Afera CA, #deletefacebook, nasza prywatność – jak o nią walczyć i czy to w ogóle możliwe?

Korzystając z internetu zostawiamy po sobie mniej lub bardziej świadomie mnóstwo śladów, które są później wykorzystywane przez hakerów czy marketingowców. Czy jesteśmy na to skazani? Chciałbym pokazać, że nie – możemy samodzielnie starać się walczyć o naszą prywatność, tylko, co ważne –

NASZA PRYWATNOŚĆ – MUSIMY SAMI TEGO CHCIEĆ.

Inaczej nici z naszej prywatności na zawsze. Walki o prywatność w sieci podczas kampanii przeciw ACTA zmobilizowały młodych internautów w całej Polsce. Lecz żadna ustawa nie jest w stanie obnażyć zachowań internautów w sieci tak bardzo, jaki oni sami. Facebook czy Google nie muszą przekazywać reklamodawcom naszych danych osobowych, wystarczy, że powiedzą im jak zachowujemy się w sieci. To wystarczy, by mogli skutecznie na nas wpływać.

Więcej w oryginalnym wpisie, z którego zaczerpnąłem powyższy akapit: http://natemat.pl/48445,prywatnosc-w-sieci-to-mit-google-i-facebook-wiedza-o-tobie-wiecej-niz-myslisz

W ostatnich dniach wiele mówiło się o Cambridge Analityca, a jak pisze Katarzyna Szymielewicz na stronach fundacji Panoptykon:

W aferze Cambridge Analytica Facebook nie był bierną ofiarą. Profile 50 milionów użytkowników, nie “wyciekły” z serwisu, ale zostały przekazane zgodnie z ówcześnie obowiązującymi zasadami działania Facebooka.

Dlatego też ja tworzę dla wszystkich

FREE_Desktop – System dla niezależnych ludzi, ceniących wolność i bezpieczeństwo

Jest dostępny dla każdego za darmo pod adresem

https://free-desktop.pl

To jest system operacyjny, który nie ma wbudowanych żadnych systemów śledzenia, jak np. Windows 10 (patrz artykuł o telemetrii). Posiada domyślnie zainstalowane 2 przeglądarki do Internetu, które dbają o naszą prywatność:

 1. Chromium – “Chromium is an open-source browser project that aims to build a safer, faster, and more stable way for all users to experience the web.”
 2. Mozilla Firefox z dodatkami “anty szpiegującymi”:
  1. uBlock – skuteczne blokowanie reklam
  2. Facebook – tworzy odizolowany kontener w przeglądarce

Tak wygląda Firefox z uruchomioną stroną Facebook:

Oczywiście dla każdego ważnym oprogramowaniem w dzisiejszych czasach jest pakiet biurowy – tutaj pragnę zaproponować coś, co również nie śledzi nas (nie wysyła w świat naszych tekstów), a dodatkowo jest w pełni funkcjonalne:

To Libre Office w najnowszej wersji 6.0

Każdy może sobie pobrać ten pakiet dla Linux, MacOS, MS-Windows.


A jeśli zupełnie nie wiecie, jak się do tego wszystkie zabrać, mogę pomóc – mam sklep, w którym możecie zamówić sobie Pendrive gotowy z przygotowanym systemem w najnowszej wersji.
Tylko uruchomicie sobie komputer, opis dla różnych komputerów znajdziecie pod adresem:
https://wiki.cyfrowaszkola.waw.pl/doku.php/public:fd:start_usb

Dodatkowo, jeśli tylko chcecie zobaczyć na własne oczy, jak to działa, polecam moje samouczki, które prezentują system, na którym codziennie pracuję (i na którym właśnie napisałem i przygotowałem ten artykuł).


Kto jest zainteresowany tematem profilowania, polecam 20 minut filmu:

 

O tematach prywatności pisałem już tutaj, możecie przeczytać artykuł o Ustawie o Policji, również opisywałem ten system i jak ja pracuję codziennie na nim – polecam ten artykuł.


Jeśli dotarliście do tego miejsca i zapoznaliście się z całością – gratuluję, Jesteście na dobrej drodze do uniezależnienia się od korporacji i przejęcia kontroli nad własnymi danymi w sieci.

Adam Jurkiewicz

Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python. Współwłaściciel firmy informatycznej ABIX, dostawcy rozwiązań dla biznesu i edukacji opartych na oprogramowaniu OpenSource. Trener technologii Web 2.0 ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop - remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich.

2 myśli na temat “Afera CA, #deletefacebook, nasza prywatność – jak o nią walczyć i czy to w ogóle możliwe?

 • 15 kwietnia 2018 o 21:24
  Permalink

  “Poza tym prawdą niezaprzeczalną jest, że ludzie uczciwi nie mają nic do ukrycia.”.
  No właśnie, a Pan jest przecież uczciwym człowiekiem. No to na początek niech Pan ściąga gacie i chodzi całkiem goły! Jest już bardzo ciepło. Nie ma Pan nic do ukrycia, to czemu nie. Poza tym proszę podać dokładne dane osobiste. Wiek, stan cywilny, wszelkie dane o potomstwie, gdzie uczęszcza do szkół, wszelkie dane potomstwa dokładne. Numer konta do banku i wszystkie dane kart płatniczych, wszakże nie ma Pan nic do ukrycia. Dokładny adres domu. Stan majątkowy. Wszelkie dane. Jest Pan uczciwy, przypominam. Najlepiej niech Pan od razu poda wszelkie szyfry do kasy pancernej. Gdzie Pan przechowuje pieniądze w gotówce. Najlepiej proszę od razu oddać portfel, po co z tym się męczyć. A czy posiada Pan jakąś broń? Jaką? W razie napadu jak by się Pan próbował bronić? Słabe punkty Pańskiego domu/mieszkania. Podać proszę, lojalnie jako uczciwy obywatel. Jaki typ zamka ma Pan w domu. Czy dom jest jakoś dodatkowo zabezpieczony? Kiedy dom/mieszkanie są puste pozbawione domowników?? Dane o pracy i współpracownikach. Dane o chorobach? Czy już zgłosił się Pan na przymusowe szczepienia staruszków do eutanazji? Nieee!?? Jeśli nie, to podlega Pan karze grzywny, na początek pięćdziesiąt tysięcy złotych. A czy zgłosił Pan zastrzeżenie do banku organów. No bo jeśli nie, no to hm… Jest Pan uczciwy a ludzie potrzebują Pańskich organów, jeśli jest Pan zdrowy i ma odpowiednią grupę krwi. A propos: jaką ma Pan grupę krwi?? Itd. Itp. Jest pan uczciwy, po co Panu tajemnice? Proszę zatem czym prędzej- jako uczciwy obywatel – podać bardzo mądrze wszystkie swoje dane.

  Odpowiedz
 • 15 kwietnia 2018 o 19:24
  Permalink

  Moim zdaniem mówienie o prywatności w dzisiejszych czasach jest utopią. Żadne przepisy i żadne systemy nie zagwarantują nam bezpieczeństwa w tym zakresie. Co z tego, że zainstaluję sobie bezpieczny system w komputerze? Nie przestanę korzystać z telefonu komórkowego, a każda moja rozmowa może zostać podsłuchana, nagrana i wykorzystana. To samo dotyczy każdej wiadomości SMS. Poruszając się w przestrzeni publicznej każdy z nas narażony jest na ciągłą obserwację przez kamery, które są wszechobecne. Każda płatność kartą jest rejestrowana w wielu systemach i widoczna jak na dłoni dla wielu ludzi. Dane z systemów informatycznych banków są przedmiotem handlu na giełdach DarkWeb. Dane powierzone urzędom czy różnym innym instytucjom, w formie wydruków są znajdowane na wysypiskach śmieci. Niebagatelne znaczenie ma fakt, że zawsze do naszych danych będą mieli dostęp inni ludzie, a to niestety oznacza, że zawsze wśród nich może znaleźć się człowiek nieuczciwy, który albo je sam wykorzysta albo przekaże komuś, kto je wykorzysta. Niemożliwe jest zbudowanie całkowicie szczelnej instalacji wodno-kanalizacyjnej w jakimkolwiek mieście i na tej samej zasadzie niemożliwe jest zbudowanie całkowicie szczelnego systemu administracji danymi, które zawsze będą stanowić łakomy kąsek – dopóty, dopóki będzie nam zależeć na ich ukrywaniu. Uważam, dla wielu osób paradoksalnie, że tylko całkowita jawność może dać poczucie bezpieczeństwa i w konsekwencji rzeczywiste bezpieczeństwo. Poza tym prawdą niezaprzeczalną jest, że ludzie uczciwi nie mają nic do ukrycia.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.