Czy korporacja może nam cokolwiek nakazywać w życiu prywatnym?

O północy Facebook odciął możliwość używania telefonu komórkowego do wysyłania wiadomości.

Brzmi straszliwie?

Pewnie tak – i taki miało to cel – zaciekawić. A teraz wyjaśniam, o co chodzi tak naprawdę.

Masz telefon komórkowy z Androidem? Masz konto na Facebooku? Zdarzyło Ci się kiedykolwiek rozmawiać z kimś na FB poprzez system komunikatora? Jeśli nie – nie czytaj dalej.

biometrics-154660_1280

Lecz jeśli tak, to zapewne już wiesz, że jeśli używasz dedykowanej aplikacji Facebook dla Androida, pozwalasz jej (a dalej korporacji): czytać Twoje SMS’y, znać nr telefonów wszystkich Twoich znajomych, znać Twój pełny billing połączeń. No, oczywiście 99% twierdzi, że to nic strasznego – zatem proszę, dajcie mi nr telefonów do wszystkich Waszych znajomych – proszę na maila: kstel@bastiondialogu.pl (w formacie vCard).

Wiesz także, że aplikacja ta jest strasznie pamięciożerna oraz bateriożerna – sam się o tym przekonałem, bo ją odinstalowałem i nagle bateria działa 20 godzin dłużej 😉 Tak więc odinstalowałem ją i używam przeglądarki do korzystania z Facebook. Jest lepiej i bezpieczniej.

I tutaj pojawia się problem – korporacja Facebook twierdzi, że będzie mną sterować, to znaczy zmusi mnie do korzystania z tego, z czego ona chce, abym korzystał – z aplikacji Facebook i Messanger. Od północy rozmowy ze znajomymi na Facebook poprzez przeglądarkę na urządzeniu mobilnym nie są możliwe.

Muszę zainstalować Messanger’a – tylko ja nie chcę, a korporacja mnie zmusza do zmiany moich zachowań i już. Coraz częściej okazuje się, że hasło : “Follow US” ma przynajmniej drugie dno. To są fakty, które moim zdaniem zasługują na zastanowienie się, czy świat, którym rządzą korporacje jest naprawdę tym, czego chcemy.

Orwell może być dumny ze swoich przepowiedni – co wy o tym sądzicie?

Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python. Współwłaściciel firmy informatycznej ABIX, dostawcy rozwiązań dla biznesu i edukacji opartych na oprogramowaniu OpenSource. Trener technologii Web 2.0 ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop - remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.