Innowacja w bankructwo

Przyglądając się tablicy zadłużenia widzimy, że rośnie szybciej niż słupki poparcia, nikogo to nie obchodzi, bo dopóki regały sklepowe są pełne a ludzie w miarę możliwości radzą sobie lepiej, bądź gorzej lecz nie przymierają głodem, jest dobrze. Podobny stosunek mamy do zadłużenia się gmin i województw,  jak długo problem nas bezpośrednio nie dotyczy,….,  nie istnieje. Taki sposobem dajemy pełne przyzwolenie na działania sprzyjające rozrzutności, niegospodarności i czerpania dodatkowych korzyści z zatrudniania wszelakich firm usługowych, które znajdują w gminach stałe i bardzo wygodne utrzymanie.

Liczy się tu i teraz

Większość z zainteresowanych tematem oczywiście o tym wie i aprobuje, bo życie nauczyło nas, że kto się wychyla traci głowę.  Jeszcze nie tak dawno (zaledwie kilka miesięcy temu)rząd PiS przekonywał, że dla dobra lokalnej polityki oraz racjonalnego wydatkowania środków, należy wprowadzić kadencyjność wójtów i burmistrzów i ograniczyć ją do maksymalnie dwóch, przy czym zapisy ustawy działałyby wstecz. Tego typu propozycja spotkała się z dużym niezadowoleniem i wręcz oburzeniem opozycji, która obawiała się głównie o utratę pozycji społecznej „swoich” ludzi,  którą warunkuje odpowiednie stanowisko : wójta, burmistrza, starosty, wojewody.  Takim sposobem ci „swoi” ludzie, mogą czuć się w miarę bezpieczni, do czasu aż zawali się cały system.

Zadłużamy się w konkretnym celu

A system się wali poczynając od fundamentów, które mocno podkopane  pchają gminy w dół. Głośnym echem w Polsce odbiło się zadłużenie gminy Ostrowice i gminy Rewal i w konsekwencji wprowadzenie zarządu komisarycznego  w gminie Ostrowice i zawieszenie w czynnościach burmistrza gminy Rewal (ta decyzja została podjęta stosunkowo niedawno, a burmistrz odwołany przez premier Beatę Szydło za ewidentne naruszenie prawa). Wymienione gminy zadłużały się  początkowo we wszystkich możliwych bankach, a gdy te odmówiły akredytacji, przeszły do parabanków z lichwiarskim oprocentowaniem. Dzisiaj gmina Ostrowice ze swoim 40mln. zadłużeniem oraz Rewal z zadłużeniem 130mln. zł. walczą o swoje być albo nie być. W przypadku gminy Ostrowice  rozważa się włączenie jej obszaru do gminy Złocieniec, Drawsko Pomorskie, bądź w połowie do jednej i drugiej. Takie decyzje jeszcze nie zapadły ponieważ żadna z wymienionych nie chce wraz z terytorium gminy, przejąć jej zadłużenia. Wojewoda pertraktuje wchłonięcie zadłużenia przez budżet państwa podpierając się odpowiednimi przepisami i ustaleniami i proponuje częściowe przejęcie długów, co jak dotychczas nie zostało zaakceptowane.

Gra o diagramy przesunięć

Mieszkańcy powyższych gmin wydają się rozczarowani i czują się skrzywdzeni decyzją likwidacji gminy . Nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności, a burmistrz który całą obecną kadencję przesiedział  w domu nie tylko nie czuje żadnej presji za skandaliczny  stan gminy i odpowiedzialności za los ludzi którzy zostaną pozbawieni pracy, ale sam poczuł się skrzywdzony faktem, że w comiesięcznej gratyfikacji pieniężnej nie uwzględniono dodatków, które otrzymywał w chwili, gdy taką funkcję piastował oficjalnie. W związku z powyższym wniósł pozew do Sądu a ten orzekł, że powyższe dodatki mu przysługują i należy mu się odpowiednie wyrównanie . Reasumując, burmistrz który od trzech lat nie odpowiada za stan gminy i jej finanse i jest burmistrzem jedynie w nazwie, pobiera pełne wynagrodzenie adekwatne do jego funkcji gdyby ją wykonywał. Z punktu widzenia przeciętnego ciężko pracującego człowieka taki wyrok i takie przyzwolenie jest nie tylko wielce krzywdzące ale nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością społeczną , moralnością i prawością.

Celowa polityka państwa czy przypadek?

Przyglądając się mapie zadłużenia się gmin w województwie zachodniopomorskim dostrzegamy, że jest to tendencja wzrostowa i 50% z nich znajduje się na skraju wypłacalności.  To są fakty, które łatwo sprawdzić w internecie wpisując odpowiednie hasło. Na tym tle decyzja PiS- u odnośnie limitowanej kadencyjności wydaje się słuszna i logiczna  ale już zupełnie nielogiczne jest opłacanie człowieka, który się do tego zadłużenia w dużej mierze przyczynił przez czas jego kadencji i w sposób świadomy wprowadzał gminę w spiralę długów .

Od dłuższego czasu odnoszę nieodparte wrażenie, że za zadłużaniem się gmin stoi strategia w której nagradza się takich pseudogospodarzy tylko po to, aby w odpowiednim czasie wprowadzić do gmin zarząd zewnętrzny.  Tego typu procedery mógłby ukrócić jeden zapis w ustawie  zabraniający gminom zadłużania się do wysokości określonej procentowo grożący w konsekwencji utratą stanowisk i tym samym wynagrodzenia.

Pieniądze, pieniądze wyzwalają złe żądze

Takie działania uznane byłyby za logiczne, gdyby logiczne były działania rządzących, a te do takich nie należały i nie należą, o czym samorządowcy wiedzą doskonale i co świadomie wykorzystują. Zmiany przepisów uderzające w stanowiska samorządowe w przypadku ewidentnego naruszenia prawa i stagnacji gmin, uderzyłyby bezpośrednio również w stanowiska parlamentarne, a tych ruszyć nie mogą. Powszechnie wiadomo, że każda partia, bez względu na ilość stanowisk utworzonych sztucznie na potrzeby swojego elektoratu w trakcie kadencji, pod jej koniec stworzyła ich jeszcze (w zależności od inwencji )od kilkunastu do kilkudziesięciu. Wszystko tylko po to, żeby w starciu z niepewną przyszłością  odpowiedni pracownicy otrzymali odprawy pieniężne, które na niektórych stanowiskach piastowanych przez okres od miesiąca do trzech wynosiły 100tys. i więcej. Fakt, czy powyższa rekompensata  trafia w pełni do portfela tracącego pracę budzi moje uzasadnione wątpliwości –  jedno jest pewne, od takich pracowników można liczyć na lojalność za wszelką cenę i oddanie członków całej jego rodziny. W przypadku zbliżających się wyborów zawsze bardzo przydatne cechy.  Samorządowcy doskonale zaobserwowali działanie machiny rządowej i w identyczny sposób lecz z nieco mniejszym rozmachem działają na swoim podwórku, nagradzając lojalnych i pokornych wycinają w pień zbuntowanych  i przedsiębiorczych. Powiedzenie mówi, że „Ryba psuje się od głowy” , ponieważ głowa zepsuła się już dawno i symptomów zdrowia nie widać, do samorządów trafia śmierdząca jak nigdy dotąd. Instytucją która miała kontrolować budżety gmin jest RIO. Jak się okazuje, zajmują się jedynie kontrolą pod względem formalnym , kwalifikacji wydatków, sprawozdawczości, bądź odpowiedniego księgowania środków. Gminy na dzień dzisiejszy nie posiadają nadzoru, który będzie weryfikował zasadność działań i ponoszonych przez nie kosztów . O pewnych zmianach w tym zakresie wspominał rząd PiS-u ale jak dotychczas temat przygasł, a przygasł, bo znów taki zapis uderzyłby w rządzących, którzy w ślad za taką decyzją nokautowani przez opozycję, zmuszeni byliby powołać niezależną instytucję kontrolującą wydatki państwowe. Innymi słowy nadal nagradzać będziemy nie tylko świadome zadłużanie ale w ślad za nim marnotrawienie środków  publicznych i wielkie niekompetencje włodarzy, którzy nie pozyskują środków, nie mają pomysłu na zwiększenie dochodów gmin a jedynie w większości nieudolnie rozdysponowują wpływy niezależne od ich inicjatywy.

Niektórzy winą za taki stan rzeczy obarczają radnych, bo przecież decydują o wszelkich wydatkach i zatwierdzają budżet – jest w tym tylko część prawdy.  Kolejne jej odsłony mówią, że większość z nich to ludzie w mniejszym lub większym stopniu uzależnieni od gospodarza poprzez stanowiska pracy, podatki, prowadzone w gminie interesy . Jeśli instytucje nadrzędne nie wskazują na żadne zaniedbania i braki, to wymienieni radni nie mają podstaw, żeby zarzucać gospodarzowi niekompetencje i rozrzutność. Zazwyczaj solidaryzują się z decyzją gospodarza, uważając ją z pełnym przekonaniem za słuszną. Reasumując, długo jeszcze będziemy nagradzać tych, którzy spychają gminy na margines społeczny nastawiając się na działania afirmujące powierzchowność.

W uzasadnieniu do rozstrzygnięcia nadzorczego w przypadku gminy Rewal pani Szydło podkreśliła, że wójt gminy Rewal „dopuścił się powtarzającego się naruszania ustaw o samorządzie gminnym, ustawy o finansach publicznych, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.”

W zamian za owe naruszenie zostanie wzorem innych sowicie nagrodzony. Tego typu przepisy i wyroki są podstawą do lekceważenia swoich obowiązków i posiadania poczucia  bezkarności, a wszystko w imię prawa o demokratycznych wyborach. Mając świadomość tej zależności długo jeszcze nie będzie rządu, który przestanie wspierać leni, cwaniaków , wyzyskiwaczy i zwykłych nieudaczników. Ponieważ czas płynie nieubłaganie, za rok kolejne wybory samorządowe. Będzie na bogato, władza zacznie słuchać , znajdą się dodatkowe miejsca pracy i to nie tylko w grupie interwencyjnej , powrócą plenerowe imprezy – aż chce się żyć. Już dzisiaj banki zacierają ręce czekając na ten gospodarczy cud. Łatwo się domyślić kogo poprze lud , przecież nikt inny nie zapewni im takiego rozwoju. Po wyborach, wiadomo wszystko wróci do normalności, tylko budżet może już tej normalności nie strawić. Wygrany pozostanie wygranym bez względu na konsekwencje swoich decyzji a suweren? No cóż,…. „Jeszcze się taki nie urodził żeby każdemu dogodził”.

 

1731total visits,11visits today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *