Dlaczego założyłem działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii a nie w Polsce.

Mam 48 lat. Dostałem informację o stanie konta ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na dzień 31 grudnia 2015 roku, wyliczono mi emeryturę w wysokości 0,40 zł, łącznie z II filarem 0,51 zł. Jeżeli dożyję do wieku emerytalnego ( 67 lat ), to kwota mojej emerytury prognozowana jest na 8,05 zł. Pewnie tego wieku nie dożyję ale ………

Moja Babcia Stasia żyła 97 lat, może odziedziczyłem po Niej gen długowieczności? Nie wiem, wszystko w rękach Boga. Jeżeli tak jest to nie przeżyję 30 lat za 8,05 zł. miesięcznie. Musiałem coś z tym zrobić. Zarabiałem około 1 tysiąca zł. miesięcznie. Założenie działalności gospodarczej w Polsce nie wchodzi w grę, bo musiałbym dopłacać do składki ZUS ale zamiast płacić ponad 1100 zł. miesięcznie, płaciłbym 50 zł.? Jest to możliwe ale w Wielkiej Brytanii, nie w Polsce.

Co mnie do tego przekonało? Następujące fakty:

• składki ZUS. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w Polsce co miesiąc odprowadza składki w wysokości ok. 1100 zł; brytyjski „ZUS” to ok. 50 zł miesięcznie; natomiast spółka limited w ogóle nie płaci ZUS

• wysoki próg dla obowiązkowej rejestracji na VAT. W Polsce VAT-owcem musi zostać każdy przedsiębiorca przekraczający 150 tys. zł przychodu rocznie, w UK jest to 83 tys. funtów (ponad 415 tys. zł).

• podatek dochodowy płaci się raz do roku. I pierwszy taki podatek spółka zapłaci do 9 miesięcy od zakończenia swojego pierwszego roku podatkowego; w praktyce oznacza to, że będzie mogła obracać tymi pieniędzmi nawet przez 21 miesięcy. W Polsce podatek płaci się od początku działalności co miesiąc lub kwartał

• jeśli spółka nie jest płatnikiem VAT, księgowość należy sporządzić raz do roku

• brytyjska emerytura. Zatrudniony dyrektor spółki limited w Anglii może nabyć prawo do brytyjskiej emerytury już praktycznie od początku zatrudnienia. Emerytura w pełnym wymiarze – dziś ok. 110 funtów tygodniowo, przysługuje po 30 latach okresu składkowego. Jeśli przepracuje się 15 lat, otrzyma się połowę kwoty.

Spółkę zarejestrowałem w marcu, od tej pory zarabiam ok. 3 tysięcy zł. miesięcznie, nie podlegam polskiemu VAT- owi, więc jestem tańszy od moich wszystkich polskich konkurentów, przynajmniej o 23 %. Po osiągnięciu wieku emerytalnego ( w Wielkiej Brytanii 65 lat ), będę miał przynajmniej 55 funtów emerytury ( obecnie ok. 275 zł) ale tygodniowo a nie jak w Polsce 8,05 zł. na miesiąc.

3118total visits,7visits today

4 thoughts on “Dlaczego założyłem działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii a nie w Polsce.

 • 24 sierpnia 2016 at 20:02
  Permalink

  1. Może i niema naliczonego kapitału początkowego, ale tamte lata były tez ewidencjonowane w ZUS i to powinno być zrobione przez ZUS.
  2. Po dopisaniu kapitału początkowego, znając aktualny wiek ubezpieczonego można wyliczyć jego emeryturę na kwotę ca 450 -900 zł w wieku 67 lat. gdyby ojąć od dzisiejszej składki ZUS kwotę na NFZ to reszta zainwestowana w byle jakim funduszu, banku czy np ziemi dałaby gwarancję o niebo lepszej emerytury bądź zabezpieczenia na starość, nie wspomnę że i sama kwota zainwestowana wróciła by do płatnika lub jego rodziny.

  Reply
  • 25 sierpnia 2016 at 22:50
   Permalink

   Panie Dariuszu, dla mnie te składki to czarna magia – stety jestem byłym wojskowym i u nas sprawa jest bardzo klarowna. Masz lata (co najmniej 28 lat, 6mcy i jeden dzień), masz pensję ,…, to przy pełnej emeryturze masz 75% … ani mniej ani więcej. Oczywiście większość cywili wojskowym i policjantom to zazdrości i piszą bzdury, że po 15latach jest 100% emerytury, ale ten temat mogę kiedyś na spokojnie wytłumaczyć. Może właśnie byłoby zasadnym aby zastosować właśnie dla cywili zasady naliczania ściągnięte z emerytur wojskowych? Wtedy zapewne okazałoby się, że już ten system nikomu z cywili by nie odpowiadał 😉

   Reply
 • 24 sierpnia 2016 at 18:43
  Permalink

  Informacja o stanie konta ubezpieczonego, z taką kwotą wyliczone emerytury, jest dowodem na to, że ubezpieczony nie złożył w ZUS WNIOSKU o NALICZENIE KAPITAŁU POCZĄTKOWEGO !!. Mam nadzieję że wraz z tą informacją przesłano druki wniosku o jw., lub przypomniano o tym przynajmniej co należy zrobić !! Aby wyliczono prawdziwą emeryturę !! Bo jak można takie głupoty ludziom wysyłać, bez żądania uzupełnienia dokumentacji ??

  Reply
  • 25 sierpnia 2016 at 22:42
   Permalink

   Pani Danuto , ja osobiście nie znam się, jednak twierdzę że jeżeli byłoby tak super u nas, to przecież nikt nie zakładałby firmy na zewnątrz Polski. A może to tylko chodzi o niepłacenie podatków gdziekolwiek? Czy mogłaby Pani mi/nam to wyjaśnić o co w tym chodzi.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *