Starcie tytanów geopolityki! Debata “Między Waszyngtonem a Pekinem. Dylematy Polskiej polityki zagranicznej

Czy geopolityka jest istotna w naszym życiu?

Dla przeciętnego Polaka geopolityka jest mało istotnym zagadnieniem, bo częściej koncentrujemy się pracy, czy na przetrwaniu kolejnego miesiąca aniżeli usiłowaniu zrozumienia problemu. A w przypadku gdy zaczynamy rozmawiać o polityce zagranicznej, to jedyne co nam się kojarzy, to wyprawy naszych polityków do różnych krajów świata (niekoniecznie sąsiadów), nie zdając sobie nawet sprawy jak istotną rolę odgrywa dobrze prowadzona polityka zagraniczna. Nie zauważamy jej, bo dla większości z nas kończy się ona na ruchu bezwizowym czy wypoczynku w egzotycznych miejscach świata … i to wszystko.

Geopolityczna lokalizacja Polski

Jeżeli jednak spojrzymy na tą problematykę trochę szerzej, to okazuje się, że Polska jest zlokalizowana praktycznie w samym centrum przecięcia się linii różnych stref interesów, a także wpływów największych światowych mocarstw. Dopiero jak przyglądamy się aktywności zagranicznych spółek zatrudniających Polaków, czy aktywności militarnej (pokojowej) na terenie RP , a także prowadzonej stałej operacji informacyjnej (w mediach, czy internecie) wzrasta u nas współczynnik niepokoju. Jedną z przyczyn tego niepokoju jest brak zrozumienia istoty geopolitycznej lokalizacji Polski i prowadzonych w formie ciągłej różnych działań na terenie Polski, których w żaden sposób nie można zatrzymać, bo gdybyśmy to zrobili – to Polska stałaby się drugą Koreą Północną.

Bastion Dialogu, jako stowarzyszenie zdaje sobie sprawę z prowadzonych na Polsce różnych działań, a także istotności naszej geopolitycznej lokalizacji i dlatego Nasze główne tezy są właśnie oparte na na nich, twierdząc że:

1. Geopolityczna Lokalizacja Polski pod względem militarnym jest niekorzystna, dlatego powinniśmy być gotowi na obronę naszej ojczyzny (My!!, a nie ktoś inny).
Natomiast,
2. Geopolityczna lokalizacja Polski pod względem gospodarczym jest idealna. W związku z powyższym pytamy się – dlaczego wciąż jesteśmy biedni?

O czym będzie debata

Bardzo zachęcamy państwa na debatę gigantów polskiej geopolityki dr Jacka Bartosiaka oraz dr Leszka Sykulskiego (szczegóły poniżej), którzy oprócz prowadzenia dyskusji na temat polskiej polityki zagranicznej w osi geopolitycznej pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, będą odpowiadać także na Państwa pytania.

Zachęcamy do zadawania swoich Pytań – a niech doktorzy się po pocą 😉

Dlatego bardzo zachęcamy do zadawania swoich pytań (pod tekstem), które przedstawimy Panom Doktorom w czasie ich debaty, która będzie transmitowana na żywo w serwisie youtube.

Dla zainteresowanych szczegóły organizacyjne debaty:

Temat:  Między Waszyngtonem a Pekinem – Dylematy polskiej polityki zagranicznej

Organizator: Polskie Towarzystwo Geopolityczne

Termin: 15 grudnia 2017 (piątek), godz. 16:30-18:30.

Miejsce: Uniwersytet Śląski, Wydział Prawa i Administracji, aula nr 3, ul. Bankowa 11B, Katowice.

Prelegenci: dr Jacek Bartosiak, dr Leszek Sykulski

Debatę poprowadzą:  Krzysztof Czyżycki (Wiceprezes Stowarzyszenia Bastion Dialogu) oraz

                                         p. Renata Cygan (Ruch Narodowy)

Wstęp wolny (proszę się tylko zarejestrować – link poniżej)

Organizatorzy zapewniają transmisję na żywo w serwisie YouTube (szczegóły na tydzień przed debatą).

6065total visits,3visits today

Bastion Dialogu

Jesteśmy zwykłymi Polakami, którzy marzą o normalnej Polsce bez pychy, chciwości i manipulantów. Nie jesteśmy krzykaczami, fanatykami, liberałami, lewakami, lemingami, komuchami czy masonerią. Jeżeli powyższe założenia Ci odpowiadają to jest właściwe miejsce dla Ciebie – Zapraszamy ….

14 thoughts on “Starcie tytanów geopolityki! Debata “Między Waszyngtonem a Pekinem. Dylematy Polskiej polityki zagranicznej

 • 16 stycznia 2018 at 17:57
  Permalink

  Witam Państwa,

  i zachęcony przez p. G. Czuryło włączam się do grona czytelników i komentatorów. Szkoda, że nie znałem daty tytułowej debaty, bo z chęcią wziąłbym w niej udział.
  Pominę na razie temat rzekę jakimi są obecne relacje gospodarcze i polityczne RP z Chinami. Może pozwolę sobie jedynie na ogólną uwagę, że przy obecnej olbrzymiej dysproporcji potencjałów gospodarczych, militarnych i politycznych oraz całkowicie niesuwerennym statusie i polityce RP te relacje muszą prowadzić do głębokiej nierównowagi i niebezpiecznego podporządkowania chińskim interesom globalnym.

  Chciałbym się natomiast na chwile zatrzymać nad ” polską polityką wschodnią” oraz relacjami NATO-Rosja.

  Polskiej polityki wschodniej praktycznie nie ma, a koncepcyjnie są to skompromitowane mrzonki giedroyciowskie, które same były jedynie implementacją masońsko-syjonistycznych koncepcji – wcześniej ” niemieckich”, a obecnie anglosasko-syjonistycznych ( zresztą nawet w wydaniu ” niemieckim” były to zakulisowe koncepcje masońskie, anglosasko-syjonistyczne ).
  Programowo polska polityka wschodnia, to nieprzytomna, bezrefleksyjna rusofobia oraz instrumentalne używanie polityki polskiej w odniesieniu do stosunków z Białorusią i Ukrainą, jako krajami poradzieckimi. Jest to program zbudowany na fałszywych przesłankach ( 1. że można odtworzyć XVI-XVIII wieczną Rzeczpospolitą) oraz ( 2. trójmorze jako “kordon sanitarny” odgradzający Rosję od Europy Zach., z kierowniczą rolą Polski, jest atrakcyjną propozycją dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Zachodnie, i że Rosja pozostanie bierna wobec tych anglosasko-syjonistycznych usiłowań). Zgoda na ten program oznacza dla Polski status destabilizatora sytuacji europejskiej bez żadnych długookresowych korzyści własnych, a jedynie generowaniem strat i utraty wizerunku. Groźniejszym jeszcze efektem jest cyniczne wykorzystanie Polski przez anglosasko-syjonistyczny kompleks globalny i zainstalowanie w Polsce struktur władzy całkowicie kolonialnych i antynarodowych.

  Kilka uwag odnośnie relacji NATO-Rosja. W doktrynie NATO od samego początku powstania tej organizacji jest zapisane osłabianie i niszczenie podstaw samodzielności militarno-gospodarczej oraz statusu wielkiego, globalnego mocarstwa i zastąpienie go statusem mocarstwa lokalnego, a nawet podziałem Rosji i całkowitym podporządkowaniem jej obszaru, zasobów globalnemu lobby anglosasko-syjonistycznego.
  To temat na długi artykuł, który postaram się przygotować. Odsyłam do koncepcji chociażby takich autorów jak Cord Meyer jr. oraz Herbert E. Meyer obaj bardzo wysoko postawieni w hierarchii CIA , obaj autorzy koncepcji operacji specjalnych w celu likwidacji ZSRR i Rosji ( cofając się bardziej plan osłabiania Rosji ma bogatą historię “programów”; gdy ograniczymy się tylko do XX wieku, to trzeba by tu się powołać na syjonistyczne finansowanie tzw. ” rewolucjonistów rosyjskich” oraz na tzw. ” plan płk. Edwarda M.House’a, doradcy prezydenta W.Wilsona ) na samą . Prace Z.Brzezińskiego, to jedynie aplikacja i ” twórcze rozwinięcie” tych imperialnych i wprost trzeba to zaznaczyć – ludobójczych, antysłowiańskich programów. W 1982 r. przyjęto konkretne założenia i zaczęto wdrażać w życie tzw. “plan NSDD” ( patrz chociażby: Peter Schweizer, Victory, czyli Zwycięstwo, 1994 , http://abelikain.blogspot.com/2014/01/victory-czyli-zwyciestwo.html) .

  O “szczerości polityki sprzymierzonych” wobec ZSRR świadczy fakt, że już od kwietnia 1945 r. Churchill zlecił sztabowcom przygotowanie Operation Unthinkable [Operacja nie do pomyślenia] i jej rozpoczęcie w czerwcu 1945 r. , czyli konkretnego planu III WŚ , z wykorzystaniem także internowanych, ale utrzymywanych przez zachodnich aliantów w pełnej gotowości oddziałów “zwyciężonych Niemiec”. O szczerości oraz rzekomej obronności paktu NATO także świadczy fakt odrzucenia deklaracji gotowości wstąpienia ZSRR do NATO ( nota z 31.03.1954 r) oraz nierozwiązania ( po rozwiązaniu Układu Warszawskiego), a wręcz rozszerzenia struktur ( Europa Środkowa) i zbrodniczych działań NATO w Jugosławii, na Bliskim Wschodzie i Śr. Azji oraz w Pn. Afryce.

  Paweł Ziemiński
  WPS

  Reply
  • 16 stycznia 2018 at 21:40
   Permalink

   Panie Pawle – może chciałby pan opublikować swoje przemyślenia, tylko w mojej ocenie chyba należałoby podzielić je na mniejsze partie, bo obszar tematyczny nawet tylko okres od wejścia polski do NATO, jest tak naprawdę ogromny i nie załatwimy tego jednym komentarzem. Sama koncepcja Giedroycia to następna duża analiza i należy na nią spojrzeć w różnych płaszczyznach i ujęciach geopolitycznych.
   My na wszystko staramy się patrzeć z różnych perspektyw, płaszczyzn a przede wszystkim na zimno, bo emocjonalnie podejście nikomu nic pozytywnego nie daje, a szczególnie Polsce. Zapraszamy do współpracy z nami – zawsze będziemy mogli wymieniać się naszymi poglądami, oraz realnie wdrażać rozwiązania w życie — a nie tylko narzekać że jest źle.

   Reply
 • 3 grudnia 2017 at 12:00
  Permalink

  Pan Leszek jak zwykle będzie czarujący……. Mam przeczucie że to nasz przyszły minister spraw zagranicznych… Panie Leszku niech Pan sprawnie przygotowywuje świtę przyszłych PRAWDZIWYCH POLSKICH ambasadorów i konsulów do wysłania w świat…. bo a nuż moje przeczucie się sprawdzi..? Trzeba być gotowym!

  Reply
 • 1 grudnia 2017 at 17:36
  Permalink

  A co z Chinami?

  Czy Polska powinna zacieśniać relacje gospodarcze z Chinami?
  w ogóle czy projekt Szlaku Jedwabnego jest dla Polski Szansą? … a może zagrożeniem? patrząc w kontekście strategicznego porozumienia NATO
  A może powinniśmy zawrzeć sojusz Militarny z Chinami? wtedy byśmy trzymali w Szachu zarówno USA jak i Rosję, albo mogłoby nam się to odbić czkawką, bo Chińczycy zmienili swoją strategię i zaczęli być krajem ekspansywnym.

  Reply
  • 4 grudnia 2017 at 22:19
   Permalink

   Czemu każdy pisze Chiny. Poprawnie jest Komunistyczne Chiny. I raczej są zagrożeniem niż szansą dla Polski. Przy pomocy jedwabnego szlaku można bardzo szybko zniszczyć polskę.
   Jak Polska ma uchronić się przed napływem muzułmańskich imigrantów? MuremZaMacierewiczem Sojusz patriotycznych Żydów z patriotycznymi Polakami powoduje największy skowyt lewactwa! Cały komentarz: Muzułmanie to też przez Putina

   Reply
   • 5 grudnia 2017 at 13:38
    Permalink

    Panie Tomaszu, bardzo dziękuję za niezmiernie trafną uwagę – w taki sam sposób mogę panu zwrócić uwagę dlaczego pan nie używa pełnego i prawidłowej formy, Rzeczypospolita Polska – a używa pan Polska – to takie Miodkowanie.
    Co do Pana pytania napływu muzułmańskich imigrantów – to oczywiście panom doktorom to pytanie będzie zadane.

    Reply
    • 5 grudnia 2017 at 14:19
     Permalink

     Ponieważ Rzeczpospolita Polska a Polska to nie to samo co Komunistyczne Chiny a Chiny. Bardziej by było wtedy Demokratyczna Polska. A co do komunistów czy to rosyjckich czy chinskich to dlaczego ktoś chce znowu TO do Polski ściągnąć? Jeszcze jednych się nie pozbyliśmy 🙂 Tomka.Tv

     Reply
     • 5 grudnia 2017 at 17:28
      Permalink

      Rozumiem, że Pan sobie żartuje z tą demokratyczną? 🙂 Ja bym ją nazwał rządami motłochu i manipulantów. Demokracja to taki ustrój gdzie dwóch idiotów zawsze przegłosuje jednego mądrego.

      Proszę pana w kwestii ściągania lub przeganiania kogokolwiek z naszego kraju .. proponował przeczytać na temat rodzajów patriotyzmu oraz zrozumienia o co w tym wszystkim chodzi, bo zauważyłem że ma pan tendencje do stosowania tak zwanych skrótów myślowych, a to jest kardynalnym błędem.
      Już panu tłumaczę – na przykładzie tylko patriotyzmu: (zaznaczam że uważam siebie za zagorzałego narodowca i patriotę …. czyli to jest taka platoniczna miłość. Ja kocham swoją ojczyznę “Polskę” a ona chyba dała mi kosza)
      Są trzy formy patriotyzmu: 1 patriotyzm konserwatywny, 2. patriotyzm nowoczesny, 3 patriotyzm fanatyczny
      ad1 Konserwatywny – charakteryzuje się ciągłym odnoszeniem się do przeszłości, śpiewaniem pieśni patriotycznych, upamiętnianiem wszystkich bitew oraz wodzów którzy dowodzili w czasie tych bitew. Problem z tym patriotyzmem jest taki że pamięta się co było 500 lat temu, a nie pamięta się co było wczoraj …. a o przyszłości to już zapomnij.
      ad3. Fanatyczny – podobnie jak konserwatywny, skupia się na przeszłości. Jednak problemem w fanatycznym patriotyzmie jest to, że nie zauważa się swoich błędów – tylko szuka się winnego zewnątrz.Czyli jeżeli zakład pracy został sprzedany przez nas-Polaków (typu: szmalcownik, paciaciak, sprzedawczyk) to szukamy sobie wroga że to niby Żyd to sprzedał – może to i prawda …. ale przecież była tam cała rzesza Polaków, która pozwoliła sprzedać ich własność i nic nie zrobili – bo ważniejsze przecież było że dostali 5 zł podwyżki na kuroniówce. W tym patriotyzmie jest poważny problem, bo nawet gdyby była Polska w 100% etnicznie i narodowo czysta, to i tak znajdzie się taki człowiek-narodowiec, który zawsze będzie ktoś mu przeszkadzał.
      W naszym kraju My nie mamy problemów z nachodźcami, My nie mamy problemów również z innymi kulturami – bo to MY sami sobie robimy piekło, bo to MY oszukujemy siebie nawzajem.

      ad 2 Patriotyzm nowoczesny, którego jestem zagorzałym zwolennikiem. Pamięta o wszystkich wydarzeniach w przeszłości ale jako baza wiedzy, doświadczeń i stara się aby nie powtarzać tych samych błędów z przeszłości. Nowoczesny patriotyzm to taki gdzie Polak drugiemu Polakowi pomaga – czyli zwyczajnie go nie oszukuje. Zatrudnia innego Polaka i płaci mu uczciwie …. a nie dyma jak qrwę w lesie. Nowoczesny patriotyzm to też taki gdzie się głównie kupuje polskie produkty, a nie tylko te tańsze.
      Co do promowanego przez pana człowieka co mówi pan że stoi pan za nim murem – powiem tak, albo nie macie wiedzy, albo macie straszne parcie na piedestały. Dziwię się, bo w waszej grupie jest jedna osoba, który tą wiedzę posiada …. to ta osoba nie wytłumaczyła Wam o co chodzi? …. Dziwne?
      Jeżeli chcecie wygrać w wyborach, proponuję się dobrze zastanowić …. bo honor traci raz, samemu i na własne życzenie.
      Dlatego, nawet gdybym otrzymywał złote góry, pieniądze, posadki … to wolę zdechnąć z głodu aniżeli utracić swój honor i nazwisko, aby służyć dla przeciwników naszej ojczyzny – Polski. Właśnie dlatego odszedłem z armii….. i nie wstydzę się swojego munduru.

      Reply
 • 1 grudnia 2017 at 17:29
  Permalink

  Bardzo lubię pana Leszka Sykulskiego i ostatnio podobało mi się jak opowiadał o panu Duginie, dlatego zadam pytanie troszkę przewrotne

  Jaką rolę powinna odgrywać w integracji Unii Europejskiej Rosja?

  I czytając komentarz pana Stanisława, nasunęła mi się taka moja wewnętrzna analiza ( jako też element koncepcji Giedroycia). Gdy Polska będąc adwokatem Ukrainy w Unii Europejskiej, to może takie działanie przyczynić się do zbliżenia Rosji, Niemiec i Francji. Czyli jeżeli My za bardzo będziemy angażować i reprezentować interesy Ukrainy w UE to Rosjanie dogadają się z liderami UE i My jako Polska zostaniemy w ten sposób osamotnieni – generalnie na lodzie – czy dobrze myślę panie Leszku?

  Reply
 • 1 grudnia 2017 at 17:17
  Permalink

  Czy jest możliwe, że Rosja i Izrael będą członkami NATO?

  Reply
  • 1 grudnia 2017 at 17:38
   Permalink

   Czy Cię już pogieło, czy sufit na dekiel upadł

   Reply
   • 1 grudnia 2017 at 17:42
    Permalink

    Panie Naziol, co się tak gorączkujesz – zobaczmy co doktorzy odpowiedzą, a nie już wyzwiska. Może Tobie sufit na dekiel upadł – ale na pewno nie mi. Jeżeli jesteś taki mądry to może sam byś spróbował pomyśleć

    Reply
 • 1 grudnia 2017 at 17:16
  Permalink

  Witam serdecznie. Super że panowie będą dyskutować. W takiej sytuacji mam takie pytania, które dotyczą w sumie polityki wschodniej:

  1. Czy Polska posiada strategie w polityce wschodniej?
  – oraz czy substytutem polityki wschodniej jest koncepcja/dokrtyna Giedroycia?

  2. Jakie znaczenie dla polskiego bezpieczeństwa ma Białoruś?

  Mam nadzieję że państwo przekażecie te pytania panom doktorom

  Reply
  • 7 grudnia 2017 at 14:33
   Permalink

   Szanowny Panie Stanisławie Jagaczewski, wbrew pozorom Białoruś powinna być jednym z najbardziej strategicznych relacji w Polskiej polityce międzynarodowej. Niestety wielu ludzi nie docenia jaki ogromny potencjał drzemie w tej relacji. Począwszy od Polskiego eksportu (w końcu Białoruś jest idealnym “oknem na świat” państw WNP) kończąc na aspektach geopolityki.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *