. Teraz walczymy z naszą nieświadomością.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.