Czy i jak ataki w Brukseli wpłyną na nasze służby – i czy w ogóle powinny?

Wtorek 22 marca – Bruksela. Wybuchy na lotnisku. Panika, tragedie. Współczuję bardzo ofiarom i ich rodzinom. Niech Bóg im dopomoże w tragedii.


Co przynoszą media po tragedii? O czym się mówi? Na co zwraca się uwagę? Ja pragnę zwrócić waszą uwagę na kilka komentarzy, które (co mnie niespecjalnie dziwi) płyną ze strony CIA (tak, tej agencji wywiadu USA). Mianowicie jej były wicedyrektor Michael Morell w komentarzu opublikowanym przez Atlantic Council (waszyngtoński think tank, z którym jest obecnie związany) powiedział, że: “Europejczycy muszą dogłębnie przemyśleć swą postawę: zwiększyć środki ostrożności, wydatki na wywiad oraz używać narzędzi inwigilacji elektronicznej. Fakt, że europejskie służby nie są w stanie wytropić podejrzanych, o których wiedzą, bo po prostu brakuje im środków, jest prawdziwym problemem. To powinno się zmienić.”

biometrics-154660_1280Zastanawiam się, czy aby nie jest tak, że służby specjalne ochoczo wykorzystują takie sytuacje, aby umocnić wszystkich w przekonaniu, że jeśli tylko otrzymają więcej uprawnień w śledzeniu obywateli, to świat stanie się bezpieczniejszy.

Oczywiście sprawców przestępstw należy ścigać. Odpowiednie służby powinny też móc monitorować przestrzeń publiczną w celu zapobiegania różnym incydentom. Tylko, czy w imię “bezpieczeństwa” powinniśmy zgadzać się na to, aby służby mogły monitorować każdy nasz ruch? Nie jestem co do tego tak bardzo przekonany.

A może należałoby postawić bardziej na uświadamianie obywateli w kierunkach możliwych zagrożeń? Może organizować wśród ludzi grupy tzw. “samoobrony”? Może jednak lepiej monitorować napływ ludzi spoza Europy? Może nie starać się “na siłę” integrować ludzi z zupełnie różnych kultur, może warto byłoby przemyśleć, aby mówić wprost: to Wy jesteście gośćmi – wy musicie dostosować się do naszej kultury, jeśli chcecie tu się osiedlić.

Chętnie wysłuchałbym różnych opinii – piszcie w komentarzach, co sądzicie o tych pomysłach.

Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python. Współwłaściciel firmy informatycznej ABIX, dostawcy rozwiązań dla biznesu i edukacji opartych na oprogramowaniu OpenSource. Trener technologii Web 2.0 ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop - remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.