Bieg „żołnierzy wyklętych” czyli chwała .. organizatorom.

     Niedzielny bardzo wczesny poranek, około 6.30. Rzecz się dzieje w Polsce powiatowej na styku z metropolią. Miasto „K”  teren przyległy do szkoły nr 2, parking i duże rondo, skrzyżowanie 5-ciu ulic. Grupa mężczyzn sprawnie, rozstawia barierki metalowe wzdłuż ulic które będą wyłączone z ruchu, następnie rozstawiają namioty. Później ustawią nagłośnienie i podium. Szybko i sprawnie, pod kierownictwem Piotra S.  Na koniec instalują duży baner z napisem META.

W tym czasie, 6 km od tego miejsca inna grupa ludzi instaluje duży baner z napisem START, na początku duktu leśnego. Jest to miasto „W” parking przy cmentarzu, pracują szybko i sprawnie pod kierownictwem Waldemara S. Pomiędzy miejscowościami, dwóch mężczyzn Jarosław D. i Dariusz L. przemierza trasę zgodnie z ustaloną  sprawdzając czy jest prawidłowo oznaczona biało czerwoną taśmą. Nie ma zastrzeżeń, uznanie dla dwóch panów Łukaszów, perfekcyjnie przygotowali trasę biegu.

Godzina 08.00 spotkanie na mecie, namiot organizatorów przyjmuje liczne zgłoszenia do biegu. Słychać dźwięki, muza podnosi patriotyczny nastrój. Pokaźna grupa biegaczy otrzymuje pakiet startowy, koszulkę z napisem czczącym ostatnich partyzantów. W jednym i drugim punkcie wszyscy pracują nikt się nie obija i każdy ma zajęcie. Kilka minut po 8 ej przychodzi potwierdzenie, na mecie będzie minister. Już daje się zauważyć aktywne ruchu coraz liczniejszej policji, później na mecie pojawią się strażacy, Ci państwowi.

Godzina 08.30 ostatnia odprawa, organizatorów.  Spiker zawodów Artur R. przeprowadza ostatnie ustalenia, co do przeprowadzenia „operacji start” a później „operacji wręczenia i uhonorowania”. Od początku do końca, w prowadzeniu imprez w dwóch miejscach, będzie spokojnie i rzeczowo informował.  Ustawianie kolumny. Pierwszy jedzie kład z fotografem, prowadzi bieg, na końcu jedzie kład z ratownikiem Sławomirem P. pomiędzy nimi 100-tu osobowy peleton biegaczy. Strażacy ochotnicy potwierdzają swoją trasę zabezpieczenia biegu, nie dadzą rady jechać bezpośrednio za biegaczami. Impreza odbywa się w lesie, jak kol wiek koniec lutego, to zasady p-poż. bezwzględnie obowiązują. Darek i Jarek zabierają wolontariuszy i rozstawiają po trasie. Niektóre punkty biegu wymagają prócz dobrego oznaczenia dodatkowo osobowego zabezpieczenia, przez wolontariusza. Trasa przebiega przez dwie gminy, większość trasy jest przez las, jednak przecina parę ulic oraz przebiega wzdłuż dwóch innych. Wszystkie miejsca zostają zabezpieczone przez organizatorów.

    Bieg rozpoczyna się 09.00, zwycięzca na mecie 18 minut później. Wynik ekstraklasa, to ponad 6 km, trasą o zmiennej nawierzchni w możliwie różnorodnych warunkach. Czterdzieści minut po zwycięscy, pojawia się na mecie kład z napisem koniec wyścigu. Stu biegaczy zostaje ugoszczonych kawą, herbatą i pożywną grochówką. Na trasie jeszcze trwa uprzątanie.

        Około godziny 10 tej, początek się uroczystość, wręczania nagród. Rej wodzi spiker, oraz zajmujący się oprawą ideową biegu Bogdan G, który też był od początku. Przemawiają minister, senator, burmistrz miasta K i pani burmistrz miasta W. Jest podniośle i sympatycznie. Koniec wręczeni przemawiań i fotografowania. Vipowie udają się na kolejny etap swojego publicznego jestestwa. Koniec oficjalnej części. Organizatorzy jedzą grochówkę, nawzajem uzupełniają się doświadczeniem. Podział numerów startowych na kolory, wysypanie trasy ekologiczną nawierzchnią. Po uściśnięciu dłoni rozjeżdżają się do kolejnej pracy w tym dniu. Od to wszystko. Pewnie bardzo podobnie było w setce innych miejsc naszego Kraju.

Był to jeden z bardzo wielu biegów organizowanych dla uczczenia żołnierzy wyklętych. Czy różnił się od innych ?  tak, był unikatowy !!

Zdecydowanie dłuższy, niż zalecane 1963m, tak by biegaczy mógł odczuć trudy biegu, zarówno aspekt rekreacyjny lub wyczynowy. Trasa piękna, rodzaj nawierzchni dla wymagających, nawiązująca dosłownie do „wilczego tropu” z Herberta. Założenie które przy świeciło organizatorom. Bieg jest uroczystością ale również atrakcją biegową, która ma nie utrudniać życia ludziom mieszkającym przy trasie. Organizowały go różne, nawzajem niezależne i często rywalizujące ze sobą podmioty. Organizatorzy na wiele dni przed biegiem spotykali się, ustalali i dokumentowali oraz wzięli odpowiedzialność prawną. Dokonali należytej staranności w przygotowaniach zgodnie z obowiązujący prawem.

Miał jednak ten bieg “coś” dodatkowego, unikatowego, co nie miały inne podobne biegi, które były organizowane przez jednorodne środowiska polityczne. Każdy z tych który organizował, ma, mówiąc delikatnie, różny stosunek do wielu problemów społecznych i politycznych. Dla jednych jest superbohater o mocy niszczenia komunizmu Lech Wałęsa, dla innych Bolek, co wyprowadził w pole miliony. Jedni z uznaniem patrzą na KODy, inni obserwują skowyt formacji która straciła władzę. Pewnie też różnie patrzą na sprawę „żołnierzy wyklętych”. Nigdy w trakcie spotkań organizacyjnych nie padło nazwisko Jarosław Kaczyński, dla co niektórych to mąż stanu, a dla innych “podły kurdupel” dla pozostałych to polityk mniej lub bardzie sprawny.Wspólnie bez ideologicznego zacięcia i przekonywania się do swoich racji, wykonali sprawnie, to co podjęli się zrobić. Cała para w tłok, nic energii nie poszło w gwizdek.

Czy potrafimy współpracować, nie generując dodatkowych kosztów, bez nachalnego przekrzykiwania politycznego. Tak, gdy potrafimy, bez słów powiedzieć sobie co to jest „racja stanu”. Tu to wielkie pojęcie wpisane było w stosunkowo niewielkie przedsięwzięcie. Zorganizować sprawnie nie generując zbędnych kosztów.Start biegu CcT1VAXWIAAUcAv

Bastion Dialogu

Jesteśmy zwykłymi Polakami, którzy marzą o normalnej Polsce bez pychy, chciwości i manipulantów. Nie jesteśmy krzykaczami, fanatykami, liberałami, lewakami, lemingami, komuchami czy masonerią. Jeżeli powyższe założenia Ci odpowiadają to jest właściwe miejsce dla Ciebie – Zapraszamy ….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.